Czym są zaburzenia odżywiania?

Artykuł sponsorowany.

To problemy, których nigdy nie można lekceważyć. Sprawdź, czym się charakteryzują i gdzie możesz znaleźć wsparcie. W tym poradniku znajdziesz najważniejsze informacje, które pomogą Tobie lub Twoim bliskim. Poznaj szczegóły!

Anoreksja

Zaburzenie to nazywane jest również jadłowstrętem psychicznym. Osoby, które zmagają się z anoreksją, dążą do zmniejszenia masy ciała i utrzymują ją na jak najniższym poziomie. Ponadto mają zniekształconą wizję zdrowej sylwetki. Oznacza to, że nawet prawidłową wagę uznają za zbyt wysoką.

Konsekwencją anoreksji są zmiany hormonalne, osteoporoza, osteopenia czy kłopoty z układem krążenia. U kobiet dochodzi do zaburzenia cyklu miesiączkowego. To tylko niektóre problemy, jakie towarzyszą zaburzeniom. Dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnoza i wizyta u psychologa lub psychiatry. Gdzie warto szukać pomocy? Wystarczy odwiedzić stronę Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic i umówić się na wizytę ze specjalistą. Tutejsi lekarze mają duże sukcesy w walce z zaburzeniami odżywiania i na pewno warto im zaufać.

Specjalista rozpozna anoreksję m.in. na podstawie wskaźnika BMI. Przy występowaniu jadłowstrętu psychicznego może spaść on do 17,5 lub niżej. Natomiast miesiączka może zatrzymać się nawet na ok. 90 dni. Objawy psychiczne to lęk przed otyłością czy niechęć do osiągnięcia optymalnej masy ciała dla wzrostu i wieku. Warto dodać, że z anoreksją mogą zmagać się również dorastające dzieci, które nagle przestają jeść słodycze czy tłuste potrawy. W skrajnych przypadkach zupełnie odmawiają posiłków.

Bulimia

Jeśli u siebie lub bliskich zauważyłeś niekontrolowane objadanie się i zachowania kompensacyjne (np, głodówki, wywoływanie wymiotów), sprawdź co to bulimia. Zaburzenie to zazwyczaj dotyka młodych kobiet. Czasem problem ten zauważa się również u dzieci.

Do dalszych konsekwencji zaliczyć można zmęczenie, poczucie wstydu, zły nastrój, a nawet depresję. Dochodzi również do zaburzeń związanych z pracą układu pokarmowego. Osoby z bulimią często zmagają się z zaparciami, kłopotami z wątrobą i żołądkiem. Niekiedy dochodzi również do problemów neurologicznych, a także kłopotów z sercem.

Jeśli zauważysz te problemy u siebie lub osób bliskich, skontaktuj się ze specjalistami z Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic. O profesjonalizmie tutejszych terapeutów przekonało się już wiele osób, którym niegdyś towarzyszyły zaburzenia.

Skuteczna terapia 

Dzisiejsze metody terapii zaburzeń odżywiania są bardzo skuteczne. Psychiatra lub psycholog na początku przeprowadzi szczegółowy wywiad i dokładnie zbada stan pacjenta. Na tej podstawie zaproponuje skuteczną formę terapii. W niektórych przypadkach może być konieczne włączenie leków. Warto również pamiętać o pomocy ze strony dietetyka, który pomoże ustabilizować codzienne menu.

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.