Zastosowanie oleju lnianego w kuchni

Olej lniany produkowany jest z nasion lnu, zachowując ich dobroczynne właściwości. Produkt ten nie jest szczególnie popularny, choć swoimi właściwościami przewyższa wiele olejów roślinnych.

Historia i geografia produktu

Len jest najbardziej starożytną rośliną uprawną. Jego pozostałości znaleziono podczas wykopalisk warstwy neolitu. Archeolodzy wskazują, że len był uprawiany w czasach starożytnych również w Azji Mniejszej, Chinach, Indiach i na Zakaukaziu.

Jednak za ojczyznę lnu uważa się starożytny Egipt. To właśnie tutaj po raz pierwszy zaczęto wykorzystywać len do produkcji oleju, który kobiety wykorzystywały do zabiegów kosmetycznych.

Rodzaje i odmiany

Najczęściej stosuje się olej lniany w jego naturalnym, płynnym stanie. Do celów medycznych stosuje się czasem kapsułki z olejem lnianym.

Olej lniany, jak każdy olej roślinny, w zależności od rodzaju obróbki może być:

  • Nierafinowany.
  • Wyrafinowany.
  • Uwodniony.
  • Dezodoryzowany.

Najbardziej naturalny jest olej nierafinowany, który od zanieczyszczeń uwalnia się jedynie poprzez osadzanie i filtrowanie bez użycia innych substancji. Jego wadą jest dość krótki okres przydatności do spożycia i naturalny osad, ale olej ten ma najkorzystniejsze właściwości.

Olej lniany – właściwości

Najcenniejszymi substancjami w składzie oleju lnianego są wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6. Odgrywają one kluczową rolę w funkcjonowaniu naszego organizmu, ale są dostarczane wyłącznie z zewnątrz. Ponadto zawiera magnez, potas, wapń, lecytynę, błonnik, witaminy z grupy B i inne pożyteczne mikroelementy.

Regularne stosowanie olejku ma następujący wpływ na organizm:

  • Poprawia pracę układu krążenia i układu sercowo-naczyniowego, zmniejsza ryzyko powstawania zakrzepów krwi, obniża ciśnienie.
  • Obniża poziom cholesterolu.
  • Wspiera odporność.
  • Sprzyja normalizacji układu płciowego i nerwowego.
  • Zapobiega rakowi piersi.
  • Normalizuje stan hormonalny u kobiet i przywraca potencję u mężczyzn.
  • Pomaga w leczeniu astmy.
  • Odżywia mózg.
  • Likwiduje zaparcia.

Olej lniany jest szczególnie przydatny dla kobiet. Dzięki olejowi lnianemu można schudnąć, zastępując nim inne oleje roślinne. Zalecany jest dla wegetarian jako zamiennik tłuszczów zwierzęcych.

Zastosowania kulinarne oleju lnianego

Olej lniany jest produktem, który powinien być spożywany w stanie świeżym. Dlatego jego najpopularniejszym zastosowaniem w kuchni jest przyprawianie sałatek warzywnych. Produkt ten dobrze łączy się z innymi olejami roślinnymi, a jeśli nie lubisz smaku oleju lnianego, zmieszaj go z olejem słonecznikowym lub oliwą z oliwek. Sosy, sałatki ze świeżych warzyw i kiszona kapusta tylko zyskają na dodaniu oleju lnianego. W połączeniu z niektórymi przyprawami dania te nie muszą być nawet solone. Olej lniany można też dodawać do kaszek.

Oleju lnianego nie wolno podgrzewać. Może być stosowany tylko w daniach gotowych.

Właściwości smakowe

Jeśli kupiłeś dobrej jakości olej lniany, ledwo wyczuwasz jego zapach. Smakuje trochę jak olej rybny ze względu na kwasy tłuszczowe, które również znajdują się w jego składzie. Lekka goryczka w smaku oleju lnianego jest dopuszczalna, ale należy ją odróżnić od zjełczenia.

Silny, nieprzyjemny posmak goryczki jest oznaką, że olej lniany nie był odpowiednio przechowywany lub upłynął jego termin przydatności do spożycia.

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.