Jak zostać lekarzem medycyny estetycznej?

Medycyna estetyczna jest niezwykle prężnie rozwijającą się dziedziną medyczną, która zajmuje się szeroko pojmowaną profilaktyką zdrowotną. Zainteresowanie możliwościami jakie daje, nieustannie rośnie. Stale powstają nowe gabinety medycyny estetycznej, a także rośnie liczba szkolących się w tym kierunku specjalistów.

Ekspert od urody

Nie ma specjalizacji o nazwie „medycyna estetyczna”. Dziedziną tą interesują się lekarze wielu specjalizacji. Ekspertem medycyny estetycznej może zostać zarówno chirurg, endokrynolog, stomatolog, okulista, jak i wenerolog. Warszawa jest miastem bogatym w liczne gabinety i kliniki medycyny estetycznej, w której o fachową pomoc nie trudno. Na potrzeby tej młodziutkiej gałęzi medycznej zostały utworzone w Polsce studia podyplomowe dla lekarzy, którzy zainteresowani są medycyną estetyczną.

Kto korzysta z usług lekarzy medycyny estetycznej?

Każdy z nas chce czuć się zdrowo i wyglądać pięknie. Coraz więcej osób wybiera zabiegi, które oferują gabinety medycyny estetycznej. Jak się można domyślić – większe zainteresowanie wykazują kobiety, choć i mężczyźni nie pozostają dłużni i z roku na rok stają się bardziej otwarci na taką formę pielęgnacji swojego ciała. Najpopularniejsze zabiegi to te dotyczące wszelkich defektów skóry twarzy i dekoltu, a także zabiegi laserowe.

Piękna kobieta

Wykształcenie lekarza medycyny estetycznej

W Polsce wszelkie zabiegi medycyny estetycznej może wykonywać lekarz właściwe każdej specjalizacji. W praktyce wygląda to tak, że lekarz chcący zajmować się tą dziedziną medyczną, podejmuje kształcenie w tym kierunku, robiąc studia podyplomowe, które prowadzone są przez wiele polskich uczelni. W Polsce działa także Polski Program Certyfikacji Lekarzy Medycyny Estetycznej, który został stworzony w trosce o bezpieczeństwo pacjentów. Certyfikacja ma na celu potwierdzenie niezbędnych kwalifikacji:

  • ukończenia studiów podyplomowych w tym kierunku;
  • czynnego wykonywania zawodu;
  • udokumentowania udziału w szkoleniach, konferencjach oraz kongresach z zakresu medycyny estetycznej.

Sztukę trzeba praktykować

Medycyna estetyczna to nie tylko dziedzina medyczna i nauka. Jest to przede wszystkim sztuka, którą nie każdy jest w stanie opanować. Dobry lekarz w tym zakresie to taki, który poza praktyką medyczną, posiada umiejętności sztuki względem swoich pacjentów. Musi mieć on zmysł artystyczny i wyobrażenie o tym, jak na przykład zmieni się twarz pacjenta po wykonanym zabiegu. Nie może postępować wedle kilku raz ustalonych schematów – ciągły udział w konferencjach i szkoleniach z zakresu medycyny estetycznej pozwoli mu osiągnąć tak praktykę, jak i nieocenione doświadczenie.

Jak powinien wyglądać lekarz medycyny estetycznej?

Praca zobowiązuje, a jak nas widza tak nas piszą. Tego nikt i nic nie zmieni. Jesteśmy wzrokowcami i oceniamy ludzi po wyglądzie. W tak charakterystycznej dziedzinie, jaką jest medycyna estetyczna, bardzo ważną rolę odgrywa to jak wygląda lekarz specjalista. Powinien on być żywą reklamą tego, co wykonuje. Podstawą jest zadbany, schludny wygląd i dobra forma. Lekarz powinien wzbudzać zaufanie pacjenta, a w pierwszej kolejności pozwoli mu na to właśnie jego wygląd.

 

Aby zostać lekarzem medycyny estetycznej trzeba po pierwsze zdobyć bogatą, gruntowną wiedzę, a następnie doświadczenie i praktykę. Dodatkowym atutem będzie otwartość, krytyczne podejście oraz odwaga. Troska o pacjentów i zaangażowanie to przepis na ostateczny sukces.

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.