Dobry dietetyk. Porady, jak wybrać odpowiedniego dietetyka?

W tym artykule podpowiadamy wszystkim, którzy chcą zmienić swoje nawyki żywieniowe, dostosować swój sposób odżywiania do potrzeb zdrowotnych, czy też rozpocząć odchudzanie, jak wybrać odpowiedniego dietetyka.

Dobry dietetyk powinien przygotować dietę zgodną z naszymi preferencjami. Odpowiednio ułożona dieta powinna zawierać ogólnodostępne produkty. Ponadto dobry dietetyk powinien odpowiednio zmotywować nas do działania. W związku z tymi aspektami, a także z naszym zdrowiem powinniśmy dobrze przemyśleć wybór specjalisty.

Dobry dietetyk – odpowiednie wykształcenie

W pierwszej kolejności, przy wyborze dietetyka powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego wykształcenie. Niektórzy dietetycy mogą pochwalić się tym, że ukończyli np. szybki kurs dietetyki. Lecz zaufany specjalista powinien mieć skończone studia kierunkowe na wyższej uczelni. W czasie studiów zdobywa się kompleksową wiedzę nie tylko na temat diet, lecz także z zakresu:

  • fizjologii;
  • biochemii;
  • różnego rodzaju chorób oraz dolegliwości – co jest niezmiernie istotne do układania diet.

Nie ma co prawda regulacji prawnych, które w szczegółowy sposób wnoszą wymagania do zawodu dietetyka, w związku z tym wiele osób samemu nadaje sobie tytuł „dietetyk”. Dlatego warto  dopytać konkretną osobę przedstawiającą się jako dietetyk, jakie ma w rzeczywistości wykształcenie oraz czy poszerza swą wiedzę.

Dobry dietetyk to przede wszystkim profesjonalizm

Dobry dietetyk – specjalista, poza kierunkowym wykształceniem, powinien być także profesjonalistą w swoim fachu i bardzo dobrze znać się na swojej pracy. Jednym z pierwszych jego zadań będzie zalecenie wykonanie nam odpowiednich badań. Dopiero wówczas, gdy przedstawimy mu kompletną – szczegółową dokumentację o stanie naszego zdrowia, będzie mógł rozpocząć układanie naszego menu – jadłospisu.

Poza tym dobry dietetyk – profesjonalista przeprowadzi również wywiad, w którym zada m.in. pytania dotyczące wieku, wzrostu, wagi itp. Inne pytanie, które powinien nam zadać specjalista w czasie wywiadu to np. takie, które dotyczą:

  • produktów spożywczych, które lubisz i chcesz, aby zostały uwzględnione w diecie;
  • produktów spożywczych, których chcesz absolutnie uniknąć w swoim jadłospisie;
  • konkretnych godzin, w których spożywasz posiłki;
  • czasu, jakim dysponujesz na przygotowanie posiłków.

Dobry gabinet dietetyczny a podejście do klienta

Bardzo istotne jest również podejście dietetyka do klienta. Wizyta w poradni – gabinecie dietetycznym powinna być dla nas przyjemnością. Dietetyk powinien być  miłą i uśmiechniętą personą. Specjalista powinien umieć w sposób zrozumiały przekazać swoją wiedzę i informacje pacjentom, w jasny sposób wytłumaczyć przepisy, a także odpowiedzieć na każde pytanie. Te aspekty znacząco przyczyniają się też na umiejętność zmotywowania pacjenta do działania.

Dieta – sposób odżywiania – to powinna być dla nas przyjemność, a nie przykry obowiązek. To kolejny z powodów, dla którego dietetyk powinien mieć odpowiednie podejście do swojego klienta. Chodzi tu wręcz o indywidualne podejście, czyli przygotowanie diety z uwzględnieniem posiłków i produktów, które nam smakują.

Takimi cechami jak profesjonalizm, poparty odpowiednim wykształceniem kierunkowym, odpowiednie podejście do pacjentów wyróżniają się dietetycy – specjaliści z Projekt zdrowie.

Write a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.