Dieta białkowo tłuszczowa – co powinieneś o niej wiedzieć?

Podstawowe zasady diety białkowo-tłuszczowej

Dieta białkowo-tłuszczowa najczęściej stosowana jest przy redukcji tkanki tłuszczowej. Jej podstawą jest przyjmowanie sporych ilości produktów białkowych oraz tłuszczowych, przy jednoczesnym ograniczeniu spożywanych węglowodanów. Istotne jest tu kontrolowanie jakości przyjmowanych produktów węglowodanowych oraz całkowite wyeliminowanie z codziennego menu cukrów prostych, ponieważ to właśnie one są największym zagrożeniem dla prawidłowej wagi.

Warto podkreślić, że ten styl żywienia nie zakłada zupełnego wykluczenia węglowodanów z diety – są one niezbędne do tego, aby ludzki organizm mógł funkcjonować w prawidłowy sposób. Istotne jest jednak ustalenie, jaką ilość tych produktów możemy przyjmować w ciągu dnia, i następne planowanie swojego jadłospisu z uwzględnieniem otrzymanych wyliczeń.

Dieta białkowo-tłuszczowa podczas redukcji

Dieta białkowo-tłuszczowa najczęściej wybierana jest przez osoby pragnące pozbyć się zbędnych kilogramów oraz przez sportowców będących w fazie redukcji. Optymalnie stworzony jadłospis będzie tu składał się z posiłków wysoce sycących i równocześnie wzmacniających spalanie tkanki tłuszczowej.

Często najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do dietetyka, który opracuje specjalnie dopasowany do konkretnej jednostki plan żywienia. Jest to opcja, jaką szczególnie powinny rozważyć osoby mierzące się z różnego rodzaju chorobami przewlekłymi, osoby doświadczające częstych wahań wagi i takie, u których redukcja przebiega nieefektywnie.

Ten system żywienia świetnie sprawdza się w przypadku kulturystów oraz osób praktykujących sporty siłowe, będących w fazie redukcji. Optymalizuje on utratę tkanki tłuszczowej oraz pozwala na odkrycie wypracowanej już masy mięśniowej. Należy tu zaznaczyć, że stosowana przez sportowców dieta w żadnym wypadku nie powinna być zbyt restrykcyjna pod względem przyjmowanych kalorii.

Jadłospis w diecie białkowo-tłuszczowej musi zostać dostosowany do indywidualnego przypadku. Jego kaloryczność nie może być zbyt niska – musi być on dopasowany do intensywności i częstotliwości przeprowadzanych treningów, gdyż zbyt mała podaż kalorii doprowadzi do osłabienia i uniemożliwi efektywne wykonanie ćwiczeń.

Użyteczne okazać się tu może suplementowane białko – szczególnie w przypadku osób skupiających się na budowaniu beztłuszczowej masy mięśniowej. Regularnie stosowane odżywki białkowe wpłyną na intensyfikację efektów treningowych, a także mogą okazać się pomocnym elementem diety w przypadku osób, które doświadczają problemów z przyjmowaniem wystarczających ilości białka, podczas stosowania diety białkowo-tłuszczowej.

  1. Kryspin

    Korzystam z takiej diety. Próbuje pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Jak na razie idzie mi to dobrze. Jestem zadowolony z efektów. 😉

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.