Wiesz już, że potrzebujesz wsparcia. Ale jak go poszukać? Czym różni się psychoterapeuta od psychologa? A może warto pójść do psychiatry?
To zrozumiałe, że zadajesz sobie takie pytanie. Poziom wiedzy o psychoterapii dopiero rośnie w naszym kraju. W dodatku zawód psychoterapeuty wciąż pozostaje nieuregulowany prawnie, to również utrudnia poszukiwania.
Rozróżnienie specjalistów zdrowia psychicznego:
- Psychiatra – jest lekarzem. Ukończył medycynę i specjalizację z psychiatrii. Psychiatra diagnozuje, może zalecić farmakoterapię oraz wypisać zwolnienie lekarskie. Niektórzy psychiatrzy są też psychoterapeutami.
- Psycholog – ukończył jednolite, pięcioletnie studia magisterskie z psychologii. Psycholog może wystawić opinie oraz diagnozę psychologiczną. Nie przepisuje farmakoterapii. Studia psychologiczne są dobrym przygotowaniem do zawodu psychoterapeuty. Niektórzy psycholodzy są też psychoterapeutami.
- Psychoterapeuta – ten zawód zdobywa się w drodze kształcenia podyplomowego. Czyli najpierw studia magisterskie, a potem cztero- lub pięcioletnie studia podyplomowe z zakresu psychoterapii. Większość psychoterapeutów ukończyła psychologię lub medycynę (psychiatrzy), dość spora grupa to też pedagodzy.
O co chodzi z nurtami psychoterapii?
W psychoterapii mówimy o kilku nurtach, które wyznaczają sposób pracy i rozumienia człowieka przez psychoterapeutę. Najpopularniejsze nurty to: poznawczo-behawioralny, psychodynamiczny, psychoanalityczny, systemowy, gestalt i humanistyczny.
Online czy w gabinecie?
Najważniejsze żeby Twój terapeuta miał odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie. Jeżeli w Twoim mieście nie ma takich osób: wybierz psychoterapię online np. przez stronę trzymsie.pl.
Jak sprawdzić wykształcenie terapeuty?
- Dobry psychoterapeuta to osoba, która ukończyła studia magisterskie i skończyła (lub jest przynajmniej na II roku) szkolenie psychoterapeutyczne.
- Dobrym znakiem będzie jeżeli Twój psychoterapeuta jest zrzeszony w jakimś towarzystwie psychoterapeutycznym.
- Psychoterapeuta powinien poddawać swoją pracę regularnej superwizji tzn. konsultacji z innym, doświadczonym terapeutą.
Studiuje psychoterapię. Ciężki zawód, wiele osób mówiło, że może powinnam odpuścić, ale czuję, ze chce to robić w życiu i pomagać innym. 🙂