Co to jest wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa stosowana jest w leczeniu alkoholizmu. Jest to tzw. metoda awersyjna, czyli mająca wywoływać strach przed spożywaniem alkoholu przez osobę uzależnioną

Alkoholizm jest problemem dotykającym coraz młodsze osoby, niezależnie od płci. Ze względu na fakt tworzenia zagrożenia dla życia i zdrowia łącznie z tworzeniem licznych dysfunkcji i nieprawidłowości, w tym zaburzeń na tle ekonomicznym, rodzinnym, zawodowym, społecznym, a nawet moralnym, nie należy go lekceważyć, a powinno się mu zapobiegać i w przypadku istnienia: leczyć. Na tą chwilę alkoholicy mają do dyspozycji szereg działań antyalkoholowych, np. mogą zastosować wszywkę alkoholową Esperal, jednak żadne działanie, nawet kompleksowa terapia uzależnień nigdy nie wyleczy alkoholizmu w sposób całkowity, a jedynie problem zaleczy.

Szacuje się, że w Polsce około 5% dorosłych obywateli zmaga się z chorobą alkoholową, jednak są to dane oficjalne i z dużą dozą prawdopodobieństwa zaniżone, ponieważ duża część alkoholików nigdy nie udaje się na terapię, przez co nie są obejmowani przez żadne statystyki. Przerażający jest fakt, iż co trzecia kobieta w ciąży przyznaje się do sięgania po alkohol.

Dla kogo jest wszywka alkoholowa Esperal?

Esperal posiada w swoim składzie Disulfiram, będący jego substancją aktywną. Jest to lek dedykowany osobom zmagającym się z chorobą alkoholową, którą definiuje się jako spożywanie alkoholu mimo jego negatywnego wpływu na pracę, zdrowie, rodzinę i finanse. 

Warto zauważyć, że uzależnienie może dotknąć każdego, niezależnie od grupy społecznej, do której przynależy.

Aby móc skutecznie walczyć z nałogiem, należy szczerze przyznać się przed sobą, jak i przed swoim środowiskiem o posiadaniu problemów alkoholowych, a decyzja o rozpoczęciu leczenia musi być świadoma i płynąć ze szczerej, wewnętrznej chęci zerwania z nałogiem. Tym samym jest to pierwszy i najważniejszy krok w procesie zdrowienia, a co pokazuje praktyka terapeutyczna – bardzo często Pacjenci niesłusznie wstydzą się faktu rozpoczęcia leczenia. Warto jednak zauważyć, że pierwszy krok zawsze jest najtrudniejszy, a samo udanie się po pomoc powinno być powodem do zadowolenia i dumy z siebie.

Jaki jest aktywny składnik Esperalu?

Disulfiram jest organicznym związkiem chemicznym i aktywnym składnikiem wszywki, który odpowiada za zatrzymanie procesu dehydrogenazy aldehydowej, która jest enzymem wątrobowym odpowiedzialnym za przekształcenie aldehydu octowego, będącego głównym metabolitem etanolu w kwas octowy. Dzięki temu enzymowi, w normalnych warunkach, człowiek nie odczuwa objawów zatrucia alkoholowego, a jedynie kiedy spożycie napojów alkoholowych znacznie przekracza zdroworozsądkowe spożycie. Ludzki organizm posiada zdolność do bronienia się przed toksynami. Reaguje odrzuceniem oraz późniejszym kacem, ale raczej bez trudnych do zniesienia konsekwencji. Podając Disulfiram w formie wszywki alkoholowej mechanizm obronny jest niszczony, co w praktyce oznacza bardzo dotkliwe odczucie szkodliwości alkoholu.

Wszywka alkoholowa Esperal – informacje ogólne o leku

Wszywka alkoholowa Esperal, której obecna nazwa to Disulfiram WZF, jest to organiczny związek chemiczny wykorzystywany w leczeniu choroby alkoholowej. Jego działanie polega na zaburzeniu metabolizmu alkoholu etylowego.

Na polskim rynku istnieją dwie możliwości podania leku – w ramach zabiegu chirurgicznego, pod skórą Pacjenta lub w formie doustnej. Stosowanie tabletek doustnych jest mniej skuteczne. Wymaga dużych nakładów samozaparcia i motywacji do zmian, co dla osoby uzależnionej jest bardzo ciężkim wymaganiem. Często jest tak, że osoby przyjmujące Disulfiram w ten sposób świadomie omijają kolejne dawki aby bezkarnie napić się alkoholu. Implantacja wszywki jest lepszym wyborem, ponieważ lek uwalnia się do krwioobiegu przez kolejne miesiące, zwykle od 8 do 12. Zwykle miejscem podania wszywki jest mięsień pośladkowy, a sam Pacjent nie może jej usunąć samodzielnie. Konieczna jest tutaj pomoc medyczna.

