Zalety aktywności fizycznej

Ruch to zdrowie. Jednak nie dla każdego taki sam wysiłek jest pożądany. Dlatego dobierajmy trasy rowerowe do stanu naszej kondycji, aby nie było potem tygodniowej przerwy na rekonwalescencję.

Chęci, a rzeczywistość

Dużo osób deklaruje chęć podjęcia treningów czy uprawiania sportu dla zdrowia. Najczęściej jednak takie chęci rozbijają się o fotel. Głównie z braku motywacji. Dlatego lepiej spróbować kilka możliwości i wybrać tą, która nas najbardziej pasjonuje, niż bazować na tym co nam pierwsze wpadnie w rękę.

Liczy się pasja

Najważniejsza dla dobrego samopoczucia jest pasja. Wybrany rodzaj aktywności fizycznej lepiej jeśli sprawia nam przyjemność. W innym wypadku szybko stracimy do niego zapał.

Często pomaga w wytrwaniu jeśli np. biegamy razem z kimś znajomym albo ćwiczymy w grupie. Warto sobie zrobić taką ekipę, z którą będzie można nie tylko zażyć świeżego powietrza, ale też pożartować czy zwyczajnie wygadać się.

Wybór miejsca

Wybór aktywności fizycznej istotny jest też ze względu na miejsce, w którym mamy zamiar ją uprawiać. O wiele lepiej i korzystniej dla zdrowia jeśli będziemy jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Nie pokonując kilometry wzdłuż ruchliwej drogi ale poprzez parki czy szlakami.

Dla każdego

Aktywność fizyczna jest polecana dla każdego. Od małego dziecko po osoby starsze. Jednak intensywność ćwiczeń należy dopasowywać do wieku oraz możliwości. Wystarczy już godzina pracy w ogrodzie albo szybkiego marszu dziennie aby dostarczyć sobie odpowiedniej dawki tlenu, poprawić krążenie i samopoczucie.

Rodzinnie

Najlepiej jest od małego przyzwyczajać dzieci do aktywności. Nie dziwmy się, gdy w wieku szkolnym nie zapałają do sportu jeśli w domu zawsze jako przykład była kanapa i telewizor. Dla dorosłych takie oderwanie się od rutyny może wydawać się trudne i bez sensu, ale tylko na początku.

Najwięcej zalet ma aktywność fizyczna na świeżym powietrzu. Nie da nam tyle bieganie na bieżni w zamkniętym pomieszczeniu co dłuższy spacer czy trucht wokół jeziora pomiędzy drzewami. Musimy zdawać sobie też sprawę, że oddychanie spalinami przyniesie nam więcej szkody niż korzyści.

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.