Skaner PET/ CT – czy do wykonania badania przy jego pomocy konieczne jest skierowanie? Jak wygląda badanie skanerem PET/CT?

Badanie, do zrobienia którego wykorzystywana jest profesjonalna aparatura medyczna, a mianowicie skaner PET/CT to jedno z najbardziej innowacyjnych, znanych w dzisiejszych czasach badań, które można definiować jako diagnostykę obrazową. Badanie tego typu skanerem okazuje się niezastąpione przede wszystkim w diagnostyce nowotworów. Korzysta się z niego także podczas diagnozowania pacjentów z problemami układu sercowego oraz nerwowego. Pozytonowa tomografia emisyjna okazuje się również przydatna podczas rozpoznania w organizmie pacjenta stanów zapalnych nieznanego pochodzenia. Co ważne i co należy mocno zaznaczyć, skaner PET/ CT poza tym, że wykrywa wszelkiego rodzaju zmiany patologiczne na poziomie komórkowym, umożliwia również weryfikację efektywności podjętych przez lekarza terapii. Czy aby móc poddać się tego typu badaniu należy posiadać skierowanie od swojego lekarza rodzinnego? Jak wygląda przebieg badania skanerem PET/CT?

Skierowanie lekarskie na badanie skanerem PET/ CT – czy jest ono wymagane?

Badanie PET/ CT łączy w sobie dwie odrębne technologie tzw. diagnostyki obrazowej. Są to – po pierwsze pozytonowa tomografia emisyjna (PET), którą zawdzięczamy medycynie nuklearnej. Drugą technologią wykorzystywaną w badaniu tego typu jest klasyczna tomografia komputerowa (CT), o której prawdopodobnie już nieraz słyszeliście. Skaner PET/CT uznaje się zatem za hybrydowe rozwiązanie, które pozwala na maksymalnie precyzyjne obrazowanie medyczne.

By wykonanie badania skanerem PET/CT było możliwe – konieczne jest specjalne skierowanie, wypisane przez Waszego lekarza. Skaner wykorzystuje podczas badania tzw. promieniowanie jonizujące. Należy przy okazji podkreślić, że obecnie każde badanie radiologiczne, które z niego korzysta – wymaga takiego skierowania, bez względu na to, czy jest ono wykonywane prywatnie, czy też finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jak wygląda przebieg badania, w którym stosuje się skaner PET/CT?

PET/CT nie jest nadzwyczaj inwazyjnym badaniem. Mimo to wymaga ono podania badanej osobie znacznika izotopowego. Podanie go odbywa się dożylnie i ma na celu umożliwienie diagnostyki metabolizmu komórkowego. Całkowity czas badania waha się w przedziale pomiędzy dwie, a trzy godziny. Po wstrzyknięciu pacjentowi czynnika – musi od odczekać godzinę w pozycji leżącej. W tym czasie zalecane jest regularnie nawadnianie organizmu niegazowaną wodą mineralną. Po upływie około 60 minut, wykonywane jest   samo skanowanie PET/CT. Ten etap badania trwa około pół godziny. Lekarze zalecają, by po badaniu nadal dostarczać do organizmu spore ilości wody. Co ciekawe, do około 6-7 godzin po skanowaniu, nie należy kontaktować się z ciężarnymi oraz malutkimi dziećmi. Nie jest to wskazane.

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.