Nadciśnienie tętnicze to bardzo poważny problem w obecnych czasach u wielu osób. Dlatego tak istotne jest zapoznanie się z możliwymi przyczynami tych problemów zdrowotnych w celu szybkiego reagowania.
Rodzaje nadciśnienia tętniczego
Nadciśnienie tętnicze u człowieka może występować zarówno w postaci samoistnej, jak i wtórnej. Przyczyny pojawienia się tego rodzaju problemów zdrowotnych mogą być zróżnicowane oraz zależne przede wszystkim od stwierdzonego rodzaju nadciśnienia. Wśród czynników ryzyka zwiększających szansę pojawienia się tego problemu zdrowotnego można wskazać między innymi tendencje genetyczne, ale także wpływ środowiska, w którym funkcjonuje człowiek. Nadciśnienie pierwotne pojawia się u człowieka bez żadnej uchwytnej przyczyny. Natomiast nadciśnienie o charakterze wtórnym bardzo często jest efektem istnienia innych problemów zdrowotnych. Dlatego tak istotne jest różnicowanie obu wariantów choroby. Aktualnie u ponad dziewięćdziesięciu procent chorych stwierdza się nadciśnienie tętnicze o charakterze pierwotnym, którego przyczyna nie jest możliwa do ustalenia. Bardzo często do pojawienia się nadciśnienia pierwotnego przyczyniają się pewne czynniki ryzyka, wśród których wskazuje się zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe.
Przyczyny nadciśnienia tętniczego
Przyczyny nadciśnienia pierwotnego są dość trudne do ustalenia, dlatego przyjmuje się, że nadciśnienie o charakterze pierwotnym nie ma ustalonej przyczyny. Natomiast w przypadku nadciśnienia wtórnego możliwe jest określenie schorzeń, które mogą przyczyniać się do występowania takiego stanu rzeczy. Nadciśnienie wtórne bardzo często wywołane jest schorzeniami ze strony wielu narządów oraz układów, takich jak na przykład układ nerwowy, nerki lub gruczoły dokrewne, wśród których wymienia się tarczycę, przysadkę mózgową oraz nadnercza. Oprócz tego nadciśnienie wtórne może w bezpośredni sposób wiązać się z problemami zdrowotnymi w obrębie żył, tętnic, a także aorty. Za pojawienie się nadciśnienie wtórnego mogą również odpowiadać następujące schorzenia i problemy zdrowotne:
- obturacyjny bezdech senny,
- rzucawka lub stan przedrzucawkowy,
- duże ilości płynu wewnątrznaczyniowego.
Pojawienie się nadciśnienia tętniczego może być związane także z codziennym stylem życia. Problemy zdrowotne mogą być powodowane przez stosowanie niektórych leków, a także substancji psychoaktywnych i mających negatywny wpływ na zdrowie człowieka, takich jak alkohol, papierosy oraz narkotyki. Oprócz tego przyczyną nadciśnienia tętniczego może być nadmierne odczuwanie stresu w codziennym życiu, a także zatrucie metalami ciężkimi.
Czynniki ryzyka nadciśnienia tętniczego
Podczas codziennego funkcjonowania każdego człowieka mogą się pojawiać również pewne czynniki ryzyka nadciśnienia tętniczego, które w znaczący sposób związane są z rozwojem choroby. Wśród czynników ryzyka można wskazać przede wszystkim stosowanie źle zbilansowanej diety, która pełna jest nasyconych kwasów tłuszczowych oraz sodu. Niewłaściwa dieta związana jest także z utrzymywaniem nadmiernej masy ciała oraz zmniejszeniem ilości wykonywanej aktywności fizycznej, co także w pośredni sposób łączy się z możliwością występowania nadciśnienia tętniczego. Czynniki ryzyka obejmują także płeć męską i wiek powyżej pięćdziesięciu pięciu lat dla mężczyzn oraz sześćdziesięciu pięciu lat dla kobiet. Nadciśnienie tętnicze może łączyć się także z podwyższonym stężeniem glukozy we krwi, a także schorzeniami układu sercowo-naczyniowego w rodzinnym wywiadzie. Warto zwrócić uwagę na wskazane czynniki ryzyka podczas przeprowadzania wywiadu oraz diagnozowania istniejących schorzeń. Dzięki temu możliwe będzie szybsze postawienie właściwej diagnozy oraz wdrożenie niezbędnego dla pacjenta leczenia.
Profilaktyka nadciśnienia tętniczego
Bardzo ważną kwestią w obecnych czasach jest stosowanie zasad profilaktycznych względem takiego problemu zdrowotnego jak nadciśnienie tętnicze. Profilaktyka w tym przypadku jest bardzo prosta, a jej działanie charakteryzuje się niezwykle wysokim poziomem efektywności. Dlatego warto stosować jej zasady na co dzień. Przede wszystkim w celu zapobiegania pojawienia się nadciśnienia tętniczego krwi należy zmienić swój styl życia oraz wprowadzić do niego zbilansowaną dietę, która będzie pełna witamin, minerałów oraz innych składników mających pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka. Oprócz tego istotne jest utrzymywanie optymalnej masy ciała oraz zwiększenie ilości aktywności fizycznej w codziennym życiu. Warto również zrezygnować z używek, takich jak alkohol oraz papierosy, a także starać się nie nadużywać leków, zwłaszcza jeśli ich stosowanie nie jest zalecone ściśle przez lekarza specjalistę. Natomiast w przypadku pojawienia się złego samopoczucia oraz podejrzeń związanych z podwyższeniem się parametrów ciśnienia tętniczego krwi warto skonsultować się z lekarzem. Dzięki wywiadowi z pacjentem oraz wykonaniu podstawowych badań możliwe jest postawienie diagnozy, a także szybkie i sprawne wdrożenie odpowiedniego leczenia. Dlatego nie warto z tym zwlekać.