Depresja-cichy zabójca

Nie jest łatwo żyć w dzisiejszych czasach. Świat gna do przodu, nie spowalniając tempa nawet na chwilę. Wymaga się od nas perfekcji w każdej dziedzinie naszego życia. Coraz ciężej o dobrą pracę i godne zarobki. Poświęcamy życie rodzinne na koszt kariery albo odwrotnie. Staramy się odnaleźć siebie w świecie pełnym chaosu i rosnących oczekiwań.

Doświadczamy wielu przykrych sytuacji, z którymi musimy sobie radzić sami. Nie jest to łatwe i często odbiera nam chęci do życia. O ile chwilowy spadek nastroju, wywołany przykrym doświadczeniem, nie wiąże się z niczym poważnym, to już trwające ponad 2 tygodnie uczucie przygnębienia i braku chęci do życia może sygnalizować początek choroby. Nasilenie negatywnych emocji w postaci zwiększonego uczucia smutku, braku chęci do życia, poczucia winy, niskiej samooceny, wycofania społecznego to pierwsze objawy zaburzenia psychicznego zwanego depresją.

Czy każda, niezadowolona ze swojego życia osoba ma depresję?

Diagnoza depresji (https://donatakurpas.pl/uslugi/depresja-diagnoza-i-terapia-depresji) nie jest prosta. Przyczyn choroby może być wiele. Mogą ją powodować różnego rodzaju czynniki od biologicznych uwarunkowań genetycznych po traumatyczne wydarzenia czy aspekty społeczne.

Przykład dla zobrazowania problemu

Pan Paweł, mąż Pani Krystyny, jedyny żywiciel rodziny dostał zawału. Doszło u niego do poważnego uszkodzenia mózgu. Mąż Pani Krystyny znajduje się w stanie śpiączki. Pani Krystyna, która do tej pory była na utrzymaniu męża nie jest w stanie poradzić sobie z zaistniałą sytuacją. Wydarzenie odebrało jej chęci do życia. Strasznie schudła, ma problemy ze snem. Uczucie bezsilności i pogłębiającego się smutku towarzyszą jej każdego dnia. Zamyka się w sobie. Nie cieszą ją już spotkania z wnuczkiem, którego tak bardzo kocha. Nic nie ma dla niej większego sensu, całe dnie spędza na rozpamiętywaniu zaistniałej sytuacji.

Stan psychofizyczny Pani Krystyny obrazuje jedne z podstawowych cech depresji, czyli: przygnębienie, utratę energii, osłabienie, zaburzenia snu, spadek masy ciała, wycofanie społeczne.

Do postawienia pierwszej diagnozy depresji w ww. przypadku można  wykorzystać metodę opierająca się na kryteriach rozpoznania depresji wg. ICD-10.

Kryteria rozpoznawania epizodu depresyjnego według ICD-10 dzielimy na dwie grupy :

  • podstawowe: obniżony nastrój, utrata zainteresowań, brak zdolności odczuwania radości, spadek energii, uczucie ciągłego zmęczenia, spadek aktywności,
  • dodatkowe: problemy z koncentracją i skupieniem uwagi, niska samoocena, brak wiary we własne siły, niedowartościowanie, pesymizm, myśli i czyny samobójcze, bezsenność, utrata apetytu..

Diagnozę depresji na podstawie ww. kryteriów przeprowadza się na podstawie stwierdzenia u pacjenta przynajmniej dwóch objawów podstawowych i dwóch objawów dodatkowych występujących przez okres min.2 tygodni. W zależności od liczby występujących objawów oraz ich stopnia nasilenia wyróżniamy:

  • epizod depresji łagodny
  • epizod depresji umiarkowany
  • epizod depresji ciężki

W przypadku osób, u których diagnozuje się depresje, pomoc rodziny nie wystarcza. Ponieważ postępująca depresja może osiągnąć stan ciężki, w którym istnieje bardzo duże ryzyko samobójstwa. Konieczne jest podjęcie odpowiedniej psychoterapii i leczenia farmakologicznego.

Write a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.