Trzeci migdał – przebieg operacji, możliwe zabiegi towarzyszące i rekonwalescencja

Polega na usunięciu przerośniętej tkanki chłonnej z nosowej części gardła i najczęściej jest przeprowadzana u dzieci. Adenotomia, czyli usunięcie trzeciego migdała to operacja, której nie trzeba się bać. Jak przebiega, jakie zabiegi mogą jej towarzyszyć i co musisz wiedzieć o rekonwalescencji? Czytaj dalej i znajdź odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Przebieg adenotomii, czyli na czym polega zabieg usunięcie trzeciego migdała

Usunięcie trzeciego migdała u dzieci często budzi niepokój wśród rodziców. Nie ma w tym nic dziwnego – zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym (narkozie), a dziecko jest usypiane na około 30 – 40 minut. W trakcie operacji pacjent leży na stole operacyjnym na wznak, a lekarz wkłada do jego ust rozwieracz. Narzędzie pozwala uwidocznić operowaną okolicę, a w efekcie, bezpiecznie usunąć przerośnięty trzeci migdał. Po zabiegu dziecko pozostaje w szpitalu, najczęściej przez jedną dobę.

Jakie zabiegi mogą towarzyszyć usunięciu trzeciego migdała?

W sytuacji, kiedy lekarz przeprowadza zabieg usunięcia migdałka gardłowego, mogą być przeprowadzone zabiegi towarzyszące. Zwłaszcza jeśli pacjent zmaga się m.in. z wysiękowym zapaleniem ucha środkowego, bezdechem albo częstymi infekcjami gardła. Do najczęściej wykonywanych należą drenaż ucha środkowego, balonikowanie trąbek Eustachiusza i usunięcie migdałków podniebiennych.

Co warto wiedzieć o okresie rekonwalescencji?

Pomimo że po zabiegu usunięcia trzeciego migdała dziecko pozostaje w szpitalu przez jedną dobę, rekonwalescencja trwa nieco dłużej, najczęściej 7-10 dni. O czym należy pamiętać w tym okresie?

– Bezpośrednio po zabiegu dziecku może towarzyszyć ból pooperacyjny. Aby załagodzić nieprzyjemne dolegliwości, sięgnij po paracetamol, unikaj natomiast aspiryny i ibuprofenu.

– Usunięcie trzeciego migdała może być przyczyną pojawienia się kataru. W takiej sytuacji warto zaaplikować maluchowi wodę morską (nawet kilka razy dziennie) lub podać krople. Obrzęk, a wraz z nim wydzielina powinny ustąpić w ciągu siedmiu dni.

– Oprócz kataru, dziecko po zabiegu adenotomii może zmagać się z bólem gardła. Możesz wspomóc pociechę w walce z dyskomfortem, proponując jej jedzenie i picie. Co ciekawe, po usunięciu trzeciego migdała zaleca się możliwie szybki powrót do normalnej diety. W przypadku uciążliwych dolegliwości warto sięgnąć po lody, chłodne desery i większą ilość płynów.

– Jeśli pociecha skarży się na ból uszu, nie wpadaj w panikę. W okresie rekonwalescencji najczęściej nie świadczy o infekcji.

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.