Medycyna estetyczna jest niezwykle prężnie rozwijającą się dziedziną medyczną, która zajmuje się szeroko pojmowaną profilaktyką zdrowotną. Zainteresowanie możliwościami jakie daje, nieustannie rośnie. Stale powstają nowe gabinety medycyny estetycznej, a także rośnie liczba szkolących się w tym kierunku specjalistów.
Ekspert od urody
Nie ma specjalizacji o nazwie „medycyna estetyczna”. Dziedziną tą interesują się lekarze wielu specjalizacji. Ekspertem medycyny estetycznej może zostać zarówno chirurg, endokrynolog, stomatolog, okulista, jak i wenerolog. Warszawa jest miastem bogatym w liczne gabinety i kliniki medycyny estetycznej, w której o fachową pomoc nie trudno. Na potrzeby tej młodziutkiej gałęzi medycznej zostały utworzone w Polsce studia podyplomowe dla lekarzy, którzy zainteresowani są medycyną estetyczną.
Kto korzysta z usług lekarzy medycyny estetycznej?
Każdy z nas chce czuć się zdrowo i wyglądać pięknie. Coraz więcej osób wybiera zabiegi, które oferują gabinety medycyny estetycznej. Jak się można domyślić – większe zainteresowanie wykazują kobiety, choć i mężczyźni nie pozostają dłużni i z roku na rok stają się bardziej otwarci na taką formę pielęgnacji swojego ciała. Najpopularniejsze zabiegi to te dotyczące wszelkich defektów skóry twarzy i dekoltu, a także zabiegi laserowe.
Wykształcenie lekarza medycyny estetycznej
W Polsce wszelkie zabiegi medycyny estetycznej może wykonywać lekarz właściwe każdej specjalizacji. W praktyce wygląda to tak, że lekarz chcący zajmować się tą dziedziną medyczną, podejmuje kształcenie w tym kierunku, robiąc studia podyplomowe, które prowadzone są przez wiele polskich uczelni. W Polsce działa także Polski Program Certyfikacji Lekarzy Medycyny Estetycznej, który został stworzony w trosce o bezpieczeństwo pacjentów. Certyfikacja ma na celu potwierdzenie niezbędnych kwalifikacji:
- ukończenia studiów podyplomowych w tym kierunku;
- czynnego wykonywania zawodu;
- udokumentowania udziału w szkoleniach, konferencjach oraz kongresach z zakresu medycyny estetycznej.
Sztukę trzeba praktykować
Medycyna estetyczna to nie tylko dziedzina medyczna i nauka. Jest to przede wszystkim sztuka, którą nie każdy jest w stanie opanować. Dobry lekarz w tym zakresie to taki, który poza praktyką medyczną, posiada umiejętności sztuki względem swoich pacjentów. Musi mieć on zmysł artystyczny i wyobrażenie o tym, jak na przykład zmieni się twarz pacjenta po wykonanym zabiegu. Nie może postępować wedle kilku raz ustalonych schematów – ciągły udział w konferencjach i szkoleniach z zakresu medycyny estetycznej pozwoli mu osiągnąć tak praktykę, jak i nieocenione doświadczenie.
Jak powinien wyglądać lekarz medycyny estetycznej?
Praca zobowiązuje, a jak nas widza tak nas piszą. Tego nikt i nic nie zmieni. Jesteśmy wzrokowcami i oceniamy ludzi po wyglądzie. W tak charakterystycznej dziedzinie, jaką jest medycyna estetyczna, bardzo ważną rolę odgrywa to jak wygląda lekarz specjalista. Powinien on być żywą reklamą tego, co wykonuje. Podstawą jest zadbany, schludny wygląd i dobra forma. Lekarz powinien wzbudzać zaufanie pacjenta, a w pierwszej kolejności pozwoli mu na to właśnie jego wygląd.
Aby zostać lekarzem medycyny estetycznej trzeba po pierwsze zdobyć bogatą, gruntowną wiedzę, a następnie doświadczenie i praktykę. Dodatkowym atutem będzie otwartość, krytyczne podejście oraz odwaga. Troska o pacjentów i zaangażowanie to przepis na ostateczny sukces.