Spalone sprzęgło – czym się przejawia?

Artykuł partnera.

W samochodach sprzęgło służy do przenoszenia momentu obrotowego pomiędzy skrzynią biegów a silnikiem. Łączy wał napędowy z wałem napędzanym. Jego kluczowym elementem jest tarcza cierna, która w trakcie napędzania pojazdu łączy się z kołem zamachowym poprzez docisk sprzęgła. Na czym polega zjawisko zwane spaleniem sprzęgła?

Na czym polega spalenie sprzęgła?

Tarcze sprzęgła są pokryte okładzinami ciemnymi. Do spalenia sprzęgła dochodzi, kiedy z różnych przyczyn temperatura sprzęgła gwałtownie rośnie do takiego poziomu, że okładziny cierne natychmiast się zużywają. Najczęściej dochodzi wówczas po prostu do ich stopienia pod wpływem temperatury, ale może się zdarzyć także faktyczne spalenie. W takim przypadku kierowca zazwyczaj przynajmniej przez jakiś czas – dopóki temperatura okładzin nie spadnie – nie może wyprzęglić auta i uruchomić biegu. Spalenie sprzęgła dość łatwo rozpoznać natychmiast, ponieważ objawia się w postaci charakterystycznego swądu, a nierzadko również dymu wydobywającego się ze skrzyni biegów.

Kiedy spalone sprzęgło nadaje się do wymiany?

Powierzchnie cierne w sprzęgle w naturalny sposób się zużywają, ale przy odpowiedniej eksploatacji auta ich żywotność sięga setek tysięcy kilometrów. Przypalone sprzęgło nie zawsze musi wymagać wymiany. Okładziny cierne w takim przypadku częściowo się zużywają, ale po ostygnięciu może się okazać, że sprzęgło działa bez najmniejszych problemów. Wówczas kierowca może ruszyć w dalszą drogę, a wizyta w warsztacie na razie nie jest konieczna.

Co innego, gdy rzeczywiście dojdzie do spalenia sprzęgła, czyli bardzo mocnego zużycia tarczy lub odkształcenia docisku bądź koła zamachowego. Kierowca samochodu szybko zaobserwuje wówczas tak zwane ślizganie polegające na tym, że nie tylko w momencie ruszania tarcza sprzęgła będzie poruszała się z inną prędkością niż koło zamachowe. Taki stan rzeczy oznacza konieczność odwiedzenia mechanika, bo sprzęgło niebawem całkowicie się zużyje, a samochód nie będzie nawet w stanie ruszyć z miejsca.

Jak uniknąć przyspieszonego spalenia sprzęgła?

Sprzęgło zużywa się szybciej w konkretnych sytuacjach – na przykład w trakcie jazdy po górzystym terenie lub przy regularnym używaniu ciężkiej przyczepy, kiedy układ w naturalny sposób jest narażony na wyższe obciążenia. Aby przedłużyć żywotność sprzęgła, warto unikać bardzo agresywnej jazdy, w tym dynamicznego ruszania, a przede wszystkim jazdy na półsprzęgle, czyli wciskania i utrzymywania stopy na pedale sprzęgła, gdy nie jest to konieczne.

Kiedy naprawa sprzęgła jest niezbędna, odpowiednich podzespołów można poszukać przez internet, na przykład w sklepie Aparts, gdzie części takie jak sprzęgła, amortyzatory samochodowe, elementy układu hamulcowego czy napędu pochodzące od sprawdzonych producentów są dostępne w niezwykle atrakcyjnych cenach!

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.