Czym zajmuje się lekarz endokrynolog?

Endokrynolog to specjalista zajmujący się procesami metabolicznymi oraz występującymi między nimi zależnościami, ze szczególnym wskazaniem na zaburzenia związane z funkcjonowaniem układu hormonalnego. Z tego względu leczy wiele różnych chorób, ponieważ hormony wpływają na liczne przemiany zachodzące w organizmie oraz w dużym stopniu sterują jego pracą. Endokrynolog może posiadać określoną specjalność, np. diabetologiczną czy ginekologiczną.

Jakie podłoże mają choroby wykrywane i leczone przez endokrynologa?

Endokrynolog zajmuje się wykrywaniem i leczeniem wielu chorób, które wynikają z zaburzeń w pracy hormonów. Substancje te wpływają na kontrolę wzrostu, intensywność metabolizmu, pracę mózgu, funkcjonowanie układu rozrodczego, poziom glukozy, ciśnienie tętnicze krwi, pracę serca i naczyń krwionośnych, pracę nerek, działanie układu pokarmowego, funkcjonowanie układu odpornościowego, czynność krwiotwórczą czy regulację poziomu minerałów we krwi. Znaczna część tych procesów jest ze sobą wzajemnie powiązana, co może utrudniać analizę zależności i wykrycie rzeczywistych przyczyn schorzenia. Przykładowo regulacja ciśnienia krwi wymaga uwzględnienia siły i częstości skurczów mięśnia sercowego, pracy nerek czy napięcia ścian naczyń. O wysokości ciśnienia decyduje też stan układu nerwowego oraz szereg czynników stresogennych. Elementy te są z kolei powiązane z pracą gruczołów dokrewnych, której oceną również zajmuje się endokrynolog. Wiele obszarów tej specjalizacji skupia się na osobnych dziedzinach, takich jak obejmująca choroby tarczycy tyreologia, związana z cukrzycą diabetologia czy andrologia poświęcona zaburzeniom hormonów płciowych u mężczyzn.

Gdzie można leczyć się u endokrynologa?

Endokrynolodzy przyjmują przede wszystkim w specjalistycznych poradniach. Lekarze z tej grupy mogą skupiać się na praktyce dziecięcej, ginekologicznej, tyreologicznej, andrologicznej lub innych obszarach tej specjalizacji. Wielu endokrynologów współpracuje ze sobą i konsultuje najbardziej skomplikowane przypadki, co pozwala im na podejmowanie bardziej kompleksowych działań związanych z diagnostyką, leczeniem i profilaktyką. W poradni endokrynologicznej dostępne jest też niezbędne wyposażenie medyczne, przeznaczone do wykonywania konkretnych badań czy pobierania do nich próbek krwi oraz tkanek do badań cytologicznych, histopatologicznych i laboratoryjnych. Leczenie chorób endokrynologicznych odbywa się najczęściej w warunkach szpitalnych. Taka konieczność zachodzi wówczas, gdy niezbędne jest wykonanie skomplikowanych badań obrazowych i angiograficznych, przeprowadzenie zabiegów chirurgii endokrynologicznej, podawanie preparatów radioaktywnych czy nieustanne kontrolowanie poziomu hormonów u pacjenta. W warunkach szpitalnych odbywa się też leczenie powikłań groźnych dla życia i zdrowia, np. przełomu tarczycowego.

Jak skorzystać z porady endokrynologa?

Dla wielu pacjentów podejrzewających u sobie problemy endokrynologiczne, sporym problemem jest trudna dostępność specjalistycznego i nieodpłatnego leczenia w placówkach posiadających podpisany kontrakt z NFZ. W przypadku wątpliwości co do stanu zdrowia, skorzystać można z pomocy lekarza rodzinnego lub internisty. Nie dysponują oni jednak pełną wiedzą w zakresie endokrynologii, a długi czas oczekiwania na termin wizyty w poradni świadczącej obsługę medyczną w ramach ubezpieczenia zdrowotnego stanowi dodatkowe utrudnienie. W takiej sytuacji alternatywą pozostaje konsultacja endokrynologiczna online, która odbywa się zdalnie. Podczas takiej e-wizyty specjalista może przeprowadzić wstępną diagnostykę objawów, a także wykonać ogólne rozeznanie problemu zdrowotnego i zdecydować o dalszych działaniach. Endokrynolog online będzie również w stanie nadzorować proces leczenia, a w razie potrzeby wystawiona zostanie przez niego erecepta. Jeżeli zachodzi taka konieczność, lekarz zaleci badania laboratoryjne lub zmianę leków. Sama recepta wystawiana jest w postaci elektronicznej, którą można zrealizować w aptece od razu po zakończeniu e-konsultacji.

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.