Jak pielęgnować roczne dziecko?

Między pielęgnacją niemowlęcia a rocznego dziecka jest różnica nie tyle w środkach, jakie się stosuje, ale przede wszystkim w swobodzie, z jakim wykonuje się wszystkie zabiegi. Rodzice znają już swoje dziecko i czują się pewnie w swojej roli, bo zarówno mama, jak i tata nabrali już doświadczenia, więc rytuały pielęgnacyjne wyglądają zupełnie inaczej. Samo dziecko również jest silniejsze, a także bardziej ruchliwe, nie wydaje już się tak kruche i delikatne. Niewiele jednak zmienia się, jeśli chodzi o zasady pielęgnacji i kosmetyki, jak się używa. Co warto wiedzieć o pielęgnacji rocznego dziecka?

Pielęgnacja pupy rocznego dziecka

Póki dziecko nosi pieluchy trzeba szczególnie dbać o jego pupę i miejsca intymne. Pod pieluchą jest ciepło i wilgotno, co tworzy idealne warunki do powstawania problemów skórnych, w tym odparzeń. Roczne dziecko jest już ruchliwe i pełne energii, co wzmaga ryzyko powstawania otarć i pocenia się.

Zmiana pieluchy nie powinna następować w momencie, kiedy jest już przepełniona, a wcześniej. Warto wiedzieć, że ciężar pieluchy może krępować ruchy dziecka i  obciążać jego mięśnie i kości, co jest niewskazane, szczególnie w fazie dynamicznego rozwoju. Dlatego warto sprawdzać poziom przepełnienia pieluchy i zmieniać ją, można powiedzieć, intuicyjnie, także ze względów higienicznych. Podczas każdej zmiany należy także porządnie wytrzeć pupę oraz, co bardzo ważne, osuszyć ją.

Nigdy nie należy wycierać pupy ku górze! Bakterie znajdujące się przy odbycie są zupełnie inne niż te, znajdujące się w okolicach cewki moczowej i mogą powodować infekcje. Dotyczy to szczególnie higieny dziewcząt.

Jeśli skóra jest zdrowa, a dziecko nie ma skłonności do podrażnień – nie przy każdej zmianie pieluchy zawsze trzeba używać kremu. Niekoniecznie też musi to być mocny krem na bazie tlenku cynku – może on nadmiernie wysuszać skórę. Jeśli nie widać żadnych zmian, można używać coś delikatniejszego, dla jej zabezpieczenia, nie zaś do walki z odparzeniami, których jeszcze nie ma. Warto również czasem pozwolić dziecku poleżeć bez pieluchy, by skóra mogła swobodnie pooddychać. Dla bezpieczeństwa, w łóżeczku można umieścić nieprzemakalny podkład.

Jak dbać o jamę ustną rocznego dziecka?

Przemywanie jamy ustnej dziecka powinno się stać rytuałem już po urodzeniu. Kiedy dziecko nie ma jeszcze zębów, należy przemywać jego dziąsła. W chwili ząbkowania, które rozpoczyna się zazwyczaj około 6 miesiąca życia, masaż dziąseł może pomóc ukoić ból wywołany przez wyżynające się zęby. Kiedy zaś pojawią się pierwsze mleczaki, należy pamiętać o tym, by myć je dwa razy dziennie, odpowiednią pastą i szczoteczką.

Skończenie roku to także idealny moment na pierwszą wizytę u stomatologa. Warto to zrobić po pokazaniu się pierwszych ząbków. Otrzyma się wtedy wskazówki odnośnie pielęgnacji oraz zaznajomi dziecko z gabinetem lekarskim.

Dbanie o skórę rocznego dziecka

Nie ma potrzeby, by rezygnować z dotychczas stosowanych kosmetyków, szczególnie emolientów, które natłuszczają i chronią skórę. Jeśli jakiś produkt się sprawdza, a skóra dziecka dobrze na niego reaguje – można nadal z niego korzystać. Latem i zimą warto stosować kremy ochronne z filtrami na buzię.

Pielęgnacja oczu i nosa rocznego dziecka

Tutaj również niewiele się zmienia. Nadal warto mieć pod ręką gaziki jałowe dla niemowląt i sól fizjologiczną, które pomogą w przemywaniu oczu i czyszczenia nosa dziecka. Należy także systematycznie oczyszczać uszy za pomocą specjalistycznych patyczków lub olejków oraz obcinać paznokcie. Roczne dziecko jest bardzo ruchliwe – należy być niezwykle czujnym przy tego typu zabiegach, by nie zrobić dziecku krzywdy.

Pielęgnacja włosów rocznego dziecka

O włosy dziecka należy dbać od urodzenia, nawet, kiedy wydaje się, że ma ich niewiele. Masaż głowy delikatną szczotką nie tylko relaksuje dziecko, ale również pobudza cebulki włosów do wzrostu. Co ciekawe – same włosy nie wymagają częstego mycia, za to należy dbać o higienę skóry głowy. Można ją myć delikatnymi szamponami, które rozprowadzi się przy okazji na włosy. Nie trzeba ich rozcierać na włosach – sama spływająca piana wystarczy do ich oczyszczenia.

Dbałość o codzienną higienę

Roczne dziecko, choć wydaje się jeszcze bardzo małe, całkiem sporo już rozumie. Warto więc od małego uczyć je mycia rąk i po każdym spacerze zabierać do łazienki i oczyszczać je pod bieżącą wodą z mydłem. Im wcześniej wyrobi się w dziecku taki nawyk, tym lepiej. Czyste ręce to podstawa pielęgnacji, dzięki której można zapobiec wielu poważnym chorobom. Warto także oczyszczać buzię dziecka, szczególnie w okresie wzmożonego ząbkowania – nadmiar śliny może prowadzić do powstawania zajadów.

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.