Czym różni się psychoterapia online od tradycyjnej?

Psychologia w rozwoju technologicznym nie zostaje w tyle. Świadczy o tym chociażby wzrost specjalistów oferujących swoją pomoc zdalnie. Z roku na rok powstaje coraz więcej baz danych licencjonowanych psychoterapeutów, wyszkolonych do udzielania psychoterapii online. Przy wyborze odpowiedniego systemu leczenia należy przede wszystkim zastanowić się, na czym nam najbardziej zależy i co nas ogranicza. Nie u każdego sprawdzą się wideo-rozmowy, tak jak i nie każdy odnajduje się w fotelu naprzeciwko specjalisty. Mając wybór, decydujemy o swoim toku leczenia.

Czym właściwie psychoterapia online różni się od tradycyjnej? 

  • Nie jesteśmy ograniczeni czasem, jak w przypadku psychoterapii tradycyjnej. Nie stoimy w korkach, nie tracimy czasu na dojazd.
  • Mamy do wyboru specjalistę z szerszej puli. Nie rzadko ten, z którym decydujemy się podjąć współpracę znajduje się w innym mieście, a nawet kraju. Sam proces wyboru psychoterapeuty jest identyczny – mamy wgląd w dane, ukończone szkoły i kursy specjalisty, jego licencje oraz zdjęcie.
  • Miejsce zależy od nas. Podczas sesji psychoterapii online można usiąść w ulubionym fotelu, lub przy stole w kuchni. Gdziekolwiek, gdzie czujemy się bezpiecznie. W przypadku formy tradycyjnej nie mamy tego wyboru, zazwyczaj pacjent spotyka się ze specjalistą w jego gabinecie, wciąż w tym samym pokoju. Również osoby, które mają problemy z poruszaniem się, bądź z innych istotnych względów nie mogą opuszczać domu mogą uczestniczyć w takiej formie terapii, łatwo niwelując to utrudnienie.
  • Mniejszym skrępowaniem. Pozostając w miejscu, które zapewnia nam komfort łatwiej się uzewnętrzniamy, dzięki czemu możliwsze jest szybsze dotarcie do głębi problemu, a psychoterapia online efektowniejsza.
  • Ceną. Zazwyczaj forma internetowa jest niewiele tańsza od tej tradycyjnej, a biorąc pod uwagę liczbę sesji, które są wymagane różnica w sumie może być znacząca. Wielu psychoterapeutów oferuję opcję bezpłatnej konsultacji online; wtedy dopiero można ocenić, czy jest to pożądana przez nas forma kontaktu.

Podjęcie decyzji o psychoterapii to najważniejszy krok w drodze do lepszego życia i uporania się z traumami

Wymaga dużej odwagi, dlatego idąc z duchem rozwoju, psychologia stawia nowym pacjentom pytanie o najwygodniejszą dla nich formę leczenia. Twarzą w twarz, czy przez kamerkę internetową? Z pewnością są osoby, które chętniej wybiorą drugą opcję.  Warto być świadomym różnic tych form, które chociaż nie są wielkie, mogą być bardzo znaczące i przyczynić się do efektywności psychoterapii.

Przeczytaj więcej na https://cplwowska.pl/psychoterapia-online/.

  1. Maksymilian

    Długo zajęło mi podjęcie decyzji o psychoterapii. Mocno odpychałem myśl, że mam problemy z którymi sobie tak na prawdę nie radze. Zdecydowałem się na psychoterapię online, bo chce podczas rozmowy czuć się spokojniej kiedy jestem w miejscu w którym czuje się bezpiecznie.

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.