Osobowość borderline wyróżnia się cechami z pogranicza zaburzeń nerwicowych oraz tych psychotycznych. Przez lata badań naukowych oraz wzrastającej ilości diagnostyki objawów borderline powstało multum mitów. Osoba z borderline na pewno zdradza, nie potrafi kochać, jest niebezpieczna dla innych, jest toksyczna, a samych zaburzeń nie da się wyleczyć. Ile w tym prawdy? Sprawdź już teraz.
Jak objawia się borderline?
Osoby, u których zdiagnozowano borderline, wykazują szereg typowych cech osobowości. Oczywiście, nie wszystkie muszą występować jednocześnie i w silnym natężeniu, natomiast do tych najczęściej rozpoznawanych zalicza się:
- wahania nastroju,
- częste napady gniewu i agresji,
- konfliktowość,
- impulsywność,
- niestabilny obraz siebie i otoczenia,
- skłonność do samookaleczeń.
Osoba o osobowości borderline najczęściej odczuwa smutek i lęk, ma stany depresyjne, które występują na przemian z tymi euforycznymi. Dopadają ją myśli, że jest niepotrzebna i niezrozumiana przez otoczenie, bliskich traktuje bardzo często jak najgorszych wrogów. Osoba z borderline jest podejrzliwa, a swoich partnerów najpierw idealizuje, natomiast po pierwszym konflikcie uznaje za przeciwników.
Jak zbadać samego siebie?
Co ciekawe, zaburzenia w zakresie borderline pojawiają się już w dzieciństwie, ich rozwój zauważalny jest w okresie dojrzewania, a zaawansowane stadium występuje w dorosłości. Borderline najczęściej rozpoznaje się u osób w przedziale wiekowym pomiędzy 15 a 25 rokiem życia.
Ponieważ borderline zazwyczaj działa destrukcyjnie w większości aspektów codziennego funkcjonowania, konieczna jest natychmiastowa diagnostyka. Jeśli zauważasz większość z wymienionych wyżej objawów, zgłoś się na konsultację do psychologa, a w razie konieczności do psychiatry. Pamiętaj jednak, że borderline często mylony jest z nerwicą, stanami lękowymi albo depresją. Właśnie dlatego rozpoznanie musi zostać przeprowadzone przez profesjonalnego lekarza.
Czy borderline da się wyleczyć?
Leczenie borderline odbywa się przy zastosowaniu farmakoterapii oraz psychoterapii, przebiega w długim okresie i najczęściej efektem jest wyciszenie objawów, nie zaś całkowite wyleczenie zaburzeń “z pogranicza”.
Indywidualnie dobrane leczenie jest jednak konieczne dla prawidłowego funkcjonowania. To prawda, że osoby z zaburzeniami borderline znacznie częściej mają myśli samobójcze oraz podejmują się prób ich realizacji. Osoby z borderline czasem nie potrafią utrzymać związku, udowodniono, że znacznie częściej zdradzają, chociaż oczywiście nie jest to reguła. Borderline rzutuje nie tylko na wiele aspektów życia prywatnego, ale również tego zawodowego. Osoby z tego rodzaju zaburzeniami znacznie częściej zmieniają miejsce zatrudnienia, trudniej im wspinać się po kolejnych szczeblach zawodowej kariery czy osiągnąć zawodowy sukces.