Artykuł sponsorowany.
Z problemami psychicznymi zmagają się nie tylko dorośli. Podpowiadamy, na jakie zaburzenia narażone są również dzieci i w jaki sposób można im pomóc. Poznaj kilka cennych wskazówek i zadbaj o rozwój swojej pociechy!
Napady paniki
Stresujące sytuacje w szkole czy traumatyczne przeżycia z przeszłości to tylko niektóre czynniki, jakie mogą wywoływać napady paniki. Te krótkotrwałe epizody lękowe najczęściej trwają do 10 minut, lecz bez odpowiedniego wsparcia będą powracać. W czasie ataku najmłodszym mogą towarzyszyć bóle brzucha, kołatanie serca, przyśpieszony oddech czy drżenie ciała. Niekiedy dolegliwości te łatwo pomylić z innymi stanami, przez co rodzicom trudno jest określić, do jakiego specjalisty należy się udać.
Napady paniki można skutecznie leczyć, lecz warto odwiedzić specjalistę, który cieszy się pozytywnymi opiniami wśród młodych pacjentów i ich rodziców. Dobrym rozwiązaniem może być wybór Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic. Możesz umówić się na rozmowę ze specjalistą przez Internet lub odwiedzić jedno z wielu miast, w którym przyjmuje. Psychiatra dzieci w Gdańsku, Warszawie, Krakowie, Łodzi, Bydgoszczy, Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu przyjmie twoją pociechę na wizytę w stacjonarnej poradni.
Depresja
Zaburzenia depresyjne są związane przede wszystkim z obniżeniem nastroju. Ich objawy mogą towarzyszyć również dzieciom. Wśród ich przyczyn biologicznych wyróżnia się m.in. nieprawidłowe działanie neuroprzekaźników czy problemy związane z funkcjonowaniem gospodarki hormonalnej. Duże znaczenie mają również czynniki środowiskowe – kłopoty w nauce, brak poczucia bezpieczeństwa czy trudne sytuacje życiowe.
Objawy depresji u dzieci mogą być podobne do tych, z którymi zmagają się dorośli. U młodych pacjentów można jednak zauważyć zarówno przygnębienie, jak i drażliwość oraz skłonność do płaczu. W dodatku dzieci w depresji przestają cieszyć się z przeżyć, które dawniej powodowały uśmiech na twarzy.
Depresji nigdy nie wolno lekceważyć, a po zauważeniu pierwszych objawów należy pilnie skonsultować się ze specjalistą. Wśród ekspertów z Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic nie brakuje doświadczonych psychiatrów, którzy specjalizują się w pomocy najmłodszym.
Uzależnienia
Trudno nie zauważyć, że dostęp do technologii jest coraz łatwiejszy. Dzieci bardzo chętnie korzystają ze smartfonów czy komputerów, co bywa pomocne w nauce i zapewnia rozrywkę. Jednak zdarza się, że najmłodsi uzależniają się od przebywania w wirtualnym świecie. Ponadto niewłaściwie korzystanie z zasobów internetu niesie za sobą wiele zagrożeń.
Czasami rodzice nie są pewni, czy dziecko uzależnione jest od gier, czy portali społecznościowych, a zwyczajna rozmowa bywa nieskuteczna w pokonaniu nałogu. Wówczas warto skontaktować się z ekspertem, który podpowie, w jaki sposób można rozwiązać problem, a w razie potrzeby zaproponuje efektywną terapię.