Dieta na obniżenie ciśnienia: na jakie produkty postawić?

Problemy z ciśnieniem mogą wyraźnie wpływać na jakość życia. Na szczęście istnieją sposoby na ich wyeliminowanie lub pozbycie się uciążliwych dolegliwości. Ogromne znaczenie ma m.in. prawidłowa dieta. Niektóre składniki pozwalają bowiem na obniżenie ciśnienia. Co jeść, gdy borykasz się z takimi problemami?

Jakie produkty obniżają ciśnienie?

Dieta na ciśnienie powinna bazować na produktach niskotłuszczowych. Warto zwrócić uwagę również na to, by była ona niskokaloryczna. Wówczas łatwiejsze będzie zachowanie prawidłowej masy ciała, jednocześnie dbając o prawidłowy poziom cholesterolu we krwi. Dobrym pomysłem okazuje się również postawienie na dużą ilość błonnika.

Dieta na ciśnienie powinna obejmować następujące produkty spożywcze:

  • pełnoziarniste wyroby,
  • chude mięso,
  • produkty mleczne z mniejszą zawartością tłuszczu,
  • cytrusy,
  • ryby i owoce morza,
  • zielone warzywa (np. seler naciowy, brukselka, sałata, brokuły),
  • rośliny strączkowe,
  • orzechy (pistacje, orzechy laskowe, orzechy nerkowca, orzechy włoskie),
  • nasiona.

Dobrym rozwiązaniem okazuje się również postawienie na tłuszcze roślinne. Mowa tu m.in. o oliwie, oleju z pestek winogron czy olej rzepakowy. W diecie na obniżenie ciśnienia lepiej zrezygnować z tłuszczów pochodzenia zwierzęcego.

Istnieje także opcja stosowania naparów z ziół, które naturalnie obniżają ciśnienie. Jest to m.in. głóg, skrzyp polny, rumianek czy melisa. Dobrym wyborem okazuje się również herbata. Należy jednak pamiętać, by jej dodatkowo nie dosładzać.

Czego unikać  diecie na obniżenie ciśnienia?

Dieta na obniżenie ciśnienia nie powinna bazować na tłuszczach, szczególnie tych pochodzenia zwierzęcego. Z tego powodu tak ważne okazuje się rezygnowanie m.in. z masła i tłustych mięs. Osoby borykające się ze zbyt wysokim ciśnieniem powinny postawić na zdrowy sposób żywienia, bez częstego jedzenia fast foodów. Dobrym pomysłem jest także zrezygnowanie z wysoko przetworzonej żywności.

Praktykowanie odpowiedniej diety pozwala nie tylko na obniżenie ciśnienia, lecz także uchronienie się przed poważnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak m.in. miażdżyca, udar mózgu, zawał serca, niewydolność serca czy nefropatia. Z tego powodu warto przestrzegać zaleceń.

Sprawdzona dieta obniżająca ciśnienie

Samodzielne skomponowanie diety na ciśnienie jest proste, ale niektóre osoby nie mają czasu na gotowanie i zastanawianie się, jak łączyć poszczególne produkty spożywcze. Z tego powodu coraz większą popularnością cieszą się takie rozwiązania jak dieta pudełkowa. Pozwalają one na zachowanie zdrowego sposobu żywienia bez konieczności samodzielnego przyrządzania posiłków. Takie diety obecnie są dostępne w wielu wersjach, również tych stworzonych z myślą o osobach z konkretnymi problemami zdrowotnymi. Ich ogromną zaletą jest fakt, że masz możliwość wyboru odpowiedniej kaloryczności. Jest to więc dobry wybór również dla tych ludzi, którzy planują zadbać o swoje zdrowie, a jednocześnie skutecznie schudnąć.

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.