Czym jest homeopatia i kiedy warto rozważyć jej stosowanie?

Homeopatia to popularna metoda leczenia alternatywnego, która zaczęła rozwijać się pod koniec XVIII wieku. W homeopatii stosuje się leki roślinne, zwierzęce oraz mineralne. Czym charakteryzuje się homeopatia, jak dobiera się leki i kiedy warto rozważyć stosowanie tej metody? Podpowiadamy.

Historia i specyfika homeopatii

Homeopatia to pojęcie, które pojawiło się po raz pierwszy w 1796 roku, gdy Samuel Hahnemann zaczął wykorzystywać zioła i naturalne składniki do leczenia chorób. Główną cechą charakterystyczną homeopatii jest zasada „podobne leczyć podobnym”. Oznacza to, że do leczenia pewnych zaburzeń, schorzeń lub ich objawów, stosuje się substancje, które mogą wywoływać trudności zdrowotne lub być toksyczne w wysokich dawkach. Świetnym i prostym przykładem jest cebula, która wywołuje u wielu osób katar i łzy, zwłaszcza w trakcie krojenia. Z drugiej jednak strony sok z cebuli to doskonała metoda na kaszel, katar i ból gardła. Warto jednak zaznaczyć, że dawki substancji w lekach homeopatycznych muszą być niewielkie, aby nie wywołały skutku przeciwnego do zamierzonego. Tak więc drugą cechą charakterystyczną homeopatii jest zasada dynamizowania, a więc stosowanie małych dawek, które wywołują większą reakcję obronną organizmu.

Czym są leki homeopatyczne i kim jest homeopata?

Można wyróżnić trzy główne kategorie leków homeopatycznych: roślinne, zwierzęce i mineralne. Ponad 50% leków powstaje z substancji roślinnych i ta kategoria jest najpopularniejsza. W większości przypadków takie preparaty to nalewki lub maceraty roślin. Warto także zaznaczyć, że leki homeopatyczne mogą pomóc w usunięciu objawów, ale nie samej przyczyny choroby. Nie można więc wyleczyć nimi poważnych schorzeń, natomiast z powodzeniem można je stosować na migreny, choroby skóry lub zapalenie zatok, czy ucha. Leki homeopatyczne to zarówno maści, jak i płyny, jak i krople oraz czopki lub mieszanki i tabletki. Osobą zajmującą się leczeniem zgodnie z zaleceniami medycyny niekonwencjonalnej jest homeopata. Warto wiedzieć o tym, że na polskich uniwersytetach nie naucza się homeopatii, w przeciwieństwie do uczelni w innych krajach Unii Europejskiej.

Spór w kwestii stosowania homeopatii

Opinie dotyczące homeopatii są bardzo zróżnicowane. Przeciwnicy tych metod twierdzą, że takie leki w rzeczywistości nie pomagają pacjentom lub działają tylko na zasadzie placebo. Z kolei specjaliści z zakresu homeopatii uważają, że ich leki pomagają między innymi noworodkom i osobom w śpiączce, a więc tym grupom, które nie mogą kierować się placebo. Warto wiedzieć o tym, że leki homeopatyczne nie zawsze działają, jednak jedną z przyczyn jest fakt, że pacjenci z nikim nie konsultują swoich zakupów i decydują się na samodzielne leczenie. W rzeczywistości to lekarz musi dobierać leki homeopatyczne. Może je także przepisać doświadczony homeopata.

Jak dobiera się leki homeopatyczne?

Wiele leków homeopatycznych ma szeroki zakres działania, dlatego też tylko lekarz jest w stanie dobrać odpowiedni preparat. Specjalista powinien więc przeprowadzić szczegółowy wywiad z pacjentem, a także poznać historię jego choroby. Dopiero na tej podstawie możliwy jest dobór odpowiednich leków. Warto wiedzieć o tym, że zaleca się, aby zażyć lek homeopatyczny albo pół godziny przed, albo pół godziny po posiłku. Nie należy więc łączyć takiego leku z jedzeniem. Kolejnym błędem jest przyjmowanie kilku środków homeopatycznych naraz. Działanie leków osłabiać mogą także takie czynniki jak alkohol lub papierosy. Czas trwania kuracji zależy od zaleceń lekarza oraz od specyfiki choroby. Dodatkowo dobór leków opiera się na obrazie klinicznym (wszystkich objawów występujących u chorego) i patogenicznym (doświadczeń z daną substancją).

Kiedy warto rozważyć stosowanie homeopatii?

Na leki homeopatyczne mogą zdecydować się te osoby, u których leczenie tradycyjną farmakoterapią zawiodło. W zasadzie trudno jest przewidzieć, czy dana substancja pomoże pacjentowi, ponieważ wiele zależy od specyfiki choroby oraz samego organizmu ludzkiego. Można jednak stwierdzić, że zawsze przed zastosowaniem leczenia homeopatycznego należy skontaktować się z lekarzem i poprosić go o przepisanie odpowiedniego leku, dostosowanego do schorzenia oraz stanu zdrowia.

  1. Marcin

    Brałem takie leki na bóle kręgosłupa. Pomogły mi na szczęście, bo niestety klastyczna farmakologia już nie dawała rady. A ja się męczyłem coraz bardziej przez ten ból.

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.