Praca w ogrodzie

Nie każdy z nas ma zacięcie do jazdy na rowerze czy uprawianie jakiegokolwiek sportu. Jednak zdając sobie sprawę z aspektów zdrowotnych przebywania na świeżym powietrzu warto znaleźć sobie zajecie, które nam to umożliwi i zainteresuje. Jednym z nich jest ogrodnictwo.

Ogrodnictwo

Laicy często ogrodnictwo mylą z rolnictwem. Jest to błąd, bo rolnik produkuje na ilość, a ogrodnik na jakość. Mając do dyspozycji tyle zabijaczy czasu ciężko jest wygospodarować nawet chwilkę dla spędzenia czasu wśród kwiatów i drzew.

Co nam daje praca w ogrodzie

Uspokaja. Zajmowanie się roślinami uczy człowieka nie tylko szacunku do natury, ale pozwala się mu do niej zbliżyć, ma to dodatni wpływ na nasze samopoczucie.

Do tego ruszanie się przy przesadzaniu, koszeniu, pieleniu czy zbieraniu owoców to jest gimnastyka. Poprawia się krążenie, lepiej wentylujemy płuca powietrzem odświeżonym przez rośliny, gimnastykujemy praktycznie wszystkie stawy.

Na koniec warto wspomnieć o ogrodach użytkowych, wystarczy naprawdę po jednej, w większości gatunków, roślinie aby mieć własne, zdrowe owoce. Do tego grządka z ziołami, która ładnie wkomponowana w rabatę daje nam świeże przyprawy przez większą część roku.

Od zimy do jesieni

Praca w ogrodzie jest praktycznie cały rok, jedynie w miesiącach zimowych jest jako taki spoczynek. W tym czasie planujemy praktycznie cały następny rok. A czasem nawet na kilka lat do przodu, szczególnie przy drzewach i krzewach.

Miesiące letnie

Od wiosny do jesieni jest najwięcej pracy w ogrodzie, ale też i pogoda jest o wiele przyjemniejsza do spędzania czasu wśród zieleni. Wiosna jest czas sadzenia i pielęgnowania, za to od lata zaczynają się zbiory, które przy dobrym wykorzystaniu przestrzeni trwają aż do późnej jesieni.

Praca w ogrodzie to nie tylko żmudne przekopywanie ziemi. To tez bycie bardzo blisko natury, życie w zgodzie z nią i rytmem pór roku. Dzięki pracy w ogrodzie człowiek uczy się wiele na temat życia roślin i zwierząt, poza tym nabiera się z czasem skrupulatności i dokładności. Tak aby wszystko było zrobione na czas.

  1. Laura

    Do ogrodnictwa potrzeba pasji i cierpliwości. Ja nie mam jej ani grama. Niestety po kilku kiepskich próbach skończonych niepowodzeniem dałam sobie spokój.

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.