Odtrucie alkoholowe – przebieg i korzyści dla pacjenta

Odtruwanie alkoholowe w domu lub stacjonarnie w gabinecie – korzyści i efekty. Wsparcie Pacjenta specjalistyczną kroplówką.

Choroba alkoholowa charakteryzuje się nadmiernym i przewlekłym sięganiem po napoje alkoholowe. Może ona trwać nawet przez długie lata. Alkoholizm przejmuje kontrolę nad człowiekiem zarówno w aspekcie fizycznym i psychicznym wywołując silne uzależnienie na tych polach. Początkowo ludzie sięgają po niego, aby poczuć się lepiej, odprężyć się, poprawić nastrój, dodać sobie odwagi lub stać się bardziej towarzyskim. Czasem napoje alkoholowe stawiane są na równi z środkami poprawiającymi sen. Niestety w dość szybkim tempie „korzystne” działanie alkoholu zanika, a pojawiają się objawy świadczące o rozwoju alkoholizmu. Człowiek nie jest w stanie zacząć i zakończyć dnia bez konsumpcji używki. Dodatkowo rośnie tolerancja alkoholowa. Oznacza to, że ilość, jak i częstotliwość przyjmowania napojów psychoaktywnych staje się niewystarczająca, przez co człowiek zaczyna sięgać po jego większe ilości. Innym objawem rozwijającego się problemu jest pojawieniem się Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego, czyli AZA. Jest on typowy przy próbach zmniejszenia ilości spożywanego alkoholu lub efektem nagłego i całkowitego jego odstawienia. Organizm reaguje tym zespołem ze względu na swojego rodzaju szok. Zostaje pozbawiony substancji, do której był przyzwyczajony, przez co zaczyna się o nią upominać. AZA jest więc momentem przekraczania granicy pomiędzy bezpiecznym i kontrolowanym spożyciem używki, a uzależnieniem.

Istnieje kilka sposobów na wyjście z uzależnienia, jednak wszystkie one mają wspólny początek, jakim jest odtrucie alkoholowe. Jest to skuteczny sposób na powrót do normalnego funkcjonowania bez alkoholu, a także przerwanie ciągów alkoholowych i pozbycia się objawów zespołu odstawiennego. Dzięki odtruciu wszelkie cechy uzależnienia fizycznego zaczynają zanikać. Wspierając Pacjenta psychoterapią oddziałującą na uzależnienie psychiczne można skutecznie pomóc mu w życiu w trzeźwości.

Co to jest odtruwanie alkoholowe?

Za pomocą odtruwania alkoholowego człowiek ma możliwość całkowitej regeneracji swojego organizmu, który wykończony jest toksycznym działaniem alkoholu. W ten sposób można na nowo cieszyć się dobrym samopoczuciem umożliwiającym powrót do swojego życia zawodowego, społecznego i rodzinnego. Tym samym, aby dojść do trzeźwości, pierwszym krokiem powinno być właśnie skorzystanie z oferty odtrucia. Można je porównać do swojego rodzaju koła ratunkowego, rzucanego tym osobom, które samodzielnie nie potrafią wydostać się z objawów uzależnienia.

Odtruwanie klasycznie przeprowadza się w gabinetach specjalistycznych, jednak istnieje również możliwość wykonania tej procedury w miejscu zamieszkania Pacjenta. Czasami konieczna jest hospitalizacja, szczególnie w sytuacji, kiedy dochodzi do nasilenia zespołu abstynencyjnego i wystąpieniu mamicy alkoholowej, której cechą charakterystyczną są halucynacje i omamy, często połączone z brakiem kontaktu danej osoby z rzeczywistością.

Odtrucie alkoholowe w domu – przebieg zabiegu

Pierwszą czynnością podejmowaną w ramach odtruwania alkoholowego przez lekarza, niezależnie, czy odbywa się ono w domu, czy w gabinecie, jest wywiad medyczny i badanie Pacjenta. Na tej podstawie medyk dostosowuje swoje działania do indywidualnych potrzeb danej osoby. Mimo, iż wykonanie wlewu dożylnego, który stosuje się podczas odtruwania korzystniej z punktu widzenia medycyny wykonać w gabinecie, to z perspektywy psychiki Pacjenta lepszym wyborem będzie jego miejsce zamieszkania, ponieważ dom kojarzy się z cichym, bezpiecznym i przyjaznym miejscem, gdzie spokojnie można odpocząć w wygodnym fotelu lub na łóżku.

Odtruwanie alkoholowe przeprowadzone w domu ma kilka zalet. Przede wszystkim poziom odczuwanego stresu jest znacznie niższy, niż w przypadku nieznanego miejsca, często kojarzonego ze szpitalem, co wpływa na kondycję psychiczną negatywnie. Dom daje poczucie bezpieczeństwa, szczególnie jeżeli dookoła Pacjenta znajdują się osoby najbliższe.

