Rodzaje testów na Covid 19. Jaki test na koronawirusa wybrać?

Koronawirus początkowo był ogromnym zaskoczeniem, wywołał masową ilość zachorowań i był jedną, wielką niewiadomą, jednak obecnie nie budzi tak wielu kontrowersji. Jeśli podejrzewamy u siebie zakażenie koronawirusem, wówczas nie musimy udawać się do lekarza, aby to stwierdzić – wystarczy zaopatrzyć się w powszechnie dostępny test na Covid19.

Test na Covid – rodzaje

Wyróżniamy trzy główne rodzaje testów na koronawirusa, a mianowicie:

  • Test PCR,
  • Test antygenowy,
  • Test serologiczny.

Ostatni z wymienionych nie jest jednak stosowany do wykrycia trwającego zakażenia Covid19. Test serologiczny pozwala na wykrycie przeciwciał anty-SARS-CoV-2, które pojawiają się po kontakcie organizmu z wirusem. Do wykonania testu serologicznego potrzebna jest próbka krwi pacjenta – badanie możemy wykonać w placówce medycznej lub w domu. Ten test najlepiej jest wykonać między 10 a 21 dniem od chwili wystąpienia objawów wskazujących na zakażenie.

Testy antygenowe – szybka diagnoza

Test antygenowy, zwany też testem wymazowym to rodzaj testu na koronawirusa, który możemy wykonać nawet samodzielnie w warunkach domowych, choć nie jest wykluczone, aby test zrobić w placówce medycznej. Warto zaznaczyć, że testy antygenowe są łatwo dostępne – możemy zakupić je w aptekach, a także w niektórych marketach lub drogeriach. Podkreślenia wymaga fakt, że testy antygenowe nie dają stuprocentowej pewności co do zakażenia koronawirusem. Kluczem do otrzymania wiarygodnego wyniku jest dokładne zastosowanie się do instrukcji przeprowadzenia testu. Czasem jednak nawet przy prawidłowo wykonanym teście, wynik może być fałszywie pozytywny lub negatywny. Jeśli wynik jest negatywny, a zmagamy się z objawami, które wskazują na zakażenie Covid19, wówczas powinniśmy udać się na badanie genetyczne.

Test wymazowy pokazuje wynik w bardzo krótkim czasie – czasem wystarczy zaledwie 10 minut, aby dowiedzieć się, czy jesteśmy zarażeni Covid19. Wykonanie testu jest proste, ponieważ wystarczy pobrać wymaz z nosa lub nosogardzieli, rozpuścić go w roztworze ekstraktacyjnym, a następnie kilka kropli umieścić na dołączonej do testu kasetce. Niektóre testy antygenowe umożliwiają wykonanie badania na podstawie śliny.

Test PCR

Testy PCR, czyli testy genetyczne wykonywane są w laboratoriach medycznych. Próbkę w postaci wymazu z gardła lub nosa można pobrać nawet w warunkach domowych, jednak następnie należy ją przetransportować do laboratorium. Na wynik testu oczekujemy zazwyczaj do 24h. Warto podkreślić, że test genetyczny jest uznawany za najbardziej wiarygodny.

Kiedy wykonać test na Covid19?

Test PCR oraz antygenowy należy wykonać w ciągu 5-7 dni od pojawienia się charakterystycznych objawów zakażenia koronawirusem. Nierzadko pojawia się konieczność dokonania powtórnego badania, dlatego też należy uzbroić się w cierpliwość.

Wiele osób obawia się wykonania testu na Covid19. Jedni po prostu nie chcą dopuścić do siebie tego, że mogli się zarazić wirusem, inni boją się zalecanej izolacji od społeczeństwa, a kolejni obawiają się samego badania, które jest dość nieprzyjemne. Test z nosa, gardła lub śliny nie należą do najgorszych, jednak pobranie wymazu z nosogardzieli przyprawia o dreszcze, ponieważ wymazówka wkładana jest naprawdę głęboko. Zanim zdecydujemy się na wykonanie testu, warto rozważyć wady i zalety każdego z testów, tak aby dopasować badanie do własnych potrzeb i preferencji. Należy jednak podkreślić, że samo pobranie wymazu trwa naprawdę krótko, więc nawet najbardziej zestresowani pacjenci stwierdzą, że wykonania testu nie należy się nadmiernie obawiać.

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.