Jak działa herbata z bratka

Fiołek trójbarwny, potocznie zwany bratkiem, jest ziołem mającym szereg  niezwykłych zastosowań. Jego właściwości docenić powinny przede wszystkim osoby, które borykają się z problemami skórnymi. Bratek wykorzystywany jest w kuracji trądziku, w leczeniu przewlekłych chorób skóry – takich jak łuszczyca, czy świąd, a także w zaburzeniach przemiany materii.

Naturalny detoks cery

Na rynku występuje wiele suplementów zawierających w swym składzie ziele bądź ekstrakt z bratka, jednak najczęstszą jego postacią są łatwo dostępne herbaty z bratka. Mają one wiele dobroczynnych właściwości dla naszego zdrowia i urody.

Bratek neutralizuje wolne rodniki przez co korzystnie wpływa na cerę. Ponadto posiada właściwości zmniejszające łojotok skóry, dlatego często, osobom borykającym się z problemem przetłuszczającej się cery, zaleca się stosowanie bratka. Herbata działa oczyszczająco i przyspiesza gojenie się ran na skórze.

Piękniejsze włosy i paznokcie

Fiołek trójbarwny stosowany jest nie tylko w trosce o piękną cerę, lecz także zdrowe włosy i paznokcie. Wyciągi roślinne z bratka skupiają w swym składzie bioflawonoidy i garbniki, które poprzez działanie antyoksydacyjne i przeciwgrzybicze pozytywnie wpływają na odbudowę komórek naskórka oraz opóźniają procesy starzenia się skóry.

Zmniejszenie dolegliwości reumatycznych

Ciepły kompres z odwaru z bratka przyłożony na obolałe mięśnie lub stawy przynosi natychmiastowe ukojenie i ulgę. Bratek, dzięki zawartości rutyny, wpływającej na stabilizację ścian naczyń krwionośnych, może również zostać wykorzystany do uśmierzenia bólu i dolegliwości wynikłych ze stłuczeń, czy złamań.

Obniżenie ciśnienia krwi

Systematyczne picie herbaty z bratka pomaga w walce z nadciśnieniem tętniczym, które dotyka ponad 30% naszego społeczeństwa. Wartościowe substancje, zawarte w liściach i kwiatach fiołka trójbarwnego, poprawiają kondycję ścianek naczyń krwionośnych, działając rozkurczowo, co pozytywnie wpływa na poprawę ciśnienia krwi.

Wspomaganie walki z nadwagą

Herbata z bratka pobudza przemianę materii, a dzięki licznej zawartości śluzów daje uczucie sytości, ułatwiając tym samym sprawowanie kontroli nad apetytem osobom mającym problemy z nadwagą lub otyłością.

Bratek jest niezastąpionym detoksykantem i może być niezwykle pomocny po całonocnej zabawie. Dzięki właściwościom odtruwającym, bratek ułatwi imprezowiczom powrót do formy oraz pomoże w walce nawet z najbardziej uporczywym kacem. Herbata z bratka wzmocni odnowę organizmu i przyspieszy jego regenerację.

Ponadto, dzięki swoim właściwościom oczyszczającym, zaleca się picie bratka osobom zażywającym znaczne ilości antybiotyków i leków, w celu odtrucia całego organizmu.

zdrowa ziołowa herbata
Źródło: pexels.com

Lek na choroby dróg oddechowych

Bratek działa napotnie i wykrztuśnie, zatem warto, aby herbata z bratka była stosowana w grypie, anginie i przeziębieniu. Dodatkowo bratek łagodzi objawy astmy, zapalenia oskrzeli lub kaszlu. Bratek herbata zalecana jest w momencie borykania się z problemem dróg moczowych – pobudza metabolizm, a co więcej oczyszcza cały organizm.

Bratek – jak go rozpoznać?

Bratek jest rośliną rosnącą na wysokość od 10 do około 20 cm. Jego kwiaty wizualnie przypominają bratki uprawiane w ogrodach. Bardzo często fiołek trójbarwny mylony jest z bratkiem polnym, który charakteryzuje się znacznie drobniejszymi, żółtawobiałymi kwiatami. Bratek polny ma mniej właściwości leczniczych.

Zbioru ziela bratka dokonać można dwa razy w ciągu lata. Bratek jest rośliną, która kwitnie od maja do października. Pamiętajmy herbata z bratka może zostać zaparzona tak ze świeżego, jak i ususzonego już surowca rośliny.

Ziele bratka – zastosowanie

Podsumowując, warto dookreślić jak wiele zastosowań ma bratek. Herbata ma znaczenie w walce z trądzikiem, wypryskami i wszelkimi innymi problemami skórnymi – bratek oczyszcza i detoksykuje organizm. Ponadto ma działanie wykrztuśne i napotne, co może okazać się sporą pomocą w chorobach oskrzeli, przy suchym kaszlu, a także w problemach z przemianą materii. Moczopędne działanie bratka ma zastosowanie w leczeniu licznych chorób serca.

Bratek – herbata

Mamy dla Was szybki sposób na pyszną i zdrowa herbatkę. Wystarczy łyżkę bratków zalać wrzątkiem, zaparzać pod przykryciem przez dziesięć minut i pić dwa do trzech razy dziennie. Proponujemy, aby do herbaty dodać odrobinę syropu albo miodu.

Można też przygotować napar napotny. Bratek w takim wydaniu należy połączyć z kwiatem bzu. Łyżkę ziela bratka i łyżkę kwiatów bzu zalać wrząca wodą i również zaparzać po przykryciem przez około dziesięć minut.

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.