Kołdra obciążeniowa – jakie są wskazania do jej stosowania?

Kołdra obciążeniowa pomaga zasnąć i sprawia, że sen jest dłuższy i głębszy, redukuje stres i pomaga pozbyć się lęków i niepokoju. Kołdry terapeutyczne stosowane są od dawna, ale przede wszystkim w ośrodkach terapeutycznych. Wykorzystuje się je również w przypadku dzieci z problemami układu sensorycznego. Coraz częściej sięgają po nie jednak osoby zdrowe. Jak działają kołdry obciążeniowe i kto powinien ich używać?

Na czym polega działanie kołdry terapeutycznej?

Ciężar kołdry obciążeniowej może ułatwić zasypianie oraz zmniejszyć nadaktywność dziecka w przypadku zespołu Aspergera, autyzmu czy ADHD. Ale takie kołdry mogą być również z powodzeniem stosowane przez osoby dorosłe. Mocny nacisk pomaga zmniejszyć pobudliwość układu autonomicznego, a to sprawia, że redukują się nasze lęki i obawy związane ze zbytnim pobudzeniem psychoruchowym. Nasze tętno zwalnia, stajemy się bardziej wyciszeni i ogarnia nas spokój. Kołdra obciążeniowa dla dorosłych to idealna propozycja dla osób, które mają problemy z zasypianiem lub cierpią na bezsenność.

Jak dobrać odpowiednią kołdrę terapeutyczną?

Ile powinna ważyć kołdra obciążeniowa? Najlepsza kołdra obciążeniowa powinna

stanowić około 10% masy ciała osoby, która pod nią śpi. Powinna też posiadać odpowiedni rozmiar dopasowany do wielkości użytkownika, ponieważ kołdra powinna w całości go otulić. Zaleca się również, kołdrę obciążeniową używać stopniowo. Na początku optymalny czas to około 15-20 minut. Szczególnie na początku przygody z kocem terapeutycznym nie powinniśmy spać pod nim przez całą noc. Dopiero gdy ciało przyzwyczai się do takiego okrycia i poczuję się pod nim w pełni komfortowo, można ten czas wydłużać. Kołdrę obciążeniową można wykorzystywać na wiele sposobów. Może być ona wykorzystywana w ramach terapii osób, które cierpią na autyzm, ADHD czy zaburzenia przetwarzania sensorycznego. Ale równie często zalecana jest w przypadku bezsenności, depresji czy zespołów lękowych. Z kołdry można również korzystać w ciągu dnia – w chwilach relaksu lub podczas terapeutycznych ćwiczeń. Ciężar kołdry ma dobroczynny wpływ na nasz organizm, wycisza układ nerwowy, rozluźnia i relaksuje nasze ciało. A dzięki temu następuje wyraźna redukcja napięcia i zdecydowanie poprawia się jakość snu.

Jakie są przeciwwskazania, jeśli chodzi o kołdry obciążeniowe?

Istnieje niewiele przeciwwskazań związanych z zastosowaniem kołdry terapeutycznej. Z pewnością należą do nich choroby układu krążenia, astma, bezdech, klaustrofobia czy też osteoporoza. Nie zaleca się również stosowania kołdry obciążeniowej w przypadku zaawansowanej cukrzycy typu II. Jeśli chodzi o małe dzieci, zawsze należy skonsultować stosowanie takiej kołdry z lekarzem. Wiele zresztą zależy od indywidualnych predyspozycji. Mimo że przeprowadzone badania wykazały, że kołdry obciążeniowe mogą faktycznie poprawić zachowanie podczas snu i generalnie spotykają się z dobrą reakcją organizmu, to nie wszystkie osoby czują się pod takim przykryciem komfortowo, co również należy wziąć pod uwagę.

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.