Jak działa wszywka alkoholowa Esperal?

Esperal u osoby z problemem alkoholowym działa w sposób awersyjny, czyli odstrasza od alkoholu. O ile Pacjent zachowuje abstynencję, Disulfiram jest dla jego organizmu obojętny. Jego działanie uaktywnia się jedynie w formie reakcji z etanolem. Dzieje się tak, ponieważ aktywny składnik wszywki blokuje enzym wątroby, który odpowiada za metabolizowanie alkoholu. W ten sposób zaczyna gromadzić się aldehyd octowy w znacznych ilościach. To właśnie za sprawą niniejszego aldehydu człowiek odczuwa nieprzyjemne skutki picia napojów wyskokowych, ponieważ dochodzi do zatrucia alkoholowego. Efektem jest tutaj: silny ból i zawroty głowy, nudności, wymioty, biegunka, duszność, skoki ciśnienia, zaczerwienienie skóry na twarzy, drgawki i drżenia padaczkowe, przyspieszona akcja serca, lęk i strach.

Uciążliwe i dotkliwe objawy wymienione powyżej mogą trwać nawet kilkanaście godzin, a świadomość działania wszywki i konsekwencje złamania abstynencji w założeniach farmakologicznej metody awersyjnej działa odstraszająco, wywołując u alkoholika awersję i niechęć do napojów procentowych.

Gdzie wszywa się wszywkę alkoholową Espera?

Implantacja wszywki alkoholowej to zabieg wymagający od lekarza wiedzy, umiejętności, doświadczenia oraz odpowiednich warunków i sterylnych narzędzi. W naszym gabinecie http://esperallodz.com/, mieszczącego się na terenie Łódź, lekarze zachowują wszelkie zasady bezpieczeństwa i kierują się ogólnym dobrem Pacjenta, zachowując przy tym całkowitą dyskrecję działań i tajemnicę zawodową.

Ile tabletek Esperalu się wszywa?

Dawka leku, jak i ilość podawanych tabletek jest sprawą indywidualną i zależną od takich czynników jak: wiek Pacjenta, jego waga, stopień uzależnienia, ogólne samopoczucie, a także oczekiwane efekty. Dawkę szacuje jedynie lekarz i podejmuje swoją decyzję zgodnie ze sztuką medyczną. Każdy Pacjent posiada wgląd do informacji na temat przebiegu zabiegu łącznie z podawaną ilością tabletek zanim ingerencja w jego ciało się rozpocznie.

Wszycie Esperalu – jak wygląda zabieg?

Implantacja Disulframu odbywa się w ramach mało inwazyjnego zabiegu chirurgicznego. Zanim jednak lekarz przejdzie do czynności czysto zabiegowych, sprawdza istnienie przeciwwskazań. Najważniejsze jest tutaj zachowanie minimum 24 godzin abstynencji. Pacjent w chwili podania leku musi być całkowicie trzeźwy. Lekarz przeprowadza wywiad medyczny z Pacjentem, a jeżeli jest to konieczne, wykonuje inne badania diagnostyczne. Jeżeli nic nie stoi na przeszkodzie, chirurg przechodzi do czynności zabiegowych. Na początku podaje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu nie ma ryzyka odczuwania bólu z jednoczesnym zachowaniem świadomości. Chirurg wykonuje nacięcie w okolicy pośladka, umieszcza tabletki, a na koniec zakłada szwy. Każdy Pacjent otrzymuje zaświadczenie o odbyciu zabiegu z oryginalnym lekiem Esperal.

Jeszcze tego samego dnia Pacjent opuszcza gabinet, przy czym powinien pamiętać o ograniczeniu pracy fizycznej, szczególnie dźwigania, kicania i przysiadów, co może skutkować przesunięciem leku do tkanki podskórnej, a dodatkowo szwy mogą się rozejść.

Zwykle nacięcie goi się szybko i bezproblemowo. Wystarcza regularnie zmieniać opatrunek i przemywać oraz odkażać ranę. Po wygojeniu się miejsca, zwykle do 14 dni, powstaje niewielka blizna.

Powikłania po zabiegu

Powikłania po zabiegu podania Esperalu są dość rzadkie. Zwykle jest to ból, zaczerwienienie, świąd i tkliwość miejsca nacięcia. Czasami może dojść do otorbielowania tabletki, co obniża skuteczność tabletki. Sporadycznie dochodzi do zakażenia rany, przy czym najczęściej jest to efekt niewystarczającej higieny. Warto dodać, że organizm alkoholika jest w pewnym sensie „jałowy”, ponieważ przez dłuższy czas nie dostarczano mu składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania, w tym optymalnego procesu gojenia się ran. Niemniej jednak, nasz personel stara się odpowiednio przygotować Pacjenta do zabiegu, jak i otacza go opieką podczas rekonwalescencji.

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.