Co to jest ablacja? Opis procedury i jej różnych rodzajów

9Ablacja to zabieg, który usuwa lub niszczy niechcianą tkankę. Jest powszechnie stosowany w leczeniu zaburzeń rytmu serca zwanych arytmiami. Ablację można wykonać w kilku różnych częściach ciała, nie tylko w sercu.

Najczęstsze rodzaje ablacji są stosowane do usuwania małych obszarów tłuszczu, nerwów lub innych tkanek wewnątrz ciała. W tym artykule wyjaśniamy, czym jest ablacja i jej różne typy.

Co to jest ablacja?

Ablacja to metoda leczenia takiego schorzenia jak arytmia serca. Usuwanie niepożądanej tkanki. Tkanka ta może znajdować się wewnątrz ciała lub na powierzchni skóry. Ablacja może być stosowana w leczeniu nieprawidłowych rytmów serca, takich jak arytmia.

Rodzaje ablacji

 • Ablacja arytmii – wykonuje się ją w celu leczenia nieprawidłowych rytmów serca, takich jak migotanie lub trzepotanie przedsionków. Może być również stosowana w leczeniu innych schorzeń, takich jak zespół Wolffa-Parkinsona-White’a (WPW) i częstoskurcz komorowy.
 • Ablacja serca – Zabieg ablacji jest czasami stosowany w leczeniu niektórych rodzajów wad serca. Stosuje się go również do diagnozowania niektórych chorób serca.
 • Ablacja niekardiologiczna – Ablacja jest czasami stosowana w leczeniu nowotworów
 • Ablacja endoskopowa – Jest to rodzaj krioablacji, która jest wykonywana przez specjalny rodzaj endoskopu.
 • Ablacja elektryczna – Ablacja może być czasami stosowana w leczeniu ciężkich przypadków erytromelalgii.
 • Neuroablacja – Jest to rodzaj ablacji, który stosuje się w leczeniu silnego bólu.

Rodzaje ablacji serca

 • Ablacja migotania przedsionków – Ablacja może być stosowana w leczeniu migotania przedsionków. W tej procedurze lekarze stosują ciepło, energię o częstotliwości radiowej lub krioablację, aby zniszczyć małe obszary przedsionka w pobliżu migotania. To zmniejsza ilość tkanki dostępnej do powodowania nieprawidłowego rytmu serca. Procedura może być wykonana za pomocą cewnika lub operacji na „otwartym sercu”
 • Mapowanie arytmii – Jest to czasami wykonywane razem z ablacją migotania przedsionków. Lekarze wprowadzają cewnik do żyły, aby znaleźć obszar serca, który powoduje migotanie przedsionków. Następnie leczą ten obszar, aby zatrzymać nieprawidłowy rytm serca.
 • Ablacja częstoskurczu przedsionkowego – jest to zabieg podobny do ablacji migotania przedsionków, z tym że stosuje się go do leczenia częstoskurczu przedsionkowego, czyli bardzo szybkiego bicia serca.
 • Ablacja trzepotania przedsionków – Jest ona stosowana w leczeniu trzepotania przedsionków, czyli szybkiego bicia serca. Jest to procedura podobna do ablacji migotania przedsionków.
 • Ablacja częstoskurczu przedsionkowego – jest stosowana w leczeniu częstoskurczu przedsionkowego, czyli szybkiego bicia serca.
 • Ablacja częstoskurczu komorowego – Jest stosowana w leczeniu częstoskurczu komorowego, który jest szybkim biciem serca występującym w komorach. Wykonuje się ją za pomocą krioablacji lub ablacji prądem o częstotliwości radiowej.
 • Ablacja migotania komór – Jest stosowana w leczeniu migotania komór, czyli szybkich uderzeń serca występujących w komorach. Wykonuje się ją przy użyciu krioablacji lub ablacji o częstotliwości radiowej.
 • Ablacja trzepotania przedsionków – Jest stosowana w leczeniu trzepotania przedsionków, czyli szybkiego bicia serca.
 • Ablacja zespołu Wolffa-Parkinsona-White’a – jest stosowana w leczeniu zespołu Wolffa-Parkinsona-White’a, czyli szybkiego bicia serca spowodowanego nieprawidłową ścieżką elektryczną pomiędzy przedsionkami a komorami.
 • Ablacja kardiomiopatii niedokrwiennej – Jest stosowana w leczeniu kardiomiopatii niedokrwiennej, która jest stanem powodującym, że serce staje się sztywne i nie jest w stanie prawidłowo pompować krwi.

Zabieg ablacji arytmii serca

 • Miejscowe znieczulenie jest wstrzykiwane w skórę w pobliżu obszaru leczenia. Następnie lekarz za pomocą małej igły wstrzykuje środek znieczulający miejscowo do tkanki otaczającej serce, takiej jak osierdzie. Lekarz może wprowadzić cienką igłę do osierdzia, aby łatwiej wstrzyknąć środek znieczulający miejscowo. Igła ta jest usuwana po zabiegu.
 • Następnie lekarz używa specjalnego narzędzia do podniesienia osierdzia w celu odsłonięcia serca. Lekarz może również wprowadzić cienką igłę do osierdzia, aby je podnieść. Igła ta jest usuwana po zabiegu.
 • Następnie lekarz za pomocą igły wprowadza do serca cewnik do mapowania arytmii lub cewnik do ablacji. Cewnik mapujący służy do znalezienia nieprawidłowego obszaru, który powoduje arytmię. Cewnik ablacyjny służy do leczenia arytmii poprzez zniszczenie nieprawidłowej tkanki. Lekarz może użyć jednego lub więcej z następujących rodzajów cewników.

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.