Jak przyciąć stary winogron

Winorośl wymaga cięcia aby dobrze rosnąć i mieć smaczne owoce, które dojrzewają końcem lata czy początkiem jesieni. Czasem mamy jednak do czynienia z mocno zaniedbanym i latami nieciętym krzewem. Jeśli ma on smaczne owoce, warto go odmłodzić.

Odmłodzenie starego krzewu winorośli nie jest trudne. Smaczne owoce starych, odpornych na choroby i mróz odmian warte są zachodu związanego z całym procesem. Przy niewielkim nakładzie pracy mamy możliwość otrzymania w krótkim czasie owocującego krzewu. Ważne aby w przyszłości nie zaniedbać tego zabiegu i wykonywać cięcie na bieżąco.

Przycinamy starą winorośl w lutym

Końcem lutego, a początkiem marca przystępujemy do cięcia winorośli. W przypadku tego gatunku często zdarza się, że młode wiotkie pędy ukorzeniają się same. Jak uda się nam takie znaleźć w pobliżu krzewu matecznego winogrona  możemy je z powodzeniem przesadzić w inne miejsce, albo zostawić do odrodzenia rośliny.

Stary pień winorośli często jest spróchniały

Zdarza się i to nierzadko, że główny pień winorośli jest albo w słabej kondycji, albo wręcz całkiem spróchniały. Wtedy zostaje nam tylko poszukać czy wokół są młode ukorzenione sadzonki, a wspomniany pieniek wyciąć równo z ziemią. Młode pędy skraca się, w zależności od wielkości podpory, zostawiamy 1-4 pędy wyrastające z ziemi.

Pozostałości winorośli należy wyrzucić

Zdecydowanie nie warto zostawiać ich wokół krzewu. Gałęzie, zbieramy i albo przeznaczamy na spalenie, albo traktujemy rębakiem i wyrzucamy na kompost. Im mniej zostanie resztek wokół krzewu przyciętego tym bardziej ogranicza się zachorowanie na choroby grzybowe.

Jak ciąć winorośl

Drzewa i krzewy owocowe zwykle tnie się lekkim skosem nad oczkiem. Chodzi oczywiście o to aby nadmiar wilgoci spływał z pędu i nie prowadził do gnicia ciętej rany. Ograniczamy powierzchnię cięcia do minimum. Proste cięcie to mniejsza powierzchnia otwartych tkanek, szybciej się zagoi i mniej patogenów wniknie do wnętrza rośliny – zwłaszcza grzybów.

Winorośl bardzo dobrze znosi nawet radykalne cięcie.

Dobrze przycięte winogrono

Kiedy tniemy winorośl

Każdą winorośl, nawet taką roczną należy przycinać w dwóch terminach. Na przedwiośniu oraz na przełomie lipca i sierpnia. Odmiany jak winogrono bezpestkowe Lakemont czy każda inna odmiana deserowa potrzebują przycięcia latem, aby słońce dochodziło do owoców. Dzięki temu będą one równomiernie dojrzewały i nabiorą więcej słodyczy.

Jest kilka różnych szkół cięcia winorośli. Dużo też zależy od specyfiki wzrostu danej odmiany. W winnicach prowadzi się krzewy całkiem inaczej niż w przydomowych ogrodach. Warto zapisać sobie jakie odmiany winorośli sadzimy i następnie dowiedzieć się jaki sposób prowadzenia będzie dla niej najlepszy. Bardzo ułatwi nam to późniejszą pielęgnację krzewu oraz wielkość plonów.

Przycinane winorośli latem

Latem jak już wspomniano wycinamy długie pędy na winorośli. Na pędach pozostałych wyrastają też pasierby – są to młode odrosty z kątów liści – je także należy wyciąć, albo wyłamać. Warto to robić podczas słonecznego dnia, aby wilgoć nie ułatwiła zainfekowania grzybami. Jak są one zbyt duże to należy je skrócić za pierwszym liściem.

Co tniemy wczesną wiosna

Przed ruszeniem soków w krzewie winorośli czy na przedwiośniu jak już nie będzie ryzyka wystąpienia silnych mrozów przystępujemy do cięcia. Oczywiście przed każdym zabiegiem powinny być odkażone narzędzia (spirytusem etc.). Pozostawiamy na łozach latorośle owoconośne po jednej na każdym oczku. Kolejno zostawiamy też młode pędy zastępcze, które w następnym roku będą stanowić podstawę do odbudowy krzewów. Skracamy je na kilka oczek tak do 10.

Odnowienie starego krzewu winorośli jest warte naszej pracy. Uzyskujemy odporny na miejscowe warunki krzew, które zacznie owocować już od następnego roku. Utrzymanie plonów na stałym poziomie wymaga jednak corocznego przycinania. Także nowe posadzone krzewy też należy przycinać i prowadzić tak aby owoce dojrzewały równomiernie. Nie bójcie się podejść z sekatorem do winorośli, więcej jej zaszkodzi brak cięcia niż kilka błędów jakie popełnicie zanim dojdziecie do wprawy.

Źródła:

  • Uprawa winorośli, R. Myśliwiec, Kraków
  • Uprawa winorośli i winiarstwo w małym gospodarstwie na Podkarpaciu, W. Bosak, Jasło 2004
  1. Ulaa3

    Osobiście za tymi owocami nie przepadam, ale mam w swoim ogrodzie i dbam o ten krzak. Wygląda pięknie a moje dzieci uwielbiają ten owoc. 🙂

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.