Jak powinno się wybierać smoczki dla dzieci?

Artykuł partnera.

Jaki jest zdecydowanie najważniejszy i najczęściej wykorzystywany dodatek do opieki nad dzieckiem? Nie da się temu zaprzeczyć, że najpowszechniej rodzice korzystają oczywiście ze smoczków dla dzieci.

Nic więc dziwnego, że tak wielki nacisk kładzie się na to, czym się one powinny charakteryzować, jakiej firmy należy kupować smoczki, a także co najważniejsze, jakie mają one wady i zalety. Co powinno się wiedzieć o smoczkach dla maluchów?

Zalety i wady smoczków

Zanim przejdzie się do najważniejszych spraw, czyli tego, czym powinny charakteryzować się smoczki dla dzieci i jak się je powinno wybierać, na samym początku dowiedzieć się trzeba tego, jakie korzyści towarzyszą dawaniu dziecku smoczka, a także, z jakimi wadami i zagrożeniami się to wiążę. Jakie są więc najważniejsze zalety, lecz również minusy takiego gadżetu?

Zdecydowanie najważniejszą sprawą jest to, że dziecko od razu po urodzeniu ma naprawdę silną potrzebę ssania. Często niezaspokojona doprowadzać może nawet do płaczu. Smoczki pozwalają dziecku się uspokoić, a także zrelaksować i zasnąć. Mało tego, wielu lekarzy zaleca używanie smoczków, ponieważ jak twierdzą, może to przyczynić się do zminimalizowania ryzyka tzw. śmierci łóżeczkowej.

Jakie są natomiast minusy stosowania smoczków? Przede wszystkim wymienić tu trzeba ryzyko powstawania wady zgryzu u malucha, infekcje, a także powstanie zaburzeń, które będą dziecku utrudniały ssanie piesi.

Jak wybrać smoczek dla dziecka?

Czym się charakteryzują powyższe minusy korzystania ze smoczków dla dzieci? Jak się okazuje, wszystkie one spowodowane są tym, że smoczek został nieprawidłowo dobrany. Powoduje to, że tak ważne jest podjęcie w sklepie odpowiedniej decyzji i zakupienie dla malucha właściwego dla niego smoczka. Co to jednak oznacza? Czym się powinny charakteryzować dobre modele? Czy wystarczy kupić smoczek Frigg, aby mieć pewność, że ma się dobry model?

Podstawową sprawą, od której należy zacząć wybieranie smoczka dla dziecka, jest to, z jakiego ma on być zrobiony materiału. Na rynku spotkać się można przede wszystkim z modelami kauczukowymi, a także z wersjami silikonowymi. Czym się one charakteryzują? Wersja zrobiona z kauczuku cechuje się wysoką elastycznością i łatwym dostosowaniem do kształtu buzi dziecka. Z racji tego, że jest to materiał bardzo delikatny, świetnie odwzorowuje pierś matki. Ich minusem jest jednak to, że posiadają one bardzo charakterystyczny smak i zapach, przez co trudno jest oduczyć dziecko ssania smoczka na późniejszym etapie jego życia. Drugi model, czyli silikonowy, charakteryzuje się o wiele większą twardością. Nie ulega on deformacji i o wiele gorzej się dopasowuje. W zamian tego jest bardzo trwały i można go używać przez dłuższy czas. Jest on w pełni przezroczysty, nie ma smaku i zapachu.

Kolejną bardzo ważną sprawą, o której nie można zapominać podczas wybierania dziecięcego smoczka, jest kwestia jego kształtu. Na sam początek warto stosować smoczki o podstawowym kształcie, czyli okrągłe. Przypominają one nieco kształt butelki, adresowane są dla dzieci karmionych piersią. Drugi model to smoczki anatomiczne. Polecane są one w sytuacji, gdy u dziecka stwierdzi się problem ze zgryzem. Są one w stanie na wczesny etapie go skorygować. Na sam koniec warto jeszcze wspomnieć o smoczku dynamicznym, który rewelacyjnie odwzorowuje kształt oraz sposób pracy brodawki piersi. Są to świetne smoczki do przyzwyczajenia dziecka do jedzenia piersią.

Czy model ma znaczenie?

Na sam koniec warto się jeszcze zastanowić nad tym, czy konkretna marka smoczka ma znaczenie. Jak się okazuje tak i to ogromne, ponieważ np. smoczki Frigg cechować się będą doskonałą jakością wykonania, a więc i odpowiednim bezpieczeństwem dla dziecka, czego nie można oczekiwać po tanich i niemarkowych modelach.

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.