Jak często chodzimy do lekarzy?

Pacjenci coraz częściej udają się do lekarza po porady. Statystyczny Polak odwiedza wybranych specjalistów nawet 8 razy w ciągu roku. Istnieją jednak osoby, które wcale nie korzystają z opieki zdrowotnej. Większość z nich nie potrzebuje leczenia i profilaktyki, bo czuje się zdrowo i dobrze. Wyróżnić można również rekordzistów, którzy odwiedzają lekarzy do nawet kilkunasty razy w ciągu jednego miesiąca. Niektórzy z nich są w stanie pojawić się w jedynym gabinecie rano i wieczorem tego samego dnia.

Wzrost zapotrzebowania na porady lekarskie

W ostatnim czasie odnotowywany jest wyraźny wzrost zapotrzebowania na porady lekarskie, sięgający nawet kilkunastu procent. Wynika to odmrożenia dostępności usług po okresie pandemii, kiedy to znaczna część placówek była poza zasięgiem pacjentów. W ramach POZ zostało udzielonych nawet 171,3 mln porad, włącznie z tymi realizowanymi w formie świątecznej i nocnej opieki zdrowotnej. W ramach opieki specjalistycznej udzielono natomiast 114,6 mln porad. W tym ostatnim przypadku zdecydowanie największy udział miały porady realizowane przez poradnie chirurgiczne, a w pewnym stopniu także ginekologiczno-położnicze i okulistyczne.

Wizyta u lekarza kilka razy w roku

Na jednego mieszkańca Polski przypada uśredniona liczba 8 porad ambulatoryjnych. Zdecydowana większość placówek ochrony zdrowia udzielających konsultacji znajduje się w miastach, podczas gdy na wsiach jedynie niewielki ich procent. Najwięcej przychodni działa na terenie Mazowsza, co wynika też z największej liczby stałych mieszkańców. Rosnąca liczba realizowanych porad wynika z oczekiwań społecznych i wzrostu zapotrzebowania na bieżące świadczenia. Liczba wizyt realizowanych przez pacjenta zależy od skali wiekowej, a także populacji podlegającej pod daną placówkę czy nawet lekarza. Nie bez znaczenia pozostają kwestie związane z edukacją zdrowotną. Znaczna część pacjentów decyduje się oczywiście na zdalne e-konsultacje, które nie wymagają składania osobistej wizyty w gabinecie. Usługi telemedyczne pozwalają na uzyskanie porady, monitorowanie przebiegu terapii czy interpretację wyników badań obrazowych i laboratoryjnych. W ramach zdalnej obsługi medycznej może być też wystawiona szybka i tania recepta online.

Wizyta u lekarza

Częstotliwość odwiedzin u lekarza

Wielu pacjentów nigdy nie odwiedza lekarzy, co wynika z kilku kwestii. W większości są to osoby młode i zdrowe, u których nie występują żadne choroby i zwyczajnie nie potrzebują leczenia. Niektórzy mają natomiast zapewnioną prywatną opiekę prywatną, np. w ramach ubezpieczenia zdrowotnego gwarantowanego przez pracodawcę. Większość z nich nie korzysta również z profilaktyki. Z drugiej strony istnieją pacjenci, którzy nieustannie mają różne potrzeb zdrowotne. Z reguły są to seniorzy, a także dzieci. Bywają takie osoby, które zgłaszają się po poradę nawet kilkadziesiąt razy w miesiącu. W wielu przypadkach są to nie do końca przemyślane potrzeby, które niosą znamiona nadkonsumpcji. Dotyczy to np. pacjentów z tzw. wielochorobowością, którzy zmagają się z wieloma dolegliwościami jednocześnie. Wzrastająca liczba porad utrudnia ustawianie kolejki na bieżąco, co prowadzi do tworzenia się bardzo odległych terminów wizyt.

Cele wizyt u lekarza

Wielu pacjentów ma tendencję zgłaszania się do swoich lekarzy z praktycznie każdym problemem zdrowotnym, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Wynika to faktu, że nie mają dostępu do poradni specjalistycznych w oddalonych o kilkadziesiąt kilometrów dużych miastach. Do lekarza POZ przychodzi więc nierzadko np. pacjent oczekujący na zdjęcie szwów, mimo posiadania skierowania do poradni chirurgicznej. W mniejszych miejscowościach lekarze rodzinni często są też traktowani jako powiernicy i doradcy, co ma szczególne znaczenie w kontekście zdrowia psychicznego. Wiele osób nie ma z kim porozmawiać o sytuacji w rodzinie czy problemach osobistych, które pozostają nie bez pośredniego wpływu na stan zdrowia. Za najtrudniejszych uznawani są pacjenci z wieloma potrzebami, wielochorobowością, podłożem psychogennym oraz wymagający kontaktu z drugim człowiekiem.

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.