Artykuł partnera.
Skuteczność ochrony zdrowia zależy w największym stopniu od działań profilaktycznych. Bez względu na wiek istnieje kilka badań medycznych, które warto wykonywać regularnie w trosce o własne zdrowie. Zobacz, z czym na pewno nie warto czekać!
Badania medyczne – kluczowy zasób w trosce o zdrowie
Prędkość zdiagnozowania problemu medycznego może zaważyć nawet na życiu pacjenta. Dotyczy to przede wszystkim zmian nowotworowych, na które z roku na rok jesteśmy coraz bardziej narażeni. Już dziś szacuje się, że do połowy obecnego wieku nawet co druga osoba będzie borykała się z chorobami nowotworowymi.
Na szczęście nie każda taka choroba oznacza wyrok. Wbrew pozorom większość zmian jest całkowicie uleczalna lub uleczalna do takiego stopnia, aby nie zagrażała życiu. Aby tak jednak było, konieczna jest szybka diagnoza. Testy diagnostyczne pozwalają wykazać zmiany w organizmie, a w razie wystąpienia niepożądanych wyników natychmiast przeprowadza się właściwe badania medyczne i wprowadza leczenie.
Gdzie i jak wykonać profilaktyczne badania medyczne?
Najszybsze działanie najczęściej oferuje prywatna opieka zdrowotna. W trosce o kompleksowe zadbanie o swoje zdrowie, trudno szukać alternatywy, ponieważ przychodnie publiczne nie są w stanie zaoferować wielu badań na zasadzie profilaktyk. Konieczne jest uzyskanie skierowania od lekarza pierwszego kontaktu na podstawie konkretnych objawów – często jest to więc sytuacja, która zaprzecza podstawowej logice wykonywania badań profilaktycznych.
Korzystając z przychodni prywatnych, nie trzeba się również obawiać od długi czas oczekiwania, ponieważ testy diagnostyczne wykonywane są od razu. Ciekawe pakiety badań medycznych można znaleźć na stronie przychodni Polmed: https://polmed.pl/badania/.
Jakie testy diagnostyczne warto przeprowadzić?
Bardzo istotnym i często bagatelizowanym badaniem jest morfologia krwi. Na podstawie tego badania można sprawdzić zawartość poszczególnych elementów krwi, których nadmiar lub niedobór może być wskaźnikiem występowania określonych schorzeń i problemów medycznych. Równolegle do badania krwi minimum raz na dwa lata powinno się wykonać badanie OB. Obrazuje ono tempo opadania czerwonych krwinek. To kluczowy test diagnostyczny, który pozwala sprawdzić, czy organizm walczy ze stanem zapalnym. Ten zaś może niekiedy świadczyć o rozwoju choroby nowotworowej. Nie należy także ignorować podstawowych badań takich, jak badanie medyczne poziomu cukru oraz badanie moczu. Do innych badań, o których warto pamiętać, należą:
- pomiar ciśnienia,
- kontrola wagi,
- pomiar elektrolitów i pierwiastków,
- lipidogram,
- USG jamy brzusznej,
- USG piersi kobiet / badanie prostaty mężczyzn.
Regularne diagnozowanie stanu zdrowia pozwala na znaczne zminimalizowanie zagrożenia poważnymi chorobami, ponieważ pozwala na natychmiastowe podjęcie wskazanego leczenia. Nie warto więc zwlekać – zwłaszcza, że powyższe badania medyczne w prywatnych przychodniach są naprawdę niedrogie!