Racjonalna dieta

Na temat zdrowego odżywiania się napisano już niejedno dzieło. Zazwyczaj z uwzględnieniem różnych produktów, które kategorycznie nie można spożywać bo szkodzą zdrowiu. Za to po dekadzie odkryto nowy proces metaboliczny, który obalił tezę o szkodliwości.

Cholesterol jest zły

Przez jakiś czas była ogromna nagonka na cholesterol. Jednak najnowsze badania wykazały, że za problemy z układem krwionośnym odpowiada… wapń. Nieorganiczne cząsteczki wapnia kumulują się w żyłach przy braku magnezu oraz witaminy D3.

Podwyższony poziom cholesterolu

Mechanizm obronny organizmu działa następująco. Blaszki wapniowe odkładające się na ściankach żył drażnią je i są otaczane przez cząsteczki cholesterolu. Jest to odpowiedź naturalna organizmu na zwapnienie żył! Poza tym cholesterol jest potrzebny nam do prawidłowego funkcjonowania mózgu oraz utrzymania dobrego nastroju, masy ciała.

Zachować umiar

Racjonalna dieta tak naprawdę ogranicza się do zachowania umiaru i różnorodności na talerzu. Człowiek do prawidłowego rozwoju potrzebuje tłuszczu zarówno zwierzęcego jak i roślinnego oraz białka i najmniej węglowodanów. A poza tym tłuszcze zwierzęce mają minimalny wpływ na poziom cholesterolu, za to trans owszem.

Jakość pokarmów

Nie bez znaczenia jest jeszcze jakość pokarmów jakie mamy do dyspozycji. Zdajemy sobie sprawę, że niektóre produkty czy warzywa przeszły taką drogę od zebrania na półkę, że ich wartość odżywcza jest niewielka. Nad tym należy się zastanowić i to pozmieniać.

 Gdzie kupować dobrą jakościowo żywność

Nie wszystko z zielonym listkiem jest takie dobre za jakie uchodzi. Zasada jest taka, im krótsza droga z pola na stół tym więcej jest zachowanych substancji odżywczych. Wpływ też na żywność mają opryski, nie tylko te stosowane na polu, ale też te zabezpieczające na czas transportu.

Dlatego szukajmy dobrych źródeł pożywienia nie oszczędzając na tym czasu i pieniędzy. Będą to na pewno targowiska, rolnicy zajmujący się dystrybucją swojego towaru. Wystarczy trochę poszukać. Poza tym co jakiś czas jak wspomniano we wstępie następują nowe odkrycia, które wywracają świat do góry nogami. Jednak nie zawsze jest to promowane na szeroką skalę.

  1. TomaszW

    Zastanawia mnie ta moda na wegetarianizm, kiedy wiadomo, że tłuszcz i mięso są niezbędne do rozwoju i dobrego funkcjonowania mózgu i całego organizmu. Poza tym brak tłuszczów powoduje agresję, co widać po zachowaniach.

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.