Jak poprawić jakość powietrza w niewielkim mieszkaniu?

Dom ma być naszym azylem, zapewniać spokój i bezpieczeństwo. Musimy mieć pewność, że zaspokoi wszystkie potrzeby nasze i pozostałych domowników. W tym powinien wspierać zdrowie, a to znaczy, że warto zadbać o jakość powietrza, jakim oddychamy.

Od dawna naukowcy mówią o tym, jak bardzo szkodliwe dla nas są zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu. Przyczyniają się do wielu poważnych chorób i osłabiają koncentrację. Nie możemy zmienić składu powietrza, jakim oddychamy na zewnątrz. Jednak możemy ingerować w skład powietrza, jakim oddychamy w mieszkaniu. Czasem wystarczy zmienić kilka nawyków, by komfort przebywania w domu się zwiększył. Co możemy zrobić?

Dbamy o wentylację

Podstawą jest wentylacja. Musimy dbać o dopływ świeżego powietrza do wszystkich wnętrz, a zwłaszcza do łazienki i kuchni, gdzie jest wysoki poziom wilgotności. Najczęściej stosuje się wentylację grawitacyjną, przy której na oknach lub ścianach montuje się nawiewniki, przez które świeże powietrze dostaje się do środka. Zamiast zwykłych nawiewników możemy zdecydować się na nawiewniki antysmogowe. Inną formą wentylacji jest rekuperacja, ale tutaj prac związanych z jej instalacją jest więcej.

Regularne wietrzenie

Poza wentylacją mechaniczną ważne jest codzienne wietrzenie. Każde pomieszczenie należy wietrzyć przynajmniej dwa razy dziennie po kilkanaście minut. Jest to niezbędne, by wyeliminować nadmiar wilgoci i szkodliwych związków, które powstają w wyniku utleniania na przykład barwników, jakimi pomalowano meble. Po kąpieli lub w trakcie gotowania, kiedy poziom wilgoci bardzo rośnie, wietrzyć trzeba intensywniej – nadmiar wilgoci w pomieszczeniach przyczynia się do rozwoju pleśni i grzybów.

Inwestycja w oczyszczacz powietrza

Bardzo dobrą propozycją jest zakup dobrej jakości oczyszczacza powietrza. W zależności od tego, jakiego typu filtry posiada urządzenie, będzie wyłapywać różne zanieczyszczenia. Najlepsze oczyszczacze potrafią zatrzymać zarówno większe cząsteczki jak kurz, jak i te mikroskopijne jak cząsteczki smogu lub drobnoustroje. Jeśli w oczyszczaczu jest filtr węglowy, to wyłapie także nieprzyjemne zapachy i lotne związki organiczne. Część modeli ma także jonizator, który dodatkowo podnosi jakość powietrza.

Dbamy o nawilżenie powietrza

Zwłaszcza w sezonie grzewczym dużym problemem jest suche powietrze. Jest ono równie szkodliwe jak nadmiar wilgoci. W sytuacji, gdy w domu jest za sucho, nasze błony śluzowe stają się przesuszone, podrażnione i bardziej narażone na infekcje sezonowe. Dlatego też warto pomyśleć o nawilżaczu.

Rośliny doniczkowe

Nie możemy zapominać także o broni, jaką dała nam natura. Rośliny doniczkowe wprowadzają przyjemną atmosferę i mogą być ciekawym dodatkiem do aranżacji. Jednak powinniśmy na nie spojrzeć także jako na naturalne filtry, które będą nas wspierać w walce z zanieczyszczeniami powietrza. Bluszcz, skrzydłokwiat, paproć, czy dracena będą pochłaniać kurz, benzen, amoniak i wiele innych szkodliwych związków. Jednocześnie będą produkować tlen i zmniejszać ilość dwutlenku węgla.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://zdrovi.pl/

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.