Nie możesz zmobilizować się, by zacząć biegać? Na samą myśl o przepoconej koszulce i przyprawiającej o zawroty głowy zadyszce łapie Cię przerażenie? Mamy dla Ciebie propozycję, która pozytywnie wpłynie na Twoje zdrowie i samopoczucie!
Gdy świat pędzi do przodu i nawołuje do ciągłej rywalizacji i walki z samym sobą, zmęczony zgiełkiem człowiek szuka odwrotu. To dlatego coraz większą popularność zdobywają nurty slow life, skupiające się na czerpaniu przyjemności z codziennych rytuałów. Spowolnienie nie omija również sportu: chętniej niż dawniej uprawiamy dyscypliny, wymagające nie tyle prędkości i siły, co skupienia i opanowania. Na tej fali modne stało się również… powolne bieganie! Slow Jogging to ponoć doskonały sposób na długowieczność. Jego tajemnica tkwi w lekkim, ale regularnym truchcie, podczas którego, jak się okazuje, organizm spala tyle samo kalorii, co w czasie intensywnego biegu.
Korzyści dla zdrowia
Twórcą Slow Jogging był japoński profesor fizjologii sportu, Hiroaki Tanaka. Opracował swoją metodę biegu, przez lata badając wpływ poszczególnych dyscyplin na samopoczucie i zdrowie człowieka. Szukał rodzaju treningu najmniej obciążającego, a jednocześnie najbardziej skutecznego. Nie od dziś bowiem wiadomo, że aktywność fizyczna jest panaceum na wiele różnych dolegliwości. Jednak forsowne lub niepoprawnie wykonywane ćwiczenia przynoszą często efekt odwrotny od zamierzonego: zamiast relaksu dopada Cię uczucie wyczerpania, tętno gwałtownie rośnie, a mięśnie i stawy są przeciążone.
Tymczasem podczas biegania w stylu slow nie odczuwasz zmęczenia. Dzieje się tak, ponieważ nie osiągasz tzw. poziomu mleczanowego, powyżej którego w mięśniach zaczyna się odkładać kwas mlekowy – przyczyna znanego wszystkim sportowcom bólu. Przy niewielkim, nawet długotrwałym, obciążeniu stężenie mleczanu we krwi nie podnosi się w sposób znaczący i nie powoduje tworzenia zakwasów. Ponadto Slow Jogging jest dyscypliną bezpieczną dla serca. Badania dowodzą, że bieganie po 30 minut 5 razy w tygodniu obniża ciśnienie oraz poziom złego cholesterolu równie skutecznie, co leki.
Spokojne bieganie pozytywnie wpływa również na kondycję psychofizyczną oraz poprawę ogólnej wydolności organizmu. Dzięki wysokiemu wydatkowi energetycznemu przeciwdziała chorobom cywilizacyjnym: otyłości, cukrzycy, zaburzeniom krążenia. Slow Jogging zmniejsza nawet ryzyko zachorowania na Alzhaimera. Zaskoczony? Niewyczerpujący bieg hamuje obumieranie komórek hipokampu, czyli części mózgu, odpowiedzialnej za pamięć. Zwiększanie jego objętości zapobiega demencji starczej.
Truchtem do celu
Truchtanie we własnym tempie profesor Tanaka nazywał inaczej niko niko – po japońsku „z uśmiechem”. Czyli innymi słowy bez zmęczenia, zadyszki… i bez stresu!
Brak rywalizacji nie oznacza jednak, że Slow Jogging nie pomaga w osiąganiu coraz wyższych wyników. Biegając powoli, poprawiasz wydolność organizmu i zwiększasz jego możliwości. Przecież jeśli dziś w 30 minut przebiegasz 6,5 kilometra (standardowy dystans biegacza w stylu slow) i nie sprawia Ci to żadnych trudności, to znaczy, że w 6,5 godziny mógłbyś przebiec dystans maratonu. Sam Hiroaki Tanaka swój rekord życiowy, wynoszący nieco ponad 2,5 godziny, ustanowił w wieku 50 lat. Dowodzi to, że Slow Jogging może być zarówno celem samym w sobie, jak i świetnym punktem wyjścia do pobijania rekordów lub po prostu rozpoczęcia przygody z klasycznym bieganiem.
Technika
Slow Jogging nie wymaga długiej rozgrzewki. Warto przed treningiem pomaszerować lub potruchtać chwilę w miejscu, czy też zrobić kilka lekkich podskoków z nogi na nogę. W ten sposób ćwiczysz właściwe lądowanie i odpowiednią postawę, które podczas biegu są bardzo ważne.
Natomiast technika w bieganiu w stylu slow odgrywa nie mniejszą rolę, niż w sprincie. Nie tylko pomaga uzyskać lepsze wyniki, ale pozytywnie wpływa na zdrowie, zapobiegając urazom stawów kolanowych, bioder i kręgosłupa. Aby osiągnąć sukces, wystarczy trzymać się podstawowych zasad treningu:
- Utrzymuj tempo, które umożliwia swobodną konwersację bez uczucia zmęczenia lub przyspieszonego oddechu. Często oznacza to nawet bieg wolniejszy niż klasyczny marsz.
- Ląduj na śródstopiu, wykorzystując naturalną amortyzację, w którą wyposażyła Cię natura. Może to być trudne na początku, zwłaszcza jeśli dotychczas zdarzało Ci się biegać w butach z grubym wypełnieniem pod piętą i właśnie na niej przywykłeś lądować. Aby ułatwić sobie wyrobienie pozytywnych nawyków, staraj się robić mniejsze kroki – wystarczy 1/3 zwykłego kroku biegowego.
- Trzymaj prostą sylwetkę. Zachowaniu naturalnej postawy ciała sprzyja spoglądanie przed siebie na wysokości horyzontu. Unoś podbródek lekko w górę, a obie stopy prowadź równolegle do siebie.
- Oddychaj naturalnie, przez lekko rozchylone usta. Gdy biegniesz w optymalnym dla siebie tempie, organizm automatycznie dostosowuje oddech to rytmu kroków.
- Trenuj codziennie, przez 30–60 minut. To Twój cel. Możesz jednak zacząć od 10 minut 3 razy w tygodniu – tak na początek. Możesz rozbić dystans na kilka mniejszych serii w różnych porach dnia, nawet w drodze do pracy czy podczas spaceru z psem. Sam zobaczysz, jak łatwo przyjdzie Ci wygospodarowanie większej ilości czasu na trening, gdy tylko wyrobisz w sobie nawyk wolnego biegania!
Slow Jogging to łatwa i przyjemna dyscyplina sportu, dostępna dla każdego bez względu na wiek, aktualną kondycję czy wydolność aerobową. Z całą pewnością pozytywnie wpłynie także na Twoje zdrowie. Aby zacząć, wystarczy odrobina chęci i, oczywiście, wygodny strój! Koszulki, bluzy termoaktywne, getry oraz komfortowe obuwie do biegania w stylu slow i klasycznie znajdziesz na sklepiguana.pl!