Jak wybrać dobrego kardiologa?

Problemy kardiologiczne dotykają dużej części społeczeństwa, a schorzenia związane z sercem uważane są za choroby cywilizacyjne. To dlatego tak ważna jest szeroko zakrojona opieka kardiologiczna nad pacjentami. Miejscem, które świadczy pomoc medyczną w zakresie chorób układu sercowo-naczyniowego, jest poradnia kardiologiczna. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiedniego lekarza, który prawidłowo pokieruje leczeniem.

Dobry kardiolog – co to oznacza?

Każdy pacjent szuka dobrego i kompetentnego lekarza. Czasem udaje się znaleźć specjalistę z polecenia przyjaciół lub członków rodziny. Innym razem podpowiedź stanowią opinie w sieci, pozostawiane przez pacjentów. Czy to wystarczy, aby zdecydować się na wizytę u konkretnego kardiologa? Trzeba wziąć pod uwagę kilka aspektów, takich jak:

  • Wiedza i kompetencje, potwierdzone certyfikatami. Dobry lekarz nieustannie poszerza wiedzę.
  • Nowoczesny i dobrze wyposażony gabinet – to bardzo duże udogodnienie, jeśli możesz od razu wykonać badania, takie jak doppler, EKG czy echo serca.
  • Dobra atmosfera – niezwykle ważna jest relacja i skupienie uwagi na konkretnym pacjencie. Najlepiej, gdy pacjent świadomie bierze udział w planowaniu profilaktyki, diagnostyki i terapii. Do tego potrzebne jest zaufanie i odpowiednie podejście do pacjenta.

Jakie badanie zleca dobry kardiolog?

Dobry kardiolog przeprowadza pogłębiony wywiad medyczny i skupia całą swoją uwagę na pacjencie. Najczęściej konieczne jest także przeprowadzenie badań diagnostycznych. Oczywiście do podstawowych badań fizykalnych należą osłuchanie pacjenta i pomiar ciśnienia tętniczego krwi.

Lekarz może zaproponować również takie badania jak:

  • EKG (elektrokardiografia serca)
  • echo serca (na tej podstawie specjalista ocenia budowę oraz funkcjonowanie serca)
  • RTG klatki piersiowej
  • holter EKG lub ciśnieniowy (za pomocą tego badania monitoruje się akcję serca, co pozwala wykryć nieprawidłowości w tym zakresie).

Kiedy należy udać się do kardiologa?

Kardiolog zajmuje się leczeniem chorób serca oraz układu sercowo-naczyniowego. Mogą to być zaburzenia rytmu serca, wady serca, choroby serca i naczyń krwionośnych, a także całego układu krążenia. Z pomocy kardiologa korzystają pacjenci z chorobą niedokrwienną serca, nadciśnieniem czy ryzykiem zakrzepu. Kardiolog zajmuje się leczeniem dorosłych pacjentów, natomiast dzieci leczy kardiolog dziecięcy.

Kiedy udać się do tego specjalisty? Koniecznie wtedy, kiedy zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy związane z układem sercowo-naczyniowym. Mogą to być: bóle w klatce piersiowej, uczucie kołatanie serca, szybkie męczenie się, obrzęki nóg, objawy zaburzeń rytmu serca (nieregularny rytm serca) itp. Warto udać się na konsultację z kardiologiem również wtedy, gdy w rodzinie występują choroby serca.

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.