Pierwsze transplantacja serca w Polsce

Zbigniew Religa – wybitny lekarz, polski kardiochirurg i polityk. To właśnie on 5 listopada dokonał pierwszego zakończonego sukcesem przeszczepu serca w Polsce. Wprawdzie, po dwóch miesiącach od niewątpliwie udanej operacji, pacjent zmarł to powodem jego śmierci nie był błąd lekarski lecz sepsa – niezwykle skomplikowana reakcja organizmu na zakażenie.

Nieoceniona perfekcja

Jeśli chodzi o kwestię chirurgiczną, pierwszy przeszczep został wykonany wręcz perfekcyjnie. Wystąpiły co prawda problemy z krwawieniem pooperacyjnym, ale spowodowane były one zaburzeniami krzepnięcia. Przed dokonaniem transplantacji serca, prof. Religa, spotkał się ze znaczącym oporem niektórych lekarzy, a pracownicy pozostałych ośrodków kardiochirurgicznych w Polsce, podeszli do całej sprawy z wielką niechęcią.

Zekranizowana transplantacja

Dokonania Zbigniewa Religi przeniósł na kinowy ekran reżyser Łukasz Palkowski. Stworzył film pod tytułem „Bogowie”, w którym przedstawił historię wybitnego kardiochirurga. Fabuła rozpoczyna się kilka lat przed dokonaniem nowatorskiej operacji i kończy się pod koniec 1985 roku, wraz z udanym zabiegiem. Film przedstawia całą jakże ciężką drogę, którą pokonać musiał prof. Religia, zanim dokonał pierwszego w Polsce przeszczepu.

Nowatorski pomysł

Dokonanie przeszczepu serca na terenie naszego kraju w latach 80-tych było czymś pionierskim, niezwykle innowacyjnym. Gdy na zachodzie podejmowano coraz to nowe udane próby, w naszym kraju serce uznawane było za „święty organ”, w związku z czym nastawienie do jego przeszczepiania u większości było sceptyczne. Palkowski bardzo wyraźnie zaznaczył to w swoim dziele – poprzez ukazanie obaw pacjentów i ich bliskich, jak również za sprawą opinii środowiska medycznego.

Transplantologia w Polsce

Wydarzenie z 5 listopada 1985 roku odegrało niebagatelną rolę. Dziś z roku na rok liczba przeszczepów w Polsce wzrasta. Państwo stara się wspierać rozwój naszej transplantologii przeznaczając na ten cel co roku około 2 300 000 złotych. Największym problemem, wbrew pozorom nie są pieniądze, lecz niewystarczająca liczba organów do przeszczepu.

Wspaniałe kino

Dzieło Palkowskiego unaoczniło nam, z jak wielu polskich postaci w naszej historii możemy być dumni i jak wiele dokonań wartych jest zekranizowania. Nadal powstają wielkie kinowe projekcje odzwierciedlające społeczeństwo, w którym żyjemy oraz życie wielkich bohaterów, którzy wpłynęli na bieg naszej historii. Warto nadążać za nowymi premierami i stale śledzić kinowe repertuary.

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.