Metale szlachetne, takie jak złoto i srebro, są przede wszystkim wykorzystywane w produkcji biżuterii. Jednak te cudowne, odporne chemicznie pierwiastki, mają znacznie więcej właściwości i zastosowań. Dziś skupimy się na srebrze i jego wpływie na nasze zdrowie. Tak – nasze zdrowie! Bo, jak się okazuje i z nim ma spójną korelację.
Przybliżmy pojęcie srebra
Srebro to pierwiastek chemiczny, uwzględniony w układzie okresowym pierwiastków. Ten srebrzysto-biały metal, ma największą zdolność przewodności elektrycznej oraz termicznej. Naturalnie w przyrodzie występuje w minerałach, takich jak na przykład argentyt. „Spotkać go” można także w stanie wolnym. Spora część wydobywanego srebra, połączona jest z domieszką złota, ołowiu, rud miedzi lub cynku.
Srebro kiedyś a dziś
Srebro znane i doceniane było już w czasach starożytnych. Traktowano je jako towar wymiany handlowej, jako walutę, a także wykonywano z niego biżuterię, naczynia i sztućce.
Współcześnie rynek jubilerski chętnie korzysta ze srebra. Ten metal szlachetny, a ściślej srebro próby 925 w stopie z miedzią, wykorzystywane jest do produkcji biżuterii. Co więcej, z tworzywa tego robione są medale i wysokiej jakości instrumenty muzyczne, jak na przykład flety. Srebro wykorzystywane jest również do produkcji filmów fotograficznych, luster i elektrycznych styków.
Jak widać, zastosowań srebra co niemiara, a mnożyć je można jeszcze i mnożyć. Jednak przejdźmy do sedna i powiedzmy co nieco o jego zdrowotnych właściwościach i noszeniu srebrnej biżuterii. Czy biżuteryjne cudeńka na naszych dłoniach, dekolcie czy uszach mają wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie?
Lecznicze działanie srebra
Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy, jak wiele cennych zastosowań, skrywa w sobie ten kruszec. Srebro wyróżniają bakteriobójcze właściwości. Medycyna niekonwencjonalna wykorzystuje srebro koloidalne w celu leczenia licznych dolegliwości. Oczywiście, wszystko w umiarze, bo przesyt może być zgubny. Nadużycie srebra, może spowodować argyrią, czyli chorobę charakteryzującą się nieodwracalną już zmianą koloru skóry – na kolor niebieskoszary.
Nieco więcej o srebrze koloidalnym
Srebro koloidalne to bardzo silnie rozdrobniony preparat z żelatyną lub białkiem. Stosowany jest w lecznictwie w postaci środka antyseptycznego, przede wszystkim w okulistyce i dermatologii.
Srebro koloidalne ma właściwości wirusowo-, grzybo- i bakteriobójcze. W Polsce dostępne jest jako surowiec farmaceutyczny i występuje pod nazwą Argentum colloidale. Służy do sporządzania leków aptecznych, takich jak:
- krople do oczu,
- krople do nosa,
- maści,
- zasypki,
- roztwory.
A czy srebro działa poprzez kontakt ze skórą?
Jak się okazuje tak. Działanie tego kruszcu, przy bezpośrednim kontakcie z tkanką naszej skóry, może mieć zbawienne „konsekwencje”. Bardzo dużo słyszy się o leczniczych właściwościach srebra.
Noszenie srebrnej biżuterii może wspomóc walkę z niektórymi schorzeniami. Niektórzy twierdzą, że noszony na szyi łańcuszek lub srebrny naszyjnik koi nerwy i nas uspokaja. Z kolei noszony na placu srebrny pierścionek ma zdolność do obniżenia ciśnienia krwi oraz wspomagania układu trawiennego.
O co chodzi z ciemnieniem srebrnej biżuterii?
Wiele słyszy się o tym, że fakt ciemniejącej na ciele biżuterii informuje nas o możliwych chorobach jej właściciela. Skąd takie przekonanie?
W wyniku kontaktu srebra ze związkami siarki ulega ono zmianie barwy na ciemniejszą. Związki siarki wydalane są wraz z ludzkim potem, a człowiek, który boryka się z jakimś schorzeniem niejednokrotnie często się poci.
Jednak nie tylko choroba właściciela powoduje ciemnienie biżuterii. Podobne efekty przynieść może stosowanie kosmetyków z dużą ilością siarki, bądź wprowadzenie diety bogatej w czosnek i cebulę.
Zjawisko jaśniejącej biżuterii – istnieje?
I z takim zjawiskiem możemy mieć do czynienia. Cóż to wówczas oznacza? Jeśli noszona przez nas biżuteria zaczyna jaśnieć, może to oznaczać, że mamy problemy z układem moczowym, albo co gorsza, od dłuższego czasu borykamy się z niewydolnością nerek. Mocznik w naszym organizmie, zamiast być filtrowanym przez nerki, wydalany jest wraz z potem przez skórę, a zawarty w pocie azot w połączeniu ze srebrem wdaje się w reakcję, skutkującą zmianą koloru naszej biżuterii na jaśniejszy.
Przypuszczeń i opinii związanych ze zdrowotnym działaniem srebra na nasz organizm jest wiele. Oczywiście warto podchodzić do nich z rozsądkiem i lekkim przymrużeniem oka, jednak nie można z góry wykluczyć ich trafności. Dla spokoju sumienia, zachęcamy do noszenia cudownej, srebrnej biżuterii. Piękne akcesoria i półfabrykaty do biżuterii znaleźć można na https://www.dekorynka.pl/polfabrykaty.html. Nie dość, że wykonana z nich biżuteria ozdobi nasze ciało i ubiór, to obserwacja jej może sprawić, że odpowiednio wcześnie udamy się na jakiekolwiek badania kontrolne.
Bardzo ciekawe informację. Szczerzę to na prawdę nie miałam świadomości, że srebro ma takie właściwości.