Oświetlenie świąteczne a pożar – jak zminimalizować ryzyko?

Boże Narodzenie już za kilka tygodni – wraz z całą swoją oprawą. Tradycje takie jak zakładanie i dekorowanie choinki są pielęgnowane przez wielu. Co się dziwić, w końcu takie piękne pomysły na iluminację, naprawdę pobudzają kreatywność. Jednak trzeba pamiętać, że choć pięknie oświetlone choinki z pewnością wniosą do domu natychmiastową radość – mogą też stanowić zagrożenie pożarowe.

Pożary choinek – co jest główną przyczyną?

Głównymi winowajcami są urządzenia dystrybucyjne lub oświetleniowe, a także niektóre źródła ciepła (takie jak świeca) znajdujące się zbyt blisko drzewka bożonarodzeniowego. Zastanów się nad tymi sposobami, aby zmniejszyć ryzyko pożaru choinki w swoim domu.

Prawdziwe drzewa są bardziej niebezpieczne, jeśli chodzi o ogień, ale drzewa sztuczne są również podatne na ryzyko pożarowe. W zależności od wieku drzewa, nawet ognioodporne sztuczne choinki mogą stanowić zagrożenie pożarowe, ponieważ środek zmniejszający palność może z czasem zanikać. Czy wiesz, że przeciętna żywotność sztucznej choinki wynosi sześć lat? Sprawdź żywotność swojego drzewka bożonarodzeniowego i przestrzegaj tych wytycznych.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

  • Kupując nowe sztuczne drzewko – stawiaj na to posiadające związek zmniejszający palność,
  • Nie zostawiaj podłączonych świateł na noc, bądź gdy jesteś poza domem.

Większość gospodarstw domowych trzyma choinki w swoich salonach. Kiedy wszyscy idą spać, zgadnij, co świeci bez nadzoru i jest podłączone do ściany? Twoje lampki choinkowe! Tak jak wyłączasz światło w kuchni przed snem, zrób to samo z wszystkim, co pali się na choince. Nawet sztuczne drzewko może się zapalić. Lampki choinkowe mogą się nagrzać, a w niektórych przypadkach wywołać pożar. Nawet popularne diody LED mogą się przegrzewać.

Przedłużacze a oświetlenie choinkowe

Przedłużacze nie są przeznaczone do długotrwałego użytkowania. Używanie przedłużacza do oświetlenia choinki nie jest zatem bezpieczne. Nadużywanie przedłużaczy może spowodować ich przegrzanie i zwiększyć ryzyko pożaru. Przeciążenie przedłużaczy lub gniazdek to kolejne niebezpieczeństwo, na które należy uważać. Zamiast używać jednego lub więcej przedłużaczy, najlepiej użyć listwy zasilającej.

Listwy zasilające są przeznaczone do obsługi wielu urządzeń, takich jak ciągi świateł, ozdoby świąteczne, czy inne dekoracje dostępne tutaj: https://shoperly.pl/pl/oswietlenie-swiateczne-228/.

Inne wskazówki obejmują użycie chronionego obwodu uziemienia i sprawdzenie wszystkich przewodów w lampkach choinkowych, jak również wszelkich listwach zasilających pod kątem fizycznych oznak zużycia. Podobnie, wstępnie oświetlone sztuczne drzewka bożonarodzeniowe mogą stwarzać ryzyko porażenia prądem elektrycznym i pożaru z powodu odsłoniętych przewodów, zbyt krótkich przewodów lub przewodów, które nie są całkowicie podłączone. Wygoda tych drzew jest trudna do pobicia – ale decydując się na nie, zawsze zachowaj zdrowy rozsądek.

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.