Natura wyposażyła nas w mechanizm stresu, aby mobilizować organizm do działania w sytuacjach zagrożenia. Wyostrzone zmysły, szybsze reakcje – to wszystko pomaga odeprzeć atak drapieżnika lub daje przewagę podczas walki o pożywienie. Niestety współcześnie nasze ciała doświadczają zbyt wiele stresu. Jak sobie z nim radzić? Sprawdź.
Współczesny człowiek mierzy się z ogromną ilością stresu i napięcia. Sytuacje stresowe występują niemal każdego dnia, a wielu z nas boryka się ze stałym napięciem związanym z pospiechem, natłokiem zadań i codziennym funkcjonowaniem w głośnym, nieprzyjaznym środowisku. Nasze organizmy nie są przystosowane do takiej sytuacji.
Po co nam stres?
Człowiek wyposażony został w mechanizm stresu, aby móc szybciej i skuteczniej mobilizować się w nagłych przypadkach. Chodzi o obronę przed napastnikiem, ochronę potomstwa czy zdobywanie pożywienia. Nasz mózg będąc, na co dzień w harmonii, świetnie radziłby sobie ze stresem, który występuje rzadko, lecz intensywnie. Niestety dziś doświadczamy przewlekłego stresu. A do tego nasze ciała nie są przystosowane.
Organizm współczesnego człowieka, na stres związany z „deadline’em” w pracy, konfliktem ze współpracownikami, problemami dziecka w szkole reaguje podobnie jak na realne zagrożenie życia. Powoduje to, że jesteśmy w ciągłym napięciu, a ilość wydzielanych hormonów stresu jest zbyt duża.
Kiedy doświadczamy zbyt wiele napięcia, pojawiają się objawy somatyczne jak bóle głowy, brzucha, napięciowe bóle mięśni, bezsenność, a nawet depresja. Czy są jakieś sposoby jak radzić sobie ze stresem? Jest ich kilka. Podzieliliśmy je na trzy grupy: psychologia, praca z ciałem i higieniczny tryb życia.
Psychologia – jak zapanować nad stresem
Aby poradzić sobie z codziennymi stresowymi sytuacjami należy popracować nad naszymi własnymi reakcjami. Chodzi o to, aby nie reagować napięciem w określonych sytuacjach. W tym celu warto przeanalizować, co wywołuje w nas te reakcje, jakie sytuacje w pracy, w życiu prywatnym powodują, że denerwujemy się najbardziej. Zastanówmy się, dlaczego są to właśnie te momenty. Wiedząc, że określone sytuacje wywołują w nas reakcję stresową, możemy ich unikać, możemy też spróbować je przepracować – zbudować w sobie dystans, oddzielić emocje.
Praca z ciałem
Jak sprawdzić, czy jesteśmy zestresowani? Wystarczy poobserwować swoje ciało. Zaciśnięte szczęki, spięte barki, zmarszczone czoło. To pierwsze objawy napięcia. Bezsenność, bóle mięśni czy głowy – mogą świadczyć o długotrwałym stresie. Do zredukowania somatycznych objawów stresu, przyda się aktywność fizyczna. Dzięki niej dochodzi do wyrzutu endorfin, a co za tym idzie do zniwelowania działania stresu, rozluźnienia, obniżenia ciśnienia krwi oraz dotlenienia spiętych mięśni. Dobrym sposobem na redukcję stresu jest również pływanie, masaż czy joga. Kiedy czujemy, że napięcie dopada nas nagle – warto uspokoić oddech, rozluźnić szczękę (można wydawać, głośne niskie dźwięki przy otwartych szeroko ustach, jeśli okoliczności pozwalają), przejść się, zrobić kilka przysiadów.
Higieniczny tryb życia
Aktywny i zdrowy tryb życia zwiększa odporność na stres i redukuje jego negatywne skutki dla organizmu. Co jest najważniejsze? Istotna jest prawidłowa ilość snu – 8-9 godzin na dobę to ideał, ale jeśli będzie to, choć 7, na pewno odczujemy profity. Ważna jest dieta bogata w magnez i witaminy z grupy B (ziarna, jajka, mięso), a także białko, które stanowi materiał budulcowy dla mięśni. Istotne jest nawodnienie organizmu i aktywność fizyczna. Praca za biurkiem, następnie zaleganie na kanapie może być fatalne w skutkach. Dlatego, nawet jeśli nie ćwiczymy regularnie, warto zamienić windę na schody, samochód czy autobus na spacer. Może cieplejsze miesiące uda się jeździć do pracy rowerem?
Kiedy czuje się bardzo zestresowana zawsze idę pobiegać. Pomaga mi to. Odpoczywam, uspokajam myśli. często wtedy dochodzę do wniosków, które nigdy nie wpadłby mi do głowy gdyby nie wyjście na zewnątrz i aktywne spędzenie czasu. 🙂