Nocne podjadanie to niezdrowy nawyk, który znacząco przyczynia się do przyrostu wagi pod wpływem magazynowania tkanki tłuszczowej. U wielu osób prowadzi nie tylko do nadwagi, ale nawet otyłości. Tendencja do sięgania po jedzenie w nocy może wynikać z błędów żywieniowych popełnianych za dnia, a także nadmiaru stresu oraz wielu innych czynników. Aby oduczyć się nocnego podjadania, należy przede wszystkim zmodyfikować całościowy sposób odżywiania i uzbroić się w cierpliwość.
Przyczyny nocnego podjadania
Sięganie po jedzenie w nocy często spowodowane jest niewłaściwym sposobem odżywiania, np. stosowaniem źle zbilansowanych diet odchudzających. Praktykowanie głodówek i przyjmowanie ubogich kalorycznie posiłków prowadzi do występowania silnego uczucia głodu pod koniec dnia, ponieważ organizm musi uzupełnić braki energetyczne. Nocne podjadanie może mieć jednak także podłoże psychiczne. Nawyk ten często występuje u osób prowadzących bardzo nieregularny tryb życia, które często spożywają posiłki w godzinach wieczornych. Jadanie w nocy często wynika też z problemów z zasypianiem. Wiele osób sięga wówczas po słodycze, których spożycie prowadzi do dużego wyrzutu insuliny i w konsekwencji uczucia senności. Nocne podjadanie jest też nierzadko sposobem na redukcję stresu.
Skutki jedzenia w nocy
Częste podjadanie w nocy może mieć bardzo szkodliwy wpływ na zdrowie. Sięganie po słodycze oraz inne wysokokaloryczne przekąski prowadzi do szybkiego przyrostu masy ciała, ponieważ w godzinach wieczornych tempo przemiany materii ulega znacznemu spowolnieniu. Innym następstwem nocnego podjadania może być złe samopoczucie w ciągu dnia, spowodowane niestrawnością. Wiele osób zmaga się też z poczuciem winy, co negatywnie wpływa na ich funkcjonowanie w sferze emocjonalnej i psychicznej. Rozdrażnienie i obniżony nastrój dodatkowo zachęcają do sięgania po jedzenie w nocy. Negatywnym następstwem tego nawyku jest też trudność w modyfikacji dotychczasowego stylu odżywiania. Szczególne problemy sprawia utrzymywanie regularnych odstępów czasu między kolejnymi posiłkami, a także ustalenie konkretnych godzin dla ich spożywania.
Sposoby na odzwyczajenie się od nocnego podjadania
Aby oduczyć się sięgania po jedzenie w nocy, należy przede wszystkim unikać gwałtownych skoków poziomu cukru we krwi w ciągu dnia. W tym celu należy zachować między poszczególnymi posiłkami odpowiednią odległość czasu, a także unikać przyjmowania przekąsek między nimi. Warto zmodyfikować dietę, rezygnując z bezwartościowej żywności wysokoprzetworzonej na rzecz produktów naturalnych i odżywczych. Ostatni posiłek najlepiej jadać maksymalnie 3 godziny przed snem, unikając przy tym przeciążenia przewodu pokarmowego na skutek spożycia ciężkostrawnych potraw. Nadmierny apetyt zredukować mogą różne specjalne produkty, takie jak np. plastry SlimmeStar. Ich działanie opiera się na dostarczaniu przez skórę składników aktywnych, które przyspieszają metabolizm i usprawniają spalanie tkanki tłuszczowej. Do zalet plastrów SlimmeStar należy przystępna cena, a ich korzystny wpływ na odchudzanie potwierdzają pozytywne opinie użytkowników. Aby zredukować silny głód w godzinach wieczornych, można też napić się wody lub ziołowej herbaty. Należy również pamiętać o śniadaniu, które jest bardzo ważnym posiłkiem w ciągu dnia i zapewnia energię po przebudzeniu.
Zespół jedzenia nocnego
Kompulsywne podjadanie późnym wieczorem lub w nocy uznane zostało za zaburzenie odżywiania, znane jako zespół jedzenia nocnego. Osoby zmagające się z tym problemem najczęściej sięgają po pokarmy wysokokaloryczne, bogate w tłuszcz i węglowodany proste. Po przebudzeniu występuje u nich brak apetytu, co zaburza rytm odżywiania i negatywnie wpływa na całą aktywność dobową. Problemom tym często towarzyszą trudności z zasypianiem, spowodowane uczuciem głodu. Objawem zespołu jedzenia nocnego są też zaburzenia nastroju, które nasilają się w godzinach wieczornych. Leczenie odbywa się zwykle poprzez odpowiednie poradnictwo dietetyczne, ewentualnie z wykorzystaniem psychoterapii i farmakoterapii.