Psycholog a psychoterapeuta – czym się różnią?

Wiesz już, że potrzebujesz wsparcia. Ale jak go poszukać? Czym różni się psychoterapeuta od psychologa? A może warto pójść do psychiatry?

To zrozumiałe, że zadajesz sobie takie pytanie. Poziom wiedzy o psychoterapii dopiero rośnie w naszym kraju. W dodatku zawód psychoterapeuty wciąż pozostaje nieuregulowany prawnie, to również utrudnia poszukiwania.

Rozróżnienie specjalistów zdrowia psychicznego:

  • Psychiatra – jest lekarzem. Ukończył medycynę i specjalizację z psychiatrii. Psychiatra diagnozuje, może zalecić farmakoterapię oraz wypisać zwolnienie lekarskie. Niektórzy psychiatrzy są też psychoterapeutami.
  • Psycholog – ukończył jednolite, pięcioletnie studia magisterskie z psychologii. Psycholog może wystawić opinie oraz diagnozę psychologiczną. Nie przepisuje farmakoterapii. Studia psychologiczne są dobrym przygotowaniem do zawodu psychoterapeuty. Niektórzy psycholodzy są też psychoterapeutami.
  • Psychoterapeuta – ten zawód zdobywa się w drodze kształcenia podyplomowego. Czyli najpierw studia magisterskie, a potem cztero- lub pięcioletnie studia podyplomowe z zakresu psychoterapii. Większość psychoterapeutów ukończyła psychologię lub medycynę (psychiatrzy), dość spora grupa to też pedagodzy.

O co chodzi z nurtami psychoterapii?

W psychoterapii mówimy o kilku nurtach, które wyznaczają sposób pracy i rozumienia człowieka przez psychoterapeutę. Najpopularniejsze nurty to: poznawczo-behawioralny, psychodynamiczny, psychoanalityczny, systemowy, gestalt i humanistyczny.

Online czy w gabinecie?

Najważniejsze żeby Twój terapeuta miał odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. Jeżeli w Twoim mieście nie ma takich osób: wybierz psychoterapię online np. przez stronę trzymsie.pl.

Jak sprawdzić wykształcenie terapeuty?

  • Dobry psychoterapeuta to osoba, która ukończyła studia magisterskie i skończyła (lub jest przynajmniej na II roku) szkolenie psychoterapeutyczne.
  • Dobrym znakiem będzie jeżeli Twój psychoterapeuta jest zrzeszony w jakimś towarzystwie psychoterapeutycznym.
  • Psychoterapeuta powinien poddawać swoją pracę regularnej superwizji tzn. konsultacji z innym, doświadczonym terapeutą.
  1. Joanna Kurtyz

    Studiuje psychoterapię. Ciężki zawód, wiele osób mówiło, że może powinnam odpuścić, ale czuję, ze chce to robić w życiu i pomagać innym. 🙂

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.