Aby odtruwanie domowe było bezpieczne i skuteczne, koniecznie powinno być wykonane przez wykwalifikowanego i doświadczonego lekarza, który będzie czuwać nad Pacjentem i prawidłowym funkcjonowaniem jego organizmu na każdym etapie procedury medycznej. Wymagany jest tutaj możliwość pracy na nowoczesnym sprzęcie, który umożliwia wykonanie w warunkach domowych zarówno USG, jak i EKG, a także podstawowych badań laboratoryjnych. Na podstawie uzyskanych wyników badań, a także danych zebranych w ramach wywiadu medycznego lekarz określa właściwe dawkowanie leków, a także dobór składników wchodzących w skład kroplówki.

Odtruwanie alkoholowe odbywa się w ramach podania elektrolitów bezpośrednio do naczyń krwionośnych. Oprócz nich podaje się witaminy. Szczególnie ważne są tutaj te z grupy B oraz witamina C. Innym składnikiem jest glukoza. Razem stanowią mieszankę oczyszczającą organizm z toksyn, jednocześnie go odżywiając i nawadniając. Dzięki temu Pacjent odzyskuje możliwość normalnego funkcjonowania. Jeżeli lekarz stwierdzi taką potrzebę, istnieje możliwość podania leków uspokajających, przeciwwymiotnych, nasennych, antydepresyjnych, zapobiegających wystąpieniu ataków padaczkowych lub zmniejszających napięcie mięśniowe.

Odtruwanie w domu – korzyści dla pacjenta

Według relacji naszych Pacjentów, większość z nich preferuje odbywanie odtrucia alkoholowego w zaciszu własnego domu. Ich zdaniem wiąże się to z mniejszym stresem i większym komfortem psychicznym. Dom daje im poczucie bezpieczeństwa, szczególnie jeżeli obecne są osoby bliskie. Co ciekawe, w takich przypadkach procedura odtruwania alkoholowego przebiega łagodniej z jednoczesnym wysokim poziomem skuteczności, takim samym jak w przypadku odtruwania w warunkach ambulatoryjnych, przy czym główna różnica dotyczy tutaj traumy, jaką osoba chora może potencjalnie przejść. Dodatkowo w przypadku warunków domowych po zabiegu Pacjent jest bezpośrednio pod opieką bliskich dla siebie osób, zapewniających mu odpowiednie warunki, które zdecydowanie pomagają utrzymać trzeźwość i dobre samopoczucie.

Warto zwrócić uwagę jeszcze na jeden aspekt odtruwania alkoholowego przeprowadzanego w domu. Pacjentom korzystającym z tej formy znacznie łatwiej jest podjąć terapię odwykową w aspekcie terapii psychologicznej, a także wziąć udział w zajęciach grupowych dedykowanych osobom uzależnionym.

Podsumowując, osoba korzystająca z odtrucia alkoholowego przeprowadzanego w zaciszu domowym, znacznie szybciej dochodzi do siebie. Nie jest to związane bezpośrednio z samym wlewem dożylnym, ani metodą jego podania, a warunkami i środowiskiem dookoła, poczuciem bezpieczeństwa, komfortu i obecności bliskich osób. Tym samym, z dnia na dzień istnieje możliwość powrotu do swoich codziennych obowiązków. Można np. wrócić do pracy i pełnić swoje role społeczne bez złego samopoczucia. Należy jednak mieć świadomość, że odtruwanie alkoholowe będzie skuteczne jedynie w sytuacji, kiedy wybór zarówno gabinetu, jak i samego lekarza przeprowadzającego tę formę leczenia będzie obejmować jedynie profesjonalistów w swoim fachu, a sama placówka będzie charakteryzować się renomą i wysoką jakością usług. Jedynie doświadczony i wykwalifikowany lekarz będzie w stanie czuwać i monitorować stan chorego, a także przebieg całej procedury odtrucia. Dodatkowo specjalista w nagłych, niespodziewanych sytuacjach będzie mógł udzielić fachowej pomocy, reagując adekwatnie do sytuacji.

Motywacja i leczenie uzależnienia od alkoholu

Nasza prywatna placówka znajdująca się na terenie Katowic https://odtruwaniekatowice.pl/ oferuje nie tylko odtrucie alkoholowe, ale kompleksowo podchodzi do działań antyalkoholowych, umożliwiając przejście przez zabieg zaszycia alkoholowego. Dodatkowo nasi medycy są w stanie dostosować indywidualnie działania pomagające wyjść z uzależnienia, tym samym wskazują dalsze możliwości, proponując np. psychoterapię i spotkania w grupach samopomocowych.

Podstawą sukcesu jest tutaj rozbudzenie i wzmocnienie motywacji do podjęcia walki o życie w trzeźwości. Odtruwanie w tym przypadku wywołuje pierwsze zmiany w nastawieniu i w psychice chorego, co jest początkiem procesu zdrowienia. Można więc proces odtrucia porównać do etapu stawiania fundamentów. Niby jeszcze nie rozpoczęto konkretnych działań, ale już pewne podstawy przygotowawcze są ukończone.

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.