Dlaczego paznokcie się rozdwajają?

Rozdwajanie paznokci następuje wskutek oddzielania się zewnętrznej płytki paznokcia od łożyska. Wygląda to bardzo nieestetycznie i jest bardzo często uporczywe. Warto wiedzieć co jest tego przyczyną i jak sobie z tym radzić.

Paznokcie świadczą o stanie zdrowia

Im trwalsze, bardziej lśniące i piękne, tym z większym przekonaniem można powiedzieć, że organizm dobrze funkcjonuje i jest właściwie odżywiony. W momencie, gdy ich wizualny aspekt razi w oczy, należy reagować i wiedzieć, że dzieje się coś niepokojącego.

Przyczyny rozdwajających się paznokci

To, że paznokcie są w złej kondycji i się rozdwajają każdy może zobaczyć gołym okiem. Na zewnętrznej płytce, począwszy od samego opuszka, tworzą się rozwarstwienia. Wyglądają bardzo nienaturalnie i nieestetycznie. Stan ten powodować mogą liczne czynniki, związane głównie z niedoborami odpowiednich witamin, narażaniem paznokci na chemiczne substancje, czy też niewłaściwa ich pielęgnacja. Do podstawowych przyczyn zaliczyć można:

  • Zbyt mały poziom cynku w codziennej diecie – gdy organizm odczuwa niedobór cynku paznokcie stają się łamliwe, kruche i właśnie rozdwajają się. Cynk to niezwykle wartościowy pierwiastek, a poza paznokciami, jego niedobór objawia się suchością skóry, matowieniem włosów, ich wypadaniem oraz występowaniem bardzo częstych infekcji.
  • Poza cynkiem niedobór takich witamin jak witamina A, C, E oraz wszelkich witamin z grupy B. Warto pamiętać, że to biotyna w istotnym stopniu odpowiada za mocne, zdrowe paznokcie, a najwięcej jest jej w witaminach B7 lub H.
  • Stosowanie niewłaściwych kosmetyków do paznokci, jak na przykład zbyt mocne lakiery, czy żele także pogorszy stan naszej płytki. Trzeba wybierać dobre żele do paznokci i odpowiedniej jakości lakiery, które pomimo częstego stosowania, nie popsują kondycji paznokci.
  • Niewłaściwa pielęgnacja dłoni i paznokci – należy umiejętnie stosować akcesoria do paznokci – zbyt mocne i energiczne piłowanie płytki, czy niewłaściwe przycinanie paznokcia mogą także wpłynąć na rozdwajanie się paznokcia.
  • Zbyt częsty kontakt z detergentami – sprzątając i pracując.
  • Onychofagia – obgryzanie paznokci.
  • Wszelkie mechaniczne urazy.

 

niezadbane paznokcie
Źródło: pixabay.com

Jak poradzić sobie z rozdwajającymi się paznokciami?

Na łamliwe i zniszczone paznokcie świetnie działają olejki – na przykład olejek sezamowy, który ma właściwości nawilżające i regenerujące, czy olejek migdałowy, który działa zmiękczająco i wygładzająco.

Poza nimi warto przyjrzeć się swojej codziennej diecie. Jadłospis należy wzbogacić o produkty bogate w wartościowe substancje odżywcze. I tak na przykład:

  • Biotynę znajdziemy w produktach sojowych, marchwi, pomidorach, a także w wątróbce.
  • W cynk bogate jest mięso, rośliny strączkowe, pestki dyni, przetwory mleczne i orzechy.
  • Witamina A znajduje się w żółtkach jajek, natce pietruszki, jabłkach, szpinaku i morelach.
  • Z kolei Witamina C obecna jest w dzikiej róży, owocach cytrusowych, papai, papryce, czy kiszonej kapuście.

Jak dbać o paznokcie, aby się nie rozdwajały?

Codzienna pielęgnacja paznokci jest bardzo ważna. Lepiej wybierać szklany albo papierowy pilnik, zamiast metalowego a paznokcie piłować w jednym kierunku. Dodatkowo nie można zapominać o ich nawilżaniu – olejek argonowy, czy oliwa z oliwek są warte polecenia. Na łamliwe paznokcie pomoże także delikatnie ciepła mieszanka oliwy i soku cytrynowego. Po nałożeniu takiej mieszanki lepiej zabezpieczyć dłonie i paznokcie bawełnianymi rękawiczkami.

Inną opcją pielęgnacji może być mieszanka soku z cytryny z octem jabłkowym, która zapobiegnie rozdwajaniu się paznokci w przyszłości.

Wewnętrzne wzmocnienie

Organizm należy wzmacniać od wewnątrz. Wówczas nie tylko paznokcie będą piękne, ale także ogólne samopoczucie nie zawiedzie. Regularne picie wyciągu ze skrzypu i pokrzywy to jeden z najtańszych, a jednocześnie bardzo skutecznych sposobów na wzmocnienie struktury paznokci. Zioła można gotować w postaci sypanej, a także zaparzać saszetki herbaty we wrzątku.

Pokrzywa bogata jest w witaminę C i K, witaminę B2, kwas pantotenowy, olejki eteryczne oraz minerały, takie jak jod, krzem, żelazo, siarkę, potas, fosfor i magnez. Z kolei w skrzypie znajdziemy mnóstwo krzemu, saponinę, kwasy organiczne i liczne flawonoidy.

Słaba kondycja paznokci może sygnalizować wiele schorzeń, począwszy od niedoboru minerałów, po choroby serca, czy tarczycy. Nie można lekceważyć tego problemu i już sama profilaktyka może sprawić, że dłonie będą piękne, a organizm zdrowy. Pielęgnację płytki paznokciowej należy powtarzać cyklicznie, aby nie dopuścić do powstawania rozwarstwień, bo lepiej zapobiegać, niż leczyć.

  1. Marcelinka

    Miałam kiedyś wielki problem z rozdwajającymi paznokciami. Zaczęłam od odżywek ale nie pomagały. Dopiero biotyna pomogła mi w tym problemie. Teraz mam piękne i zdrowe paznokcie.

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.