Jak poprawnie jeść sushi?

Artykuł partnera.

Sushi to bez wątpienia najpopularniejsza potrawa kuchni japońskiej. Z uwagi na swój orientalny smak, sushi zyskało popularność na całym świecie. Jednak choć restauracje oferujące dania kuchni japońskiej powstają jak grzyby po deszczu, to nie ulega wątpliwości, że wiele osób w dalszym ciągu nie wie, jak poprawnie jeść sushi. Tymczasem to właśnie odpowiednio spożywane danie, nabiera pełnej głębi, zachwycając bogactwem smaków i faktur.

Dowiedz się, w jaki sposób jeść sushi, by móc w pełni rozkoszować się jego smakiem, a także wzbudzić podziw wśród prawdziwych miłośników japońskiej kuchni.

Jak poprawnie jeść sushi?

W Japonii doskonale nam znane sztućce zastąpiono pałeczkami, które odpowiednio używane, pozwalają wygodnie łapać jedzenie, w tym kawałki sushi. Chcąc zjeść tę orientalną potrawę tak, jak należy, warto zrezygnować z tradycyjnego widelca i sięgnąć właśnie po pałeczki. Jedna pałeczka powinna się znaleźć pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym, druga z kolei pomiędzy palcem środkowym a kciukiem. Do chwytania należy używać wyłącznie końcówek pałeczek, pamiętając o tym, by chwytać kawałki sushi pewnie i delikatnie. Nadmierne zaciskanie pałeczek może spowodować rozpadanie się kawałków jedzenia.

Jedząc sushi, należy pamiętać o tym, by nie obracać, ani nie przekładać kawałków. To pozwoli na zachowanie właściwego kształtu. Jeżeli używanie pałeczek sprawia Ci trudności, możesz zrezygnować z nich i poprosić o nóż i widelec lub łapać poszczególne kawałki palcami.

Sushi należy w miarę możliwości jeść „na raz”, tzn. bez odgryzania kawałków. W ten sposób smaki połączą się w jedną, spójną całość, zapewniając niesamowite doznania. Aby wzbogacić smak potrawy, warto delikatnie zanurzyć sushi w sosie sojowym lub dodać odrobinę wasabi.

Aby nie zaburzyć doskonałego balansu smaków i form w sushi, powinieneś zrezygnować z mieszania różnorodnych sosów. W zależności od typu dania, na jakie się zdecydujesz, sushi może być podane z wasabi, pastą z zielonej herbaty lub z marynowanym imbirem. Każdy z tych dodatków wyróżnia się niesamowitym smakiem i teksturą, które w połączeniu z kawałkami sushi tworzą zachwycającą kompozycję. Jeżeli jednak zdecydujesz się na połączenie wszystkich tych dodatków, wówczas uzyskany efekt może być odwrotny od zamierzonego.

O czym pamiętać będąc w restauracji?

Każda restauracja sushi podaje potrawy kuchni japońskiej w zestawie z pałeczkami, które są na co dzień wykorzystywane przez mieszkańców Japonii. Jeżeli obawiasz się, że mimo wcześniejszych treningów, nie udało Ci się do perfekcji opanować sztuki jedzenia sushi, nie musisz się obawiać. Wystarczy, że poprosisz obsługę, o podanie potrawy z tradycyjnymi sztućcami. Jest to ważne, szczególnie podczas wizyty w restauracji prowadzonej przez rodowitych Japończyków. Zgodnie z kulturą kraju kwitnącej wiśni, jedzenie sushi palcami uznawane jest za nieuprzejme. Dlatego, o ile w domu możesz sobie pozwolić na taką swobodę, tak w przypadku pobytu w renomowanej restauracji, należy pamiętać o zasadach etykiety i szacunku do kultury Japońskiej.

Sushi z dostawą do domu

Wraz ze wzrostem popularności dań kuchni japońskiej, coraz więcej restauracji udostępnia opcję dostawy do domu. Dostawa sushi w Warszawie stała się niezwykle popularna. Już w ciągu godziny można rozkoszować się doskonałym daniem, bez konieczności wychodzenia z domu. Co więcej, wybierając sushi w dostawie, możesz swobodnie nauczyć się posługiwania pałeczkami, by podczas kolejnej wizyty w restauracji, móc pokazać swoim bliskim niesamowite umiejętności.

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.