Artykuł partnera.
Wszywka alkoholowa Esperal działa bez przerwy, nie wpływając w żaden sposób na samopoczucie człowieka trzeźwego
Niekontrolowane spożywanie alkoholu niesie ze sobą wiele negatywnych skutków, w tym silne uzależnienie alkoholowe szkodzące naszemu życiu i zdrowiu. Dodatkowo, choroba alkoholowa szkodzi nie tylko samemu alkoholikowi, ale również osobom z jego najbliższego otoczenia – współmałżonkowi, dzieciom, rodzicom czy przyjaciołom.
Nie ma żadnych wątpliwości, że alkoholizm to choroba, z którą można, a nawet trzeba walczyć. Jednym z popularnych sposobów pomocy podczas walki z uzależnieniem jest wszycie wszywki alkoholowej, tak zwanego Esperalu. Taka wszywka, poprzez uaktywnianie substancji czynnej Disulfiramu po spożyciu alkoholu, uaktywnia się, dając opłakane wręcz skutki uboczne, które utrzymują się przez kilka godzin. Dzięki temu, osoba uzależniona jest w stanie powstrzymać się od picia alkoholu, pamiętając długie godziny naprawdę złego stanu fizycznego oraz psychicznego.
Rozpoznanie uzależnienia od alkoholu
Zdiagnozowanie choroby alkoholowej jest trudnym zadaniem, zwłaszcza na początku jej powstawania. Lekarz specjalista, który przeprowadza wywiad medyczny, ma dodatkowo utrudnione zadanie, gdyż musi postawić diagnozę na podstawie tego, co potencjalny alkoholik mówi o swoim piciu. Często odczucia takiej osoby są zaburzone, bagatelizuje on problem lub wstydzi przyznać się, że problem istnieje. Jednak postawienie trafnej diagnozy jest bardzo ważnym krokiem, ponieważ pozwala z pełną świadomością podjąć leczenie alkoholizmu.
Wszywka alkoholowa Esperal – na czym polega zabieg?
Jak przed każdym zabiegiem czy operacją, z pacjentem w pierwszej kolejności przeprowadzany jest szczegółowy wywiad, na temat stanu zdrowia, przebytych chorób, zabiegów. Pozwoli to na ewentualne wykluczenie przeciwwskazań do wszycia wszywki.
Wszycie wszywki alkoholowej polega na umieszczeniu tabletek z substancją czynną Disulfiramem po skórę osoby uzależnionej od alkoholu oraz zaszycie tych tabletek. Stąd potoczne stwierdzenie, że ktoś „się zaszył”. Tabletki umieszczane są na pośladku lub łopatce, dla wygody pacjenta.
Zabieg w Polsce wykonać można tylko za pełną i świadomą zgodą osoby uzależnionej, po uprzednim pisemnym potwierdzeniu zgody na wszycie wszywki.
Jak działa aktywny składnik leku Disulfiram?
Disulfiram, który jest głównym składnikiem tabletek wszywanych pod skórę pacjenta ma bardzo proste działanie – po wypiciu alkoholu etylowego, uaktywnia swoje działanie, poprzez zaburzenie metabolizmu alkoholi. W związku z tym alkohol nie może zostać w bezpieczny sposób usunięty z organizmu, bardzo szybko dając o sobie znać objawami podobnymi do ostrego zatrucia alkoholowego.
Warto wspomnieć, że Disulfiram nie uaktywnia się jedynie po spożyciu alkoholi takich jak wino, piwo czy wódka. Działa on również na wszelkie produkty, które zawierają w sobie nawet niewielką ilość alkoholu. Oznacza to, że wszywka może „rozpocząć swoje działania” nawet po użyciu płynu do płukania ust, czy spożyciu syropu pomocniczo zawierającego alkohol. Również używanie produktów na bazie alkoholu na skórę może spowodować pojawienie się skutków ubocznych wszywki. Takie produkty to między innymi płyny po goleniu czy perfumy na bazie alkoholu.
Skutki uboczne połączenia Esperalu z alkoholem
Wszycie wszywki alkoholowej u zdecydowanej większości pacjentów skutecznie przerywa ich ciąg alkoholowy. Poprzez wywołanie fizycznego oraz psychicznego wstrętu do alkoholu, hamuje sięgnięcie po kolejny kieliszek. Takie działanie nazywamy metodą awersyjną. Warto zaznaczyć, że Esperal uaktywnia się tylko po spożyciu alkoholu, gdy pacjent jest trzeźwy, nie daje od o sobie znać w żaden sposób.
Jeszcze w gabinecie, w dniu wykonania zabiegu, lekarz informuje pacjenta o wszystkich skutkach ubocznych, które mogą wystąpić, gdy pacjent podczas działania Esperalu postanowi napić się alkoholu. Osoba uzależniona musi z pełną świadomością zgodzić się na zabieg, gdyż wypicie nawet niewielkiej ilości alkoholu podczas posiadania aktywnej wszywki, uaktywnia substancję czynną, dając szereg skutków ubocznych. Należą do nich:
- silne nudności oraz wymioty,
- bóle i zawroty głowy,
- zaburzenia rytmu bicia serca,
- skoki ciśnienia oraz duszności,
- stany lękowe oraz napady paniki,
- ogólne uczucie niepokoju
- w przypadku spożycia bardzo dużej ilości alkoholu może to być nawet śmierć.
Jak się przygotować do wszycia Esperalu?
Zabieg zaszycia Disulfiramu nie wymaga wielu specjalnych przygotowań od pacjenta. Najważniejszym i koniecznym warunkiem jest jednak pozostanie w stanie trzeźwości co najmniej na 24 godziny przed wykonaniem zabiegu. Oczywiście, im dłuższy okres trzeźwości przed zabiegiem, tym lepiej, lecz spełnione minimum również pozwoli na wszycie wszywki.
Często, gdy ciąg alkoholowy jest długi, przed zaszyciem Esperalu poleca się pacjentom wykonanie detoksu alkoholowego, który pozwoli na pozbycie się z organizmu w bezpieczny sposób wszystkich nagromadzonych w ciele toksyn alkoholowych. Pozwoli to również na uniknięcie objawów tak zwanego zespołu odstawiennego oraz na szybszą regenerację pacjenta po odstawieniu alkoholu.
Wszywka alkoholowa Esperal – przeciwwskazania do zaszycia się
Wszycie wszywki alkoholowej Esperal w gabinecie http://esperallodz.pl/ przeprowadza się jedynie po zebraniu dokładnego wywiadu lekarskiego oraz po podpisaniu przez pacjenta zgody na zabieg. I choć Esperal dla większości osób jest w pełni bezpieczny, to istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą wykluczyć osobę uzależnioną z wykonanie zabiegu. Do tych przeciwwskazań należą między innymi:
- przebyte udary oraz zawały,
- uczulenie na substancję czynną wszywki,
- choroby układu krążeniowego,
- depresja oraz psychozy,
- stan nietrzeźwości w dzień zabiegu,
- okres ciąży oraz laktacji.
Czy wszywka alkoholowa Esperal może mieć negatywny wpływ na organizm Pacjenta?
Disulfiram uaktywnia się w ciele alkoholika tylko po spożyciu alkoholu. W stanie trzeźwości nie powoduje żadnych skutków ubocznych, jest więc wtedy w pełni bezpieczny dla pacjenta. Każdy pacjent jest świadomy konsekwencji wypicia alkoholu, jest zatem odpowiedzialny za własne życie i zdrowie.
Wszywka alkoholowa Esperal – skutki uboczne
Wszycie wszywki alkoholowej wykazuje niezwykle niskie pojawienie się skutków ubocznych bez spożycia alkoholu. Może jednak zdarzyć się, że pacjent będzie nieco senny oraz zmęczony i odczuwał będzie metaliczny posmak w ustach. Jeszcze rzadziej może zdarzyć się reakcja alergiczna w postaci wysypki w miejscu szwów.
Znacznie częściej, skutki uboczne pojawiają się po użyciu płynów, które nie są definiowane jako alkohol sam w sobie, lecz jednak zawierają go w swoi składzie. Są to:
- płyny do płukania jamy ustnej na bazie alkoholu,
- syropy na kaszel lub wzmacniający,
- cukierki, batoniki i ciasta z alkoholem,
- perfumy oraz wody kolońskie na bazie alkoholu,
- inne kosmetyki i wyroby medyczne zawierające alkohol.
Połącz terapię Esperalem z psychoterapią behawioralną
Choć wszycie Esperalu bardzo skutecznie pozwala na pozostanie w abstynencji, należy mieć świadomość tego, że jest to tylko metoda pomocnicza w leczeniu alkoholizmu, a nie bezpośredni na alkoholizm lek.
Aby leczenie nałogu przyniosło oczekiwane efekty i pacjent mógł powrócić do zdrowia oraz dawnego życia sprzed choroby, należy połączyć wszycie wszywki alkoholowej z psychoterapią oraz regularnymi wizytami lekarskimi. Często na początku leczenia pomaga udanie się do ośrodka leczenia uzależnień, w którym pacjent pozostaje przez pewien czas, aby z lepszym skutkiem uporać się z chorobą.