Bardzo często po opuszczeniu szpitala pacjentowi wydaje się, że nie może już liczyć na doraźną pomoc medyczną. Tymczasem istnieją rozwiązania, dzięki którym nawet w domu można poczuć się bezpiecznie i otrzymać najlepszą opiekę. Z pomocą przychodzi Pogotowie pielęgniarskie, oferujące swoje usługi 24 godziny na dobę, przez 365 dni w roku. Wśród usług znaleźć można na przykład podłączenie kroplówki w domu. Opowiemy o tym szerzej w naszym artykule.
Wenflon – do czego służy i jakie są rozmiary wenflonów?
Na początek warto przytoczyć definicję i wyjaśnić, czym jest wenflon (inaczej vigo, kaniula dożylna, kateter). Otóż jest to akcesorium medyczne, wykonane z tworzywa sztucznego i służące do dożylnego podawania płynów. Wenflon składa się z dwóch części, a mianowicie: kaniuli (cienkiej rurki do tymczasowego umieszczenia w żyle) oraz portu (do podłączania strzykawek czy pobierania krwi). W ten sposób można podawać leki, antybiotyki, kroplówki nawadniające czy witaminowe.
Warto wspomnieć również o tym, że wenflony występują w różnych rozmiarach. Zastosowanie konkretnego rozmiaru zależy od stanu żył pacjenta oraz ich rozmiaru (nietrudno się domyślić, że na przykład dzieci mają naczynia krwionośne o mniejszej średnicy niż dorośli). Tym samym rozmiar kaniuli waha się od 0,6 do 1,7 mm. Zakładaniem wenflonu zajmuje się personel medyczny, który dobiera właściwy rozmiar – w tym również pogotowie pielęgiarskie.
Do czego służy i jak działa wenflon?
Jak już wspomnieliśmy – wenflon jest niezbędny, kiedy zachodzi konieczność dożylnego podawania leków. Pozwala na bezproblemowe podanie leków, bez konieczności każdorazowego zmieniania go. Jest to komfortowe zarówno dla opiekującego się chorym personelu, jak i dla samego pacjenta. Przez nasadkę podaje się pacjentowi wlewy dożylne.
Oczywiście kaniulę należy wymienić, ponieważ średnica kaniuli ulega zwężeniu przez powstający skrzep, a ponadto przy zbyt długim stosowaniu jednego i tego samego wenflonu zachodzi ryzyko wystąpienia powikłań. Przyjmuje się, że kaniule dożylne należy wymienić po upływie 72 godzin.
Jakie są rozmiary G i kolory wenflonów?
Kolory wenflonów nie pełnią jedynie estetycznej funkcji. Niosą za sobą ważną informację na temat wewnętrznej średnicy cewnika. Standardowo wenflon fioletowy jest najmniejszy, następnie występują kolory: żółty, niebieski, różowy, zielony, biały, szary. Z kolei największe rozmiary wenflonów oznaczone są kolorami: pomarańczowym, czerwonym lub brązowym.
Dokładne rozmiary wenflonów G są następujące:
- fioletowy rozmiar 26G (używany w zasadzie tylko w przypadku noworodków),
- żółty rozmiar 24G,
- niebieski rozmiar 22G,
- różowy rozmiar 20 G,
- zielony rozmiar 18G,
- biały rozmiar 17G,
- szary rozmiar 16G,
- pomarańczowy lub czerwony rozmiar 14G.
Zakładanie wenflonu
Otóż wenflon zakłada się za pomocą igły – w naczyniu pozostaje sama kaniula, natomiast igła jest usuwana. Wenflon powinien być założony i obsługiwany wyłącznie przez wykwalifikowaną osobę (najczęściej zajmuje się tym pielęgniarka). Wenflon zakłada się zwykle do żyły przedramienia, grzbietu dłoni lub zgięcia łokciowego. W tych miejscach najłatwiej zaobserwować przebieg żył podskórnych, jak również jest to najbardziej komfortowe. Niekiedy wenflon zakłada się również na kończynach dolnych lub na głowie – w przypadku noworodków czy niemowląt.
Skóra w miejscu wkłucia powinna być czysta, bez znamion stanu zapalnego. Żyła powinna być dobrze uwidoczniona (w tym celu powyżej miejsca wkłucia zakłada się opaskę elastyczną). Założenie wenflonu przeprowadza się za pomocą nakłucia powłok skórnych stalową igłą.
Kto może założyć wkłucie obwodowe?
Wkłucie obwodowe może założyć jedynie wykwalifikowana osoba, legitymująca się medycznym wykształceniem, a zatem pielęgniarka, położna czy też lekarz. Najczęściej są to obowiązki pielęgniarki.
Płukanie wenflonu i pielęgnacja wkłucia
Obsługa wenflonu to nie tylko samo założenie urządzenia, ale także odpowiednia pielęgnacja i higiena. Po wprowadzeniu kaniuli do żyły należy przepłukać kaniulę roztworem do płukania (do tego celu używa się najczęściej roztworu soli fizjologicznej). Płukanie należy przeprowadzać zarówno przed, jak i po użyciu. Następnie trzeba zabezpieczyć wenflon koreczkiem lub od razu rozpocząć podawanie płynów infuzyjnych. Ważna jest także higiena; dezynfekcja dłoni oraz stosowanie środków ochrony osobistej (rękawiczek), natomiast pacjent powinien uważać, aby nie zamoczyć miejsca wkłucia (na przykład podczas mycia rąk).
Zapalenie żył po wenflonie
Jak już wspomnieliśmy – wenflon należy wymienić po upływie 72 godzin. Utrzymywanie kaniuli w żyle dłużej niesie za sobą ryzyko wystąpienia takich powikłań jak zapalenie żył. Żyła jest wówczas bolesna i twarda, a skóra zaczerwieniona. Może wystąpić obrzęk i zasinienie. Powodem takiego stanu rzeczy (oprócz zbyt długiego stosowania jednego wenflonu) może być niewłaściwe założenie wenflonu, jak i nieprawidłowa pielęgnacja. Brak właściwej higieny i niestosowanie środków ochrony osobistej nasila ryzyko wystąpienia infekcji, a w efekcie zapalenia żył.
Biorąc pod uwagę powyższe informacje, należy stwierdzić, że prawidłowe i bezpieczne założenie wenflonu wykonuje tylko wykwalifikowana pielęgniarka. Jest to usługa, dostępna nie tylko w szpitalu czy przychodni lekarskiej. Wkłucie wykona również pracownik Pogotowia pielęgniarskiego.