Do czego wykorzystać olej rzepakowy?

Olej rzepakowy od lat cieszy się dużą popularnością. Jest łatwo dostępny, niedrogi i posiada szereg korzyści zdrowotnych. Najczęściej jest używany w kuchni do smażenia bądź przygotowywania smacznych dressingów. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ten tłuszcz ma znacznie szersze zastosowanie. Do czego warto używać oleju rzepakowego?

Właściwości oleju rzepakowego

Warto zacząć od krótkiego opisu właściwości oleju rzepakowego. Ten tłuszcz dostarcza niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) omega-3 oraz omega-6 w najkorzystniejszej proporcji 2:1. Omega-3 i omega-6 to wielonienasycone kwasy tłuszczowe, których organizm człowieka nie może wytworzyć samodzielnie. NNKT zmniejszają ryzyko wystąpienia zawału serca oraz regulują ciśnienie tętnicze. Ponadto pomagają walczyć ze stanami zapalnymi i obniżać poziom złego cholesterolu. Olej rzepakowy zawiera również witaminy E, K oraz prowitaminy A.

Olej rzepakowy w kuchni

Olej rzepakowy w kuchni często przegrywa z oliwą z oliwek, mimo że pod wieloma względami wcale jej nie ustępuje. Ma dziesięć razy więcej kwasów omega-3 w porównaniu z oliwą. Dodatkowo znacznie lepiej nadaje się do smażenia, gdyż posiada wyższą temperaturę dymienia. Należy jednak pamiętać, aby do smażenia czy pieczenia wybierać rafinowany olej rzepakowy.

Olej rzepakowy posiada delikatny, neutralny smak, który nie zmienia smaku potraw. Może być stosowany zarówno do dań wytrawnych, jak i słodkich. Ten tłuszcz pozwoli stworzyć pyszny sos do sałatki, marynatę do mięs albo sprawi, iż ciasto drożdżowe będzie idealnie elastyczne. Warto zaznaczyć, że olej rzepakowy warto wprowadzić do diety rozwijającego się dziecka. Tłuszcz można dodawać do zup i przecierów dla najmłodszych, a także maczać w nim chleb. To jeden ze sposobów uczenia dziecka zdrowych nawyków żywieniowych.

Olej rzepakowy w kosmetyce

Olej rzepakowy tłoczony na zimno znajduje zastosowanie w kosmetyce. Polepsza konsystencję licznych kosmetyków, jednak z powodzeniem może być używany w domowym zaciszu.

Olej rzepakowy na twarz

Jako składnik maseczki na twarz nawilży i zregeneruje cerę, wygładzi zmarszczki oraz sprawi, że skóra będzie miękka, przyjemna w dotyku. Olej rzepakowy może być stosowany nawet przez osoby mające wrażliwą, skłonną do podrażnień skórę. Należy jednak pamiętać, aby odpowiednio dobrać składniki maseczki. Na trądzik poleca się połączenie oleju rzepakowego, jogurtu naturalnego i rumianku, natomiast osobom pragnącym głębokiego nawilżenia zaleca się wymieszanie oleju rzepakowego, banana, awokado oraz miodu. Opisywany produkt można stosować także pod oczy, aby odżywić i wygładzić skórę.

Olej rzepakowy na włosy

Suche i zniszczone włosy można szybko zregenerować z pomocą oleju rzepakowego. Olejowanie włosów można wykonywać na sucho albo na mokro. Po zabiegu cebulki włosów będą wzmocnione, a kosmyki wygładzone i nawilżone. Można też przygotować specjalną maskę – wystarczy połączyć olej rzepakowy, jajko i miód. Dzięki temu włosy staną się miękkie i lśniące

Olej rzepakowy na ciało

Olej rzepakowy sprawdzi się jako element peelingu do ciała. Trzeba dodać do niego sok z cytryny i fusy z kawy. Po zabiegu skóra stanie się delikatna i nawilżona. Olej rzepakowy może zostać użyty do masażu, jeśli doda się do niego kilka kropli olejku eterycznego – taka mieszanka pozwoli się zrelaksować. Co więcej, przez to, jakie właściwości posiada olej rzepakowy, bywa on wykorzystywany do olejowania paznokci. Należy połączyć go z olejem arganowym bądź rycynowym, a następnie podgrzać i przelać do naczynia. Paznokcie trzeba trzymać w mieszaninie przez około kwadrans. Ten zabieg odżywi i zregeneruje paznokcie.

Olej rzepakowy, mimo swojej popularności, bywa niedoceniany. Warto zwrócić na niego większą uwagę i poznać wszystkie jego właściwości. Na stronie olejrzepakowy.com można znaleźć dużo wartościowych informacji i ciekawostek, które pozwolą poszerzyć wiedzę o tak zwanej oliwie północy.

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.