MSM – co to jest siarka organiczna?

Siarka organiczna, inaczej metylosulfonylometan lub metylosiarczan metanu to biały, krystaliczny proszek, który jest najczęściej występującym minerałem w ciele człowieka. Jest bezwonny i dobrze rozpuszczalny w płynach. Pora zatem przyjrzeć się bliżej jego właściwościom, zastosowaniu, objawom niedoboru i występowaniu.

Właściwości i zastosowanie siarki organicznej

Pierwiastek ten obecny jest niemal we wszystkich tkankach ludzkiego ciała, a jego działanie jest wielowymiarowe. Jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie między innymi układu stawowo – kostnego, w szczególności chrząstek, stawów, kości, powięzi, a także mazi stawowej, zabezpieczającej staw przed ścieraniem. Znany jest również jej dobroczynny wpływ na skórę, włosy oraz paznokcie, które dzięki niej pozostają mocne, elastyczne i odmłodzone. MSM ma również korzystny wpływ na problemy dermatologiczne, takie jak pajączki na nogach, wszelkiego rodzaju blizny czy trądzik.

Związek ten skutecznie wspiera również odporność organizmu, a także bierze aktywny udział w jego odtruwaniu i usuwaniu metali ciężkich, takich jak:

  • arsen,
  • ołów,
  • rtęć.

Jest to niezmiernie ważne działanie, ponieważ wymienione powyżej metale mogą działać mutagennie oraz przyczynić się do uszkodzenia DNA.

Siarka organiczna w połączeniu z innymi witaminami wzmacnia ich działanie. Mowa tu o witaminach A, E, D, kolagen Q 10 czy witamina C, która w połączeniu z siarką zwiększa wydolność oddechową organizmu. Połączenie to pomaga również w neutralizacji kwasu mlekowego, powodującego zakwasy.

Źródła występowania MSM

Ten niezwykle cenny związek chemiczny występuje w stanie naturalnym w wielu produktach zbożowych, warzywach, owocach, a także w mleku krowim. Najbardziej popularne źródła występowanie tego związku to:

  • cebula,
  • szparagiczosnek,
  • brokuły,
  • jajka,
  • owoce morza,
  • kukurydzy,
  • awokado,
  • figach,
  • pomidorach,
  • rzodkiewce,
  • czerwonych i czarnych porzeczkach.

Należy pamiętać, że siarka organiczna jest niezwykle delikatna i procesy, takie jak pasteryzacja, gotowanie, smażenie, czy naświetlanie mogą być dla niej zabójcze.

Objawy niedoboru

Niedobór tego pierwiastka może stanowić poważne zagrożenie dla naszego organizmu. Jeżeli stężenie MSM jest zbyt niskie, organizm wysyła wiele sygnałów, których nie należy bagatelizować. Naszą czujność powinna być wzmożona, w przypadku wystąpienia objawów, takich jak: zmęczenie, nadmierna senności, ból pleców, głowy, mięśni, stawów czy problemy reumatyczne. Niedobór siarki organicznej może prowadzić również do pogorszenia kondycji skóry, włosów i paznokci. Paznokcie stają się bardziej łamliwe, a włosy mają tendencję do wypadania. Przy niedoborach występuje nasilenie różnego rodzaju alergii, a także problem z  reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Dawkowanie oraz łączenie z innymi suplementami

Z uwagi na bardzo niską przyswajalność siarki z produktów żywnościowych, zalecana jest jej suplementacja. MSM dostępna jest na rynku w formie proszku lub w wygodnych kapsułkach którą można znaleźć np. na https://www.izielnik.pl/siarka-organiczna-msm. Przyjmowanie warto zacząć od niewielkich dawek, które z czasem można zwiększyć. Oczywiście rozpoczęcie kuracji należy przedyskutować wcześniej z lekarzem lub dietetykiem. Warto również zapoznać się z wszelkimi informacjami na temat stosowania preparatu, dostępnymi na opakowaniu. Z uwagi na to, że zalecana dawka to 50 mg na każdy kilogram ciała, osoba o wadze 80 kg powinna przyjmować 4 g na dobę. Na uwagę zasługuje fakt, że siarka doskonale łączy się z takimi pierwiastkami, jak: cynk, magnez czy witaminy z grupy B.

Siarka organiczna to niezwykle cenny pierwiastek, który pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu. Warto jednak pamiętać, że sama suplementacja to nie wszystko. Sekretem odzyskania zdrowia i utrzymania go na dłużej jest zbilansowana dieta i właściwy styl życia.

